Lwówek Śląski. Znaleźli sposób na kierowców

30
4397

Kierowcy w Lwówku Śląskim ignorowali decyzję władz dotyczącą zakazu zatrzymywania się, parkowania na ulicy Kościelnej. Pobłażliwość nie trwała długo.

 

 

W ostatnich dniach grudnia 2022 roku redakcja Lwówecki.info pokazywała, jak kierowcy respektują decyzję władz, które zarządziły zmianę organizacji ruchu i na ulicy Kościelnej w stolicy powiatu ustawiły znak B-36 – zakaz zatrzymywania się. Na nadesłanych przez czytelników zdjęciach widać było wyraźnie, iż kierowcy mają w nosie wprowadzone przepisy i zgodnie z wcześniejszymi nawykami parkują przy murach obronnych, tuż za znakiem zakazu.

zdjęcie nadesłane przez czytelnika – dziękujemy

Zwracaliśmy wówczas też – już po raz enty – uwagę na fakt, iż w centrum Lwówka Śląskiego brakuje miejsc do parkowania. Wspominaliśmy także słowa wiceburmistrza, który podczas sesji rady miejskiej dostrzegł nasze starania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście:

„Popatrzmy też na to, jak parkują kierowcy. Tu jest portal, który ciągle pokazuje o radosnym parkowaniu w Lwówku Śląskim. Więc unormujmy w końcu te rzeczy. Pokażmy, gdzie można parkować. Nie róbmy ze Lwówka jednego wielkiego śmiecia, bo w Bolesławcu nikt tak nie zaparkuje jak we Lwówku. I nie mówmy, że to jest tylko straż miejska, bo od tego jest również policja.” – mówił podczas spotkania z mieszkańcami w sprawie przebudowy ul. Jana Pawła II wiceburmistrz L. Krokosz, który wskazywał, iż funkcjonariusze lwóweckiej policji proszeni o to, by realizowani swoje zadania i mandatowali niepokornych kierowców mówią im, iż mandaty te dają z polecenia pani burmistrz.

 

 

„Natomiast jak pani burmistrz zwraca się o to żeby powiedzieć żeby policja się tym zajęła to słyszymy od policjantów, którzy mandatują osoby, że to pani burmistrz kazała.” – zapewniał Krokosz.

Ignorowanie przez kierowców, w znacznej mierze zapewne mieszkańców gminy Lwówek Śląski decyzji władz o zakazie zatrzymywania się nie trwała długo. W budżecie błyskawicznie znalazły się środki i zaledwie kilkanaście dni po naszej grudniowej publikacji na ulicy Kościelnej ruszyła inwestycja. Teraz kilkadziesiąt metalowych słupków zamontowanych na chodniku uniemożliwi kierowcom niezgodne z decyzją władz parkowanie.

Niestety, nadal odnosimy nieodparte wrażenie, iż działalność decydentów nie idzie w parze z oczekiwaniami kierowców, którzy jak ryba wody potrzebują zrozumienia i wskazania im, gdzie w centrum mają zostawiać swoje auta, skoro z miejscami parkingowymi jest tu kryzys chyba większy niż na rynku paliw.

 

zdjęcie nadesłane przez czytelnika – dziękujemy
zdjęcie nadesłane przez czytelnika – dziękujemy

30 KOMENTARZE

 1. Parodia…..będę pisać do skutku i jeszcze raz pisać i pisać……
  Zróbcie w Lwówku Parkomaty i będzie po problemie!!!
  Słowa wiceburmistrza:
  ,,Nie róbmy ze Lwówka jednego wielkiego śmiecia, bo w Bolesławcu nikt tak nie zaparkuje jak we Lwówku. ,, Tylko że w Bolesławcu władze pomyślały o parkomatach.

 2. i bardzo dobrze ile razy ja jako osoba Niepełnosprawna nie mogłem uśąść na ławkę bo samochodami po zastawiane było jedynie co mi się nie podoba to to że mogli jakieśłańcuchy dać a nie badziewne wstążki

 3. Stawianie slupkow zamiast egzekwowania prawa niekoniecznie jest dobrym rozwiazaniem . Niestyty tzw straz miejska to raczej straz przyboczna i nie po to sa na etatach ,zeby po miescie cvhodzic i mandaty wypisywac , ale mysle ,ze dalo by sie z tego utrzymac zewnetrznego podwykonawce. Nie rozmumuiem tez dlaczego wszyscu mieli by parkowac w centrum misasteczka skoro w 20 minut da sie przejsc od baszty lubanskiej do dworca kolejowego . W centrum powinno byc kilka miejsc dla niepelnosprawnych i jeden parking dla mieszkajacych w obrebie murow . A reszta moze ruszyc d..py te 300m , ale wiadomo najgorzej jak z chama zrobic pana to musi pod drzwi podjechac.

