Lwówek Śląski: Wielki kamienny plac niemal gotowy

26
5136

Coraz bliżej zakończenia prac związanych z przebudową górnej części lwóweckiego rynku. Mimo, iż prace jeszcze trwają, to już dziś możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nowy rynek.

 

W erze upałów zieleń w miastach potrzebna jest nam bardziej niż kiedykolwiek. O ważnej roli zieleni uczą się dzieci już w podstawówce. Na negatywne skutki eliminacji zieleni w miastach uwagę zwracają klimatolodzy, ale problem dostrzegają także władze naszego kraju.

Krajobraz, który odziedziczyliśmy po II Rzeczpospolitej, czyli obsadzone drzewami drogi w miastach i miasteczkach, aleje, parki i zieleńce, to efekt świadomie prowadzonej polityki państwa. Chciałabym, abyśmy uzgodnili pomiędzy stroną rządową i samorządami, czy dzisiaj nie powinniśmy prowadzić podobnych działań w związku ze zmianami klimatu, ochroną krajobrazu kulturowego i zrównoważonym rozwojem. W tej kwestii musimy mówić jednym głosem – zaznaczyła minister Magdalena Gawin podczas wrześniowej telekonferencji z marszałkami województw poświęconej omówieniu wspólnych działań dotyczących ochrony zieleni w miastach.

Funkcje reprezentacyjne rynku miejskiego nie wykluczają drzew, zieleni i zachowania powierzchni biologicznie czynnej. – dodawała pani minister Gawin.

W spotkaniu wzięła także udział wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, zwracając uwagę na ważną rolę zielonych przestrzeni miejskich, które ograniczają zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wody i hałas, a także zapewniają ochronę przed powodziami miejskimi, suszami i falami upałów oraz utrzymują więź między człowiekiem a przyrodą.

Na rewitalizację przestrzeni publicznej, dolnego i górnego rynku w Lwówku Śląskim wydano miliony złotych. Czy wydano je dobrze?

W prawdzie trudno jest zaprojektować przestrzeń miejską tak, że ludzie nie będą z niej wcale korzystać, ale jeszcze trudniej jest ją zrewitalizować tak, by zachęcała ona swym wyglądem oraz funkcjami do korzystania z niej. Czy ta w Lwówku Śląskim została dobrze zrewitalizowana? Czy nowe funkcje zachęcą mieszkańców do częstszego i dłuższego przebywania w niej i czy przyczyni się ona do ochrony klimatu?

Jedną z ważniejszych zmian jakie nastąpiły, to wycinka starych, dorodnych drzew i krzewów oraz zastąpienie ich młodymi drzewkami. Niegdyś w ciepłe dni mieszkańcy chętnie przesiadywali na ławeczkach w cieniu drzew, teraz będzie to niemożliwe. Możemy się jedynie domyślić, iż cień drzew zastąpią wkrótce parasole z logo browarów, co zapewne sprawi, iż z na rynku będzie przesiadywać jednak większa grupa ludzi niż dotychczas.

Niektórzy mieszkańcy centrum cieszą się z zamknięcia górnej części rynku dla samochodów. Ich zdaniem spaliny i hałas aut były nie do zniesienia. Inni zwracają uwagę na negatywne skutki zmian. Jednak dziś ich głos nie ma już najmniejszego znaczenia. Zamierzenia pani burmistrz i radnych zostały niemal całkowicie już zrealizowane.

26 KOMENTARZE

 1. Gratuluje redakcji przepięknego zdjęcia pompy Czy osoba odpowiedzialna i nadzorująca tą inwestycje widzi w jakim stanie jest ten przedmiot!!!!!
  Ale jak to pewien mędrzec powiedział
  „ Jak stoisz ubrany tak będą Ciebie oceniać i o Tobie mówić „
  Totalna porażka i wstyd !
  Gdyby to chodziło o przekwalifikowanie działki to na pewno była by szybka reakcja u właściwej osoby czyż NIE?

 2. Według lokalnych “specjalistów” kostka granitowa podnosi temperaturę a asfalt i kostka betonowa już nie. Brawo dla geniuszy którzy czuli jedynie chłód na rynku w ostatnich latach. No i jest jeszcze jeden mit więc wyjaśnię że cieniu od drzew to była tylko jedna lawka góra dwie godziny w ciągu dnia i zajęta jak patola siedziała pijąc wino.

 3. Teraz to wygląda super. W końcu jest porządek i przestrzeń na stoliki latem, imprezy plenerowe itd. Trzeba teraz trochę kultury od mieszkańców którzy mają pieski aby sprzątali odchody po swoich pupilach bo we Lwówku z tym jest bardzo źle. Polecam temat Straży Miejskiej.

 4. Poczekamy zobaczymy bo fajnie jest narzekać jak młode drzewa są bez liści skwer jeszcze nie jest zielony nie ma jeszcze ławek przecież roboty jeszcze trwają. Tak pięknie jest w Lubomierzu Gryfowie Mirsku albo we Wleniu? Są rynki gdzie nie ma ani jednego drzewa nie ma skwerów nie ma nic. Ja wiem że nie ma już smoły z PRL co była w Lwówku nawet zamiast chodnika

 5. Ostanio zajechalem na podworko naszego Sadu,w rogu po lewej stronie ktos zrobil sobie skladowisko roznego rodzaju plastikow i sztucznych tzw szalunkow i uzywa tego do palenia w piecu,podobno gostek wozi to z Comfortu a mieszka w budynku co Sad.smrod duzy a nasza Straz miejska nie widzi tego?

 6. W końcu po tylu latach ktoś zrobił porządek z tym bajzlem . 10 rodzaji nawierzchni . Nogi można było połamać . Poprzednicy mieli gdzieś jak wyglada rynek a to przecież wizytówka miasta . A na drzewka jest miejsce w parkach i lasach . Tam na spacer tez można pójść .specerujemy czasem z Aga moja psiapsi i nie możemy się napodziwiac jak w końcu będzie pięknie

 7. najlepiej pasował wam były burmistrz lewak który dla Lwówka nic nie zrobił nie głosowałem na obecną Panią Burmistrz ale swoim działaniem na rzecz miasta przekonała mnie że to był błąd

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here