Powiat Lwówecki: Miliony na inwestycje drogowe

8
1528
Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Wraz z nadejściem wiosny Powiat Lwówecki rusza z kolejnymi inwestycjami drogowymi. Niektóre z zadań już się rozpoczęły, inne ruszą lada dzień. Na inwestycje przeznaczono 18 milionów złotych!

 

 

W mijającej kadencji władze Powiatu Lwóweckiego na poprawę stanu infrastruktury drogowej wydały 30 milionów złotych. Za te środki wyremontowano, zmodernizowano, czy przebudowano 30 kilometrów dróg oraz cztery mosty. Ale jak zapewnia Starosta Lwówecki, Pan Daniel Koko to nie koniec inwestycji w drogi. W przygotowaniu są zadania za blisko 18 milionów.

– Panie redaktorze, Szanowni Państwo, zbliża się wielkimi krokami wiosna, pogoda jest coraz ładniejsza, więc to jest doskonały czas i warunki do tego żeby realizować właśnie ważne zadania na drogach powiatowych we wszystkich gminach naszego powiatu. Plany mamy bardzo duże. Dużo umów już jest pozawieranych z wykonawcami, dużo umów jest też przed nami, w trakcie przetargów. – przyznaje Starosta Lwówecki, który w rozmowie z nami omówił drogowe inwestycje, jakie Powiat będzie realizował tej wiosny.

Gmina Gryfów Śląski

Jeżeli chodzi o gminę Gryfów Śląski, to w tej chwili trwają prace remontowe przy chodniku, na ulicy Polnej. Jak wszyscy wiemy wcześniej została oddana do użytku nawierzchnia na tej ulicy. W tej chwili jesteśmy w trakcie wyłaniania jeszcze wykonawcy drogi w sołectwie Młyńsko na 700-metrowy odcinek. Trwają negocjacje z dwoma wykonawcami i myślę, że ten, który nam przedstawi najlepszą ofertę, to z nim podpiszemy umowy i też w najbliższych miesiącach sołectwo Młyńsko będzie miało kolejną nową nawierzchnię. – wyjaśnia Starosta, który nadmienia, iż już niebawem drogowcy przystąpią także do remontu drogi i w Krzewiu Wielkim, gdzie zostanie zrealizowany kolejny odcinek nowej nawierzchni.

Gmina Mirsk

– Jeżeli chodzi o gminę Mirsk, to w tej chwili już są prowadzone prace geodezyjne zgodnie z wcześniej podpisaną umową na chodnik Giebułtów – Giebułtówek. To jest 150 m chodnika przy szkole podstawowej. Tu należy zaznaczyć, że finansowanie jest po połowie, 50% Powiat Lwówecki i 50% środków przekazanych z Gminy Mirsk. Mamy też w planach i to też do 31 maja tego roku ma być już zrealizowane zadanie na dwóch drogach: Gajówka – Rębiszów i Kłopotnica – Grudza. Mam nadzieję, że jak tylko warunki pozwolą to tam też już wykonawca wjedzie maszynami i będą utrudnienia, ale to utrudnienia chwilowe. – zapewnia Pan Daniel Koko.

Gmina Wleń

– Jeżeli chodzi o gminę Wleń, to w tej chwili maszyny pracują na jakże ważnej drodze dla mieszkańców Pilchowice – Radomice. To ponad 4,5 km odcinek drogi. Umowa na wykonanie tego zadania jest do 21 kwietnia, ale z tego, co jestem na bieżąco z zarządcą drogi wszystko idzie w szybszym tempie i mamy nadzieję, że już w okolicach początku kwietnia może być ta droga zrealizowana.

Szykujemy też dokumentację, jeżeli chodzi o gminę Wleń na kolejne drogi, na które już mamy zabezpieczone środki. Chcemy solidnie przygotować się do przetargu na drogę powiatową Pilchowice – Zapora i Wleń- Łupki- Klecza. Na te dwie drogi będą na dniach ogłoszone przetargi. – wskazuje Pan Starosta, który nie kryje, iż trwają też przygotowania do ogłoszenia przetargu na drogę Pilchowice Zapora – Pokrzywnik.