  • Dojeżdżam do pracy do Lwówka trochę więcej niż 300 m. Komunikacji publicznej brak, do pracy jeszcze mogę dojechać, ale trzebaby poczekać godzinę, bo jest tylko jeden autobus i to tylko w dni nauki szkolnej. Powrotnego autobusu brak. I miejsc parkingowych też coraz mniej. Że o zarzynaniu potencjału turystycznego nie wspomnę. Jakieś rady dla takiego żuczka jak ja?
   Ps. Niech będą sensowne.

 4. Kończy się kościelna jednokierunkowa i na wysokości szpitala po lewej są dwa zakazy ruchu , chyba zamontowane nie w tym kierunku , można wjechać tylko na parking , tak robią przyjezdni

 5. Władze zaparkują pod urzędem. a co ze zwykłymi obywatelami? Wydaje się, że takie postępowanie ( postawienie słupków ) jest pokazaniem, że ma się nas głęboko w “D”. Pozostaje krążenie po mieście i zanieczyszczanie powietrza albo zwyczajnie omijanie tego MIASTA.

 6. Cóż, nie bronię osób, które nie przestrzegają prawa, ale gdzie we Lwówku zaparkować samochód? Przyjeżdżając tam w godzinach popołudniowych trzeba pół godziny krążyć wokół miasta żeby cudem zwolniło się jakieś miejsce. Cały rynek został zabetonowany i zamknięty zabierając tyle miejsc parkingowych a nic pożytecznego tam nie powstało. Komunikacja miejska tam prawie nie istnieje, miejsc parkingowych nie ma, co mają robić ludzie przyjeżdżający na zakupy czy do pracy? ‍♀️

 7. U nas w Górze w rynku i okolicy są parkomaty, zawsze znajdzie się miejsce na postój. Jak jestem we Lwówku to zazwyczaj robię 2 kółka po rynku i zero miejsca.
  Wystarczy pomyśleć… a nie grodzić się…

 8. Komedia jak za Barei jest znak to kuźwa policja i tu specjalnie z małej litery jest jak du…od sra…aby tego przestrzegać. Po co te barierki wstazki co to 19 wiek ?Ktoś wpompowal kasę czyli my podatnicy i trza tego przestrzegać jak prędkości , zapiętych pasów ect. Co to Bangladesz czy miasto w Europie

 9. Gównoburza o nic lwowek jest na tyle mały że wogole w obrębie centrum miasta powinien być zakaz wjazdu oczywiście poza mieszkanicami i inwalidami reszta w 15 min przechodzi cały lwowek

 10. wczoraj w Bolesławcu widziałem sporo mieszkańców Lwówka, dlaczego? bo z tego miasta Nieszczęsna wiochę zrobiła i wszyscy się coraz szybciej wynoszą. I na spacery i na zakupy. Brak rozwoju dla młodych, a tyle było kiełbasy wyborczej, a będzie tylko miasto starców i niepełnosprawnych. W sypialniach małych miast jest możliwość egzystencji, mają sklepy, zielone skwery, miejsce na rower i samochód, miejsca spotkań dla młodzieży. Co mamy w tym mieście? Betonozę, oszpecone skałki (słynne w europie), festiwal słupków (jak to mówią: Każdy głupek ma swój słupek), no i ruch turystyczny bez turystów z wiecznie zamkniętą IT, miasto agatów bez agatów (nie licząc tych z Brazylii co to urząd reklamuje nas w kraju i za granicą), a młodych przepędza się z parku. Kaziów to jednak był gość.

  • Chodzili z koszulką jestem z Lwówka? Czy widziałeś pod marketem rejestrację DLW? I to oznacza że się tłumy przeniosły w Bolca? Co za Janusz pewnie przepędzony emigrant z parku w Lwówku co ogląda z agatowego okna drewniany rynek w Bolcu uhahaha

 11. Kwestia czasu i marketowe parkingi będą zrobione jak w Bolesławcu.
  Albo na noc szlabany.
  Przecież z Lwówka nie będziemy robić śmiecia.
  Parking można zrobić na terenie Sanikomu przecież to teren gminy no chyba że lepiej ogladać śmieciarki.
  Parking urzędu gminy czy starostwa jest dla urzędników i zawsze tam brak miejsca.

  • Obsługa systemu parkomatów dużo kosztuje. W niejednym mieście władze dokładają kasę, bo pobrane opłaty nie starczają na pokrycie kosztów.
   Parkomaty służą głównie do upłynnienia ruchu, ale musi być alternatywa w postaci bezpłatnych parkingów poza centrum. We Lwówku gdzie niby są takie parkingi? Wszędzie tylko kolejne zakazy…

 12. Ktoś z rodziny ma firmę ze słupkami czy o co tu biega?
  Brakuje miejsc to jeszcze likwiduja parkingi i legalne i nielegalne. Jak boli palec, to uciąć rękę… słupki trzeba burmistrzom zrobić pod urzedem to beda rzadziej do pracy przychodzić i mniej nam szkodzić. A ile urzednicy beda mieli lżej..

