Lwówek Śląski. 62 drzewa do wycinki!

31
3595

Blisko trzy miesiące temu Gmina Lwówek Śląski reprezentowana przez pełnomocnika wystąpiła o pozwolenie na wycięcie 62 drzew z dwóch ulic w mieście.

 

O sprawie redakcję Lwówecki.info poinformowali oburzeni mieszkańcy. Jak wspominali w rozmowie z nami, burmistrz Lwówka Śląskiego planuje dokonać kolejnej wycinki drzew w mieście. Po tym, jak z miejskiego rynku zniknęły dające cień dorodne drzewa, teraz mają zniknąć drzewa rosnące w ciągu dwóch ulic.

Głównie chodzi tu o ulicę Jana Pawła II. Według naszych rozmówców z tej ulicy podczas planowanego remontu mają zniknąć wszystkie jarzębiny. Oczywiście nikt nie kwestionuje potrzeby samego remontu, bo o ten mieszkańcy zabiegali od dawien dawna a rząd dał Gminie Lwówek Śląski 4.740.000 zł na przebudowę ulic: Jana Pawła II, Partyzantów, Krasickiego, Kościuszki i Sikorskiego w Lwówku Śląskim – etap I.

Mieszkańcy nie potrafią jednak zrozumieć chęci likwidacji zieleni. Jak wspominają magistrat ponoć posiada dwie koncepcje remontu, a jedna z tych, która jest wiodąca przewiduje właśnie pozbycie się zieleni.

Jak słyszymy jedna koncepcja ma zakładać, iż po zakończeniu prac ulica Jana Pawła II będzie jednokierunkowa. Wówczas to po lewej stronie drogi parkowałyby samochody, a prawa służyłaby do ruchu pojazdów od Alei Wojska Polskiego w stronę szkoły podstawowej nr 1. Ta wersja nie ingeruje w zieleń. Natomiast druga koncepcja przewiduje budowę jezdni dwukierunkowej. I w tej wersji wszystkie rosnące przy drodze jarzębiny miałyby zostać wycięte w celu poszerzenia jezdni. Pomysł wydaje się być rodem z horroru, bo przecież nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa, wycenić ich znaczenia dla każdego organizmu, określić korzyści dla każdego z mieszkańców i samego miasta. Tym bardziej, iż chodzić by miało aż o tak dużą ilość drzew do usunięcia.

O plany związane z remontem ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim oraz plany związane z wycinką drzew redakcja w ubiegłym tygodniu zwróciła się z zapytaniem do burmistrz Lwówka Śląskiego. Niestety, jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Za to wczoraj (30.08) Starostwo potwierdziło nam, iż w dniu 6 czerwca 2022 roku do Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim wpłynął wniosek Gminy Lwówek Śląski, reprezentowanej przez pełnomocnika o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew w związku z realizacją zadania związanego z przebudową ulicy Jana Pawła II i Tadeusza Kościuszki. W tym wniosku do wycinki wskazano 62 drzewa.

Mieszkańcy nie kryją irytacji i zapowiadają protesty.

My z niecierpliwością oczekujemy na wyjaśnienia od burmistrz Szczęsnej licząc, iż szybko skoryguje plany i odstąpi od wycinki wycofując wniosek na usunięcie drzew.

31 KOMENTARZE

  • Lepiej to się zająć Kościuszki. Przepisy stanowią o braku możliwości parkowania na chodniku a tam nawet na ulicy nie ma gdzie parkować. Masakra! Nie można zagospodarować części boiska przy stadionie na parkingu dla mieszkańców??

 1. Nie dopuścić ekipy do rozpoczęcia prac. Te jarzębiny są tam od zawsze, od kiedy pamiętam. Prócz funkcji estetycznej, dają też cień wracającym że szkoły dzieciakom. Pamiętam piękne czasy, gdy w wrześniowe popołudnia wracałam ze szkoły pod pięknymi jarzębinami. PANI BURMISTRZ to chyba Ktoś mózg wyciął, skoro podejmuje tak debilne decyzję. Ktoś wie kiedy się zaczną prace?

 2. Akurat te drzewa nie sa tam potrzebne, mieszkam na parterze i ciagle mam w domu ciemno, nie mowiac o ciaglym sprrzataniu posesji, zwlaszcza w jesieni, moze zastanowic sie nad zywoplotem? To jest moje zdanie, nikogo nie obrazam za odmienny poglad i prosze o wybaczenie jesli kogos obrazilam!

 3. Remont ulicy – tak, a jarzębiny wystarczy przyciąć, jezdnię wyznaczyć jako jednokierunkową w stronę szkoły podstawowej, parking po lewej stronie już jest zwyczajowo

 4. Niech “pani” burmistrz i reszta dziadostwa wytną sobie drzewa i krzaki na swoich posesjach i w swojej okolicy…Przyciąć te drzewka, aby ładniej wyglądało i nie przeszkadzało mieszkańcom ale nie wycinać całkiem. Niedługo nic nie będzie w tym mieście ze zieleni.

 5. wyciąć drzewa w mojeszu, zaorać mojesz i buraki zasiać, albo nie, siać buraków nie trza, buraki już są. trza zaorać mojesz i randapem spryskać. chwasta się unieszkodliwi.

 6. Lwóweckie drzewa, jak to drzewiej bywało, za poprzednich władz, służyły jako “wsad” do magistrackich kominków. Pamiętamy te z Parku, m.in. piękny i zdrowy buk, który rósł przy obecnej wiacie koncertowej i tamtejszy rosły dąb, które nie poszły na sprzedaż, a przecież lwóweckie drewno było podówczas cenione na giełdzie (bodajże w Wałbrzychu), jak słyszałem w Nadleśnictwie. Chrust w lasach już wyzbierany, zabiorą się teraz za drzewka na J.P.II., które to są dopiero na “rozbiegu”, szkoda każdego z nich…

 7. Nie wyobrażam sobie kolejnej betonowej ulicy tym bardziej że ta niewątpliwie ma urok. Wycięcie 54 jarzębin i nasadzenia 12 innych drzewek to jakiś żart. Oczywiście remont jest niezbędny tej drogi ale czy przy planowaniu nikt nie myśli o estetyce i zachowaniu tego co już istnieje. Nie rozumiem to jakby roboty robiły projekty. I ktoś to jeszcze podpisuje SŁABE!!!

 8. Niegdysiejszy plan zagospodarowania miasta na terenie ulic Partyzantów, Sikorskiego o J.P.II. przewidywał tam “dzielnicę willową”, elegancką, z charakterem, ale cóż – wyrżną to…

 9. Ta najmądrzejsza “Wajola” to zapewne ta nauczycielka, która wszędzie gdzie może to się wymądrza, wojuje z każdym i po sądach ciąga, choć sprawy przegrywa. Przemądrzałe to i śmieszne. Córuni niech pilnuje bo bezrobotna odkąd roksę zamknęli. Poniosło wielkie miasto, poniosło. Ale tego nie widzi mamunia.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here