Gmina Lwówek Śląski

– Do 31 maja ma zostać wykonany, ale wierzę, że będzie szybciej realizowany kilometrowy odcinek drogi we Włodzicach Wielkich. Natomiast sprawdzamy dokumenty i szykujemy się do przetargów na duży ciąg dróg, prawie 9 km, to będzie Brunów- Chmielno- Ustronie i Chmielno- Zbylutów- Skorzynice, ten ostatni odcinek. To też myślę, że do końca tego półrocza ta duża droga będzie wykonana.
Ale także szykujemy się do przetargu na Włodzice Małe – Włodzice Wielkie, to jest miejscowość Nowa, granica powiatu bolesławieckiego i ponad 3 km odcinek będzie remontowany. – zapewnia Pan Daniel Koko.

Gmina Lubomierz

– Jeżeli chodzi o Lubomierz, to wszyscy patrzą i z niepokojem czekają na dokończenie mostu w Pławnej. Tak Szanowni Państwo ten most już do 31 marca tego roku będzie zakończony.

W tej chwili także realizowany już jest kolejny most też miejscowości Pławna, ale w kierunku Wlenia. Tutaj są utrudnienia, ekipa remontowa weszła już na plac budowy.

Jeżeli chodzi o drogi w Lubomierzu, to szykujemy się do przetargu na drogę Popielówek- Chmieleń. Wiem, że z niecierpliwością mieszkańcy czekają na remont drogi Lubomierz- Oleszna- Ubocze. Ale tu chciałbym prosić o jeszcze chwilę cierpliwości. Czekamy na dofinansowanie drugiego etapu, liczymy na oszczędności z przetargów z tego projektu rządowego funduszu rozwoju dróg, jeżeli te oszczędności się pojawią to też liczę na to, że w okolicach kwietnia może jeszcze początkiem maja podpiszemy umowę na realizację tego zadania. – wskazuje Pan Starosta.

Nakładki na drogach

Warto podkreślić, iż Zarząd Powiatu zaakceptował propozycję przekazania 2,5 miliona złotych do odpowiednich paragrafów do Zarządu Dróg Powiatowych na kolejne remonty cząstkowe, tak zwane nakładkowe w poszczególnych gminach na drogach powiatowych naszego powiatu. Jeżeli radni Rady Powiatu poprą tę propozycję ruszą także dodatkowe prace na naszych drogach.

Kampania wyborcza, czy działalność bieżąca?

Nie da się ukryć, iż jesteśmy w szczycie kampanii wyborczej, w wyborach do samorządu. W tym gorącym okresie przygotowania do inwestycji odbierane są przez niektórych, jako przedwyborcze obietnice. Zapytaliśmy Pana Starostę o to, czy nie obawia się, że i w tym przypadku mieszkańcy powiatu nie odbiorą tych zadań w taki sposób.

Pan Daniel Koko zapewnia, iż nie tylko nie obawia się tego, ale jest wręcz pewien, iż mieszkańcy widzieli, że obecna kadencja była bardzo intensywna, jeżeli chodzi o inwestycje, tak te w drogi, jak i w inne obszary.

Nie, nie boję się. Zawsze powtarzam, że nas się poznaje po czynach, a nie po słowach i chyba to udowodniliśmy. Jakbym się tego bał, to w tej bardzo gorącej, szalejącej kampanii musielibyśmy na dwa miesiące uśmiechając się zamknąć Powiat i nic nie robić a to byłoby niekorzystne dla naszych mieszkańców. A tak naprawdę ja pokuszę się o stwierdzenie, że tą kampanię wyborczą prowadzimy już od początku kadencji tej samorządowej, czyli od 2018 roku, patrząc jak wspólnie, razem zmieniamy powiat lwówecki. – wskazuje Pan Starosta Daniel Koko, który w ramach podsumowania zadań zrealizowanych w tej kadencji i tych w trakcie realizacji zwraca uwagę, iż jest to 60 kilometrów wyremontowanych dróg, kilka mostów i nowe chodniki, a to wszystko łącznie za olbrzymią kwotę 50 milionów złotych.

