Nasze gminy poza rankingiem. Dlaczego?

12
962

625 samorządów zyska dodatkowe fundusze na promocję wymiany „kopciuchów” i termomodernizacji domów. Które z samorządów z regionu znalazły się na liście?

 

Znamy już wyniki pierwszego, rocznego rankingu gmin w prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programie priorytetowym „Czyste Powietrze”. Udział w tym projekcie 83 proc. samorządów gminnych oraz uzyskane przez nie wyniki świadczą o dużym zaangażowaniu lokalnych społeczności i władz w walkę o poprawę jakości powietrza w „małych ojczyznach”, a tym samym w całej Polsce.

Jedną z trzech przyjętych w 2021 r. tzw. zachęt dla gmin uczestniczących w programie „Czyste Powietrze” było przeznaczenie 16 mln zł do rozdysponowania pomiędzy samorządy, które najskuteczniej zmotywują swoich mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej domów poprzez wymianę przestarzałych kotłów spalających węgiel i inne paliwa stałe na ekologiczne źródła ciepła oraz kompleksowe ocieplenie budynków jednorodzinnych – z wykorzystaniem dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

Wspomniana łączna kwota 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika. Przyjęto, że środki będą skierowane do ok. 30% wszystkich gmin, które zawarły porozumienie ws. wdrażania programu „Czyste Powietrze” do 31 marca 2022 r. Zgodnie z przyjętym wyliczeniem wskaźników aktywności gmin – wskazuje się 625 gmin, które mają wskaźnik zaangażowania powyżej 3,70% i kwalifikują się do dofinansowania. Kwota dodatkowego finansowania wynosi zatem 25 600 zł na każdą z 625 gmin o najwyższej wartości wskaźnika, zgodnie z wyliczeniem: 16 000 000 : 625 = 25 600 zł.

Na liście 625 gmin znalazły się także te z naszego regionu, aczkolwiek na liście próżno szukać gmin z powiatów lwóweckiego, karkonoskiego, czy lubańskiego, jest za to z zaangażowaniem 5,10 proc. gmina Gromadka (pow. bolesławiecki), gmina Węgliniec (pow. zgorzelecki) z zaangażowaniem 5,67 proc., czy gmina Zawidów (pow. zgorzelecki) z zaangażowaniem 6,88 proc.

12 KOMENTARZE

 1. Ta zima będzie wyjątkowa.
  Na składach nie ma węgla. Albo będzie powietrze wyjątkowo czyste albo wyjątkowo zanieczyszczone.
  Trudne czasy nastały, żeby w państwie węgla nie było węgla.

 2. Obłóda, fałsz i zakłamanie z tym czystym powietrzem. Wymieniłam kopciucha na nowy piec. I co ?
  W ubiegłym roku za worek pelletu /sierpień/ płaciłam 16 zł. W tym roku będę musiała zapłacić 33 zł !!!!!!
  W nagrodę za CZYSTE POWIETRZE u siebie i sąsiadów, zostałam pozbawiona wsparcia. Władza pisowska wspiera tylko palących w kopciuchach węglem.
  Brak słów

  • Nieświadomi nabierają się na dofinansowania z budżetu. Oczywiste jest, że za każdym dofinansowaniem kryje się korpo-haczyk. Dzisiaj dostaniesz, ale za kilka lat zapłacisz za to z dużą nawiązką. Tak działa wielki biznes.
   Jak wielkie media i rząd coś mocno promuje i dopłaca, trzeba robić dokładnie odwrotnie, bo w Polsce polityka jest na smyczy wielkiego zagranicznego biznesu. Im chodzi tylko o wydojenie kasy na wszelkie sposoby. Branża energetyczna, zdrowotna, bankowa itp jest nastawiona na zysk, a nie dobroczynność.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here