Mirsk: Zburzona kamienica nadal czeka na odbudowę

0
291

25 stycznia 2018 roku tuż przed godziną 13. na ulicy Mickiewicza w Mirsku doszło do wybuchu, w wyniku, którego zawaliły się dwie z trzech kondygnacji starej kamienicy.

O wybuchu pisaliśmy w materiale pt.: „Wybuch butli z gazem. Kamienica do rozbiórki. 8 osób rannych, w tym 4 dzieci


Od tamtego czasu minęło ponad rok. Kamienica została rozebrana i do dziś nie przystąpiono do jej odbudowy. O podjęte przez władze gminy działania związane z kamienicą zapytaliśmy burmistrza Andrzeja Jasińskiego, który wyjaśnia:

Po przeprowadzonych na podstawie decyzji nr 5/2018 z dnia 01.02.2018 r. Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lwówku Śląskim pracach rozbiórkowych kamienicy przy ul. Mickiewicza 1 w Mirsku, Gmina Mirsk przeprowadziła niezbędne prace remontowo- naprawcze budynków uszkodzonych podczas wybuchu, bezpośrednio sąsiadujących z budynkiem przy ul. Mickiewicza 1, a mianowicie w budynku przy ul. Mickiewicza 3 i przy ul. Kościelnej 2. Prace były niezbędne do przeprowadzenia na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr 4/2018 z dnia 31.01.2018 r. oraz nr 7/2018 z dnia 27.02.2018 r. Koszt tych prac wyniósł ogółem 488.351,37 zł brutto (koszty akcji ratowniczej i rozbiórka kamienicy przy ul. Mickiewicza 1 – 192.840,28 zł brutto, prace remontowo-naprawcze kamienicy przy ul. Mickiewicza 3 – 86.935,37 zł brutto, prace remontowo-naprawcze kamienicy przy ul. Kościelnej 2 – 208.576,26 zł brutto). Do rozbiórki budynku przy ul. Mickiewicza 1 zostali zobowiązani wszyscy właściciele (Gmina posiada 61%, a inni właściciele – osoby fizyczne – 39%). Czynność tą wykonała tylko Gmina Mirsk. Do współwłaścicieli zostały dostarczone wezwania do zwrotu poniesionych przez Gminę nakładów zgodnie z udziałami w nieruchomości.

Do chwili obecnej nie zostały rozpoczęte prace mające na celu ewentualną odbudowę kamienicy, gdyż do końca ubiegłego roku trwały prace remontowo-naprawcze budynków bezpośrednio sąsiadujących z miejscem katastrofy. Ponadto Gmina Mirsk jest współwłaścicielem nieruchomości przy ul. Mickiewicza 1 w udziale 61% przy 39% udziale osób prywatnych. W chwili obecnej nie podjęta została decyzja przez pozostałych współwłaścicieli odnośnie partycypacji w kosztach odbudowy lub ewentualnego przekazania swoich udziałów w gruncie na rzecz Gminy” – wyjaśnia burmistrz Mirska, który przyznaje także, iż w budżecie Miasta i Gminy Mirsk nie ma zabezpieczonych środków na odbudowę kamienicy.

Prace mające na celu odbudowę kamienicy będą mogły zostać podjęte po podjęciu przez współwłaścicieli nieruchomości decyzji o partycypacji w kosztach lub przekazaniu na rzecz Gminy Mirsk swoich udziałów w gruncie” – dodaje burmistrz.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here