Zrealizowane inwestycje drogowe

  • W 2019 r. wykonano 8,84 km dróg za kwotę 3.712.905,49 zł
  • W 2020 r. wykonano 6,505 km dróg za kwotę 2.618.093 zł
  • W 2021 r. wykonano 10,49 km dróg za kwotę 4.724.528,65 zł
  • W 2022 r. wykonano 16.780 km dróg za kwotę 8.526.365,65 zł
  • W 2023 r. wykonano 13,5 km dróg za kwotę 6.395.848,21 zł

W mijającej kadencji przystąpiono do przebudowy czterech mostów:

  • W Strzyżowcu – 391.164,01 zł
  • W Mlądzu – 438.925,23 zł
  • W Pławnej po powodzi – 1.170.992,36 zł (zakończenie do końca marca)
  • Pławna – Wleń – 1.100.000 zł (w trakcie realizacji)

Ale to nie tylko drogi były realizowane w tej kadencji Powiatu Lwóweckiego. Zobaczmy, co się wydarzyło, jeżeli chodzi o naszą służbę zdrowia, nasz szpital powiatowy. To kolejne 30 milionów zainwestowane właśnie w budynki szpitala powiatowego. Rozpoczęliśmy od przebudowy bloku operacyjnego na potrzeby szpitala za kwotę 7 milionów. W tej chwili trwa termomodernizacja budynków szpitala 15,5 miliona złotych. Wcześniej wyremontowaliśmy wszystkie dachy szpitala w Gryfowie Śląskim wraz z ociepleniem stropów na kwotę 2 milionów złotych czy wybudowaliśmy nową windę przy oddziale reumatologicznym dla osób z zakładu opiekuńczo-leczniczego za milion złotych. To jest właśnie potwierdzenie tych słów, że my tą kampanie prowadzimy od początku kadencji a nie tylko w tym okresie wyborczym.

Należałoby też wspomnieć o dużych inwestycjach w oświatę w naszym powiecie. To kolejne 30 milionów złotych. Rozpoczęliśmy także od dużej inwestycji rewitalizacji trzeciego bloku budynku internatu w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich za blisko 6,5 miliona złotych. Zrobiliśmy termomodernizację warsztatów szkolnych za kolejne 6 milionów złotych, czy wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy sale dydaktyczne w trzech placówkach: w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim i w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich za kwotę kolejnych 7 milionów złotych.

Także panie redaktorze, Szanowni Państwo, wszyscy ci, którzy patrzycie na to, co się dzieje i robi w powiecie lwóweckim, wiecie, że to nie jest kampania wyborcza teraz do tych wyborów samorządowych. Kampanie wyborczą prowadzimy tak jak powiedziałem na wstępie od początku realizując to, co obiecaliśmy i zadeklarowaliśmy dla naszych mieszkańców, żeby w powiecie lwóweckim żyło im się lepiej. – podkreśla Daniel Koko Pan Starosta Lwówecki, który wszystkim osobom współuczestniczącym w tym procesie składa serdeczne podziękowania.

Szanowni Państwo to jest też czas, który chciałbym wykorzystać na podziękowanie, bo te wszystkie inwestycje zrobiliśmy wspólnie, razem. Mówię tutaj dziękując do wszystkich Radnych Rady Powiatu Lwóweckiego, wszystkich pracowników jednostek Powiatowych, pracowników Starostwa Powiatowego, pracowników szpitala powiatowego części gryfowskiej i lwóweckiej i wszystkim mieszkańcom. Dziękuję za to, że zrobiliśmy to razem, razem współdziałając. – dziękuje Pan Starosta, który zwraca się do wszystkich użytkowników dróg z ważnym apelem.

– Chciałbym zaapelować do użytkowników wszystkich naszych dróg powiatowych na terenie naszych gmin żeby zachowali szczególną ostrożność, żeby byli wyrozumiali dla wykonawców, bo pewnie utrudnienia z racji dużych prac w każdym zakątku powiatu lwóweckiego pojawią się, za co przepraszamy, ale to wszystko po to, żeby lepiej bezpieczniej i bardziej komfortowo podróżowało się po naszych drogach. – zwraca uwagę Pan Daniel Koko.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo

8 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here