 13. Pani burmistrz Sczęsna tymi postawionymi słupkami zlikwidowała mały parking na kilkanaście samochodów i to w mieście całkowicie pozbawionym miejsc do parkowania.Podobno powodem do postawienia tych słupków było to,że parkowane tam samochody “zbeszczeszczały” dla wielu przyjeżdżających turystów widok na stare mury obronne. Jeżeli to prawda to teraz te słupki niesamowicie upiększają ten widok a żeby było jeszcze piękniej to proponuję połączyć te słupki drutem kolczastym, tym starszego modelu jeszcze zardzewiałym dla podniesienia rangi. Może pani burmistrz wyjaśni gdzie w niedzielę mieszkańcy Radłówki,Płuczek,dawnych Płakowic przyjeżdżający do kościoła mają postawić swoje samochody szczególnie gdy są wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne? Może ktoś pani burmistrz wyjaśni,że np. w Ausrtrii,Niemczech,Włoszech w miasteczkach podobnie takich małych jak Lwówek Śląski są jeszcze węższe uliczki i stawiają tam samochody oczywiście tylko po jednej stronie uliczki częściowo na chodniku i jakoś inne samochody przejeżdżają a przechodnie też przechodzą po chodnikach a odpowiednik burmistrza w tamtych małych miasteczkach wyleciałby z hukiem gdyby gdzieś postawił takie słupki jak raczyła to zrobić nasza burmistrz. Pomysł aby w tak małym miasteczku jak Lwówek Śląski zrobić parkomaty do pobierania opłat to pomysł porównywalny z inteligencją posła Suskiego z PiSu,który chciał w swoim Radomiu zrobić lotnisko większe od Okęcia bo z Radomia bliżej do Afryki niż z Warszawy. Pani burmistrz pewnie będzie chciała dopiąć swego z parkomatami bo ona ma już ostatnią kadencję i nic jej nie grozi z wyborami ale do tego pomysłu potrzebuje w radzie pomagierów. Powinni mieszkańcy okolicznych wiosek wokół Lwówka Śląskiego jasno zadeklarować swoim wybranym obecnie radnym,że jeżeli poprą panią burmistrz w tym pomyśle z parkomatami to na 100% przewietrzą w następnych wyborach swoich przedstawicieli do rady za spowodowanie tego utrudnienia z parkomatami. Przecież będzie wiadomo,który radny poparł panią burmistrz.

 14. Całkowicie zgadzam się i jestem za wprowadzeniem parkomatów w centrum miasta co napewno skłoniłoby tych wygonickich coto autem gdyby mógł to do toatety wjechalby,pozostawić auto w garażu i nie blokowac miejsc parkingowych bez wyraźnej potrzeby.Zainteresowanych problemem proszę aby przeszli się w godzinach popołudniowych przez rynek i zobaczy a przytym zada sobie pytanie gdzie są te wszystkie auta,które jeszcze kilka godzin wcześniej wypełniały cały rynek ,czy żeczywiscie oni wszyscy przyjeżdżają do pracy, oturz nie ponieważ większość z nich to ci muszą szpanować i mieć auto pod swoim oknem w bloku.Jestem mieszkańcem Lwówka od 1948 roku a pracowałem jako kierowca 20 lat jeździłem po całym kraju i poza granicą ale takiego bezkrólewia jak naszym miescie nigdzie nie widziałem, mam nadzieję że to jest koniec tego bezkrólewia. K.M.

  • To mieszkaniec bloku nie ma prawa parkować pod domem? Za to pod jego domem ma prawo parkować ktoś kto z osiedla jedzie do pracy w rynku? No chyba Ci przygrzało na maxa……. 48 rocznik już widać wiek odcisnął piętno na logicznym myśleniu.

 15. Mieszkańcy nie będą mieli gdzie zaparkować i zapchają kompletnie parking na Słowackiego.Nie dość ze nie można zatrzymać się na ulicy Słowackiego żeby np wypuścić starszą osobę z auta bądź zapakować ciężkiej rzeczy do bagażnika to teraz mieszkańcy ulicy Słowackiego nie będą mogli zaparkować bo parking będzie wiecznie zapchany już wszyscy korzystają idąc na zakupy bądź to starostwa parking powinien być tylko dla mieszkańców okolicznych bloków a zakaz zatrzymywania nie dotyczyć mieszkańców którzy czasem potrzebują wnieść rzeczy a nie spacerować np z fotelem z parkingu jak Beduini

  • Parking w mieście tylko dla mieszkańców? W porządku. Pod warunkiem, że mieszczuchy nie będą opuszczać swojej metropolii i jeździć mi przez moją wioskę. Niech sobie zaparkują pod blokiem i siedzą na d*upie.

   • Są mieszkańcy wiosek. To normalni ludzie. Są też tacy, którzy przesiąkli wiochą. To wieśniaki jak ty. Siedź sobie w tej kupie gnoju, gdzie ci ciepło i nie wychylaj nawet nosa do biedronki po zakupy jak to czynisz. Miasto i jego mieszkańcy bez ciebie i twojej wichury przeżyją. Ty bez miasta zdechniesz jak pies pod płotem. Pytania?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here