Znikają drzewa spod miejskich murów

32
2266

O prowadzonej wycince drzew poinformowała nas czytelniczka, która nie szczędziła słów krytyki, co do podjętych działań.

 

Chodzi o wycinkę drzew rosnących przy murach miejskich w Lwówku Śląskim. Czytelniczka wspomniała, iż w ubiegłym roku wycięte zostały niektóre drzewa w parku miejskim, a dziś prowadzona jest wycinka na plantach.

Co dają nam drzewa?

Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej planety i każdego organizmu. Nie da się przeliczyć tego na żadne pieniądze, bo dają nam tlen, dają nam życie. Wie o tym dziś już chyba każdy przedszkolak. Wiedzą o tym także mieszkańcy w Lwówku Śląskim, którzy do drzew przywiązują niezwykle dużą wagę. Wystarczy wspomnieć, ile irytacji wywołało wycięcie drzew w rynku.

Z redakcyjnej poczty

Nasz czytelniczka wspomina, iż bardzo ceni sobie drzewa i z bólem serca patrzy na to, co spotkało te rosnące przy miejskich murach.

Sprawdziliśmy, faktycznie przy murach od strony Polo Marketu wyciętych zostało już parę drzew.

Na marginesie

Warto dodać, iż w roku 2021, do listopada na terenie miasta Lwówek Śląski wycięto 65 sztuk drzew, a pielęgnacji poddano 21 sztuk. Na pielęgnację drzew w przeciągu 11 miesięcy ubiegłego roku Gmina Lwówek Śląski wydała: 5.853,60 zł.

Ciąć czy nie ciąć – oto jest pytanie.

Parafrazując słowa najsłynniejszego w historii literatury monologu przy każdej takiej sytuacji związanej z wycinką drzew pojawia się odwieczne pytanie: ciąć, czy nie ciąć? Jak uważacie?

32 KOMENTARZE

  1. Ludzie zdecydujcie się bo jak są drzewa to jęczycie że gałęzie na nisko albo że zagrażają podczas wichur a jak wycinka by odsłonić mury i nie poleciały kiedyś na zabytki a korzenie nie niszczyły alejki to już dramat życia. Drzew w Lwówku nie brakuje jest ich pewnie z milion a czytelniczce polecam obok spacer w parku albo w lasach dookoła miasta.

  2. drzewa stare rosnace przy drodze spruchniale to sie zgadzam na e[wyciecie lub przyciecie kture zagraza przechodnia lub samochoda poruszajacym sie po ulicy a ile jest sterczacych konarow spruchnialych do wyciecia to tego nie widza

  3. Panowie powycinajcie te zarośla w okolicy nowych tablic edukacyjnych w parku. tablice w tym towarzystwie wyglądają jak kwiatek do kożucha. ktoś / pracownik U.M Lwówek śl. / niech przespaceruje się do parku i sam oceni.. .

  4. a ten park przy ul. Sienkiewicza nigdy tak brzydko nie wyglądał, wytnijcie pozostałe drzewa i posadźcie badyle będzie strach tam wejść a ceń latem będzie taki jak w rynku. tylko peeselowcy to potrafią.Babo z Mojesza obejrzyj stare pocztówki będziesz wiedziała jak powinien wyglądać park i planty.

  5. Drzewa rozsadzają korzeniami mury .Pieniądze poszły nie małe na odbudowę czyli po roku czy 2 mają zniszczyć super jeśli tak uważacie .jak burmistrzem był pan kaziow to bylo ok nic nie robil dla miasta a teraz afera .Mariola dużo zrobiła aby najstarsze miasto w Polsce jakąś wyglądało by niektóre wsi na Opolszczyźnie wyglądają lepiej niż Lwówek śl

  6. Śmieci walające się dookoła miasta nie przeszkadzają ale zdrowe drzewa już tak. O mandatach za nie sprzątanie po psach słyszałem ale zeby karać za zaśmiecanie to już nie. Niech was wszystkich grafen zeżre! Reklama- darmowe testy przy tęczowej fontannie.

  7. Po ostatniej wichurze drzewo było bardzo przechylone na mur i korzenie już wystawały z ziemi , także to była kwestia czasu , aż drzewo runie.Spaceruje z psem więc to zauważyłam ostatnio.

  8. Emerycie drogi! Jeden z naszych burmistrzów drzewa wycinał nadmiernie (te zdrowe również). W Miejskim Parku czyniono to nadmiernie (bo gałęzie się łamią – a kto je przycinał?, bo ptaki srają – to je zutylizować?!). W pobliżu “Patelni”, dziś Altanki koncertowej, wycięto m.in pięknego buka, pod nim nie było wtedy żadnych ławeczek, pień w całości był zdrowy, pocięto go w kawałki “załadowywalne” na przyczepę ciągnika i do ludzkości (kominki?). Następnego dnia ta, całkowicie zdrowa pozostałość, przycięta na paręnaście cm, pomalowana została na brąz, by się bielą nie rzucać w oczy. A w Nadleśnictwie specjalista zapewniał, że drewna z naszych lasów na giełdzie wałbrzyskiej uzyskują na terenie DODLP we Wrocławiu najwyższe ceny (podobne do oleśnickich). W kominkach musiało być fest gorąco, a po której stronie zarejestrowała księgowość urzędowa…?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here