Lwówek Śląski w liczbach za 2020 rok

6
3789

Ilu mieszkańców ubyło? Ilu mężczyzn zamieszkuje gminę, a ile kobiet? Ile zarejestrowano aktów urodzeń i jakie imiona nadawano dzieciom? Ilu ślubów udzielono? Ile osób zmieniło nazwiska? I ile osób zmarło?

 

Prezentujemy podsumowanie 2020 roku w danych z Ewidencji Ludności i Urzędu Stanu Cywilnego Gminy Lwówek Śląski.

Gmina Lwówek Śląski – liczba mieszkańców

O ponad dwieście osób w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się liczba mieszkańców w gminie Lwówek Śląski. Na koniec 2019 roku gminę zamieszkiwało 16.665 osób, w tym 8.594 kobiety i 8.071 mężczyzn. W 2020 roku z rejestrów ewidencji ludności ubyło 213 osób. Na koniec ubiegłego roku w gminie Lwówek Śląski zamieszkiwało 8.507 kobiet i 7.945 mężczyzn, co daje łącznie 16.452 mieszkańców.

Lwówek Śląski – liczba mieszkańców

Liczba mieszkańców w mieście i sołectwach gminy Lwówek Śląski rozkłada się mniej więcej po połowie. W samym mieście na koniec 2019 roku zamieszkiwało 8.513 mieszkańców, a na koniec ubiegłego roku było ich 8.386, w tym 4.443 kobiety i 3.943 mężczyzn.

Lwówek Śląski – liczba małżeństw

W 2020 roku znacząco spadła liczba związków małżeńskich zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lwówku Śląskim.

W 2019 tych zarejestrowano 132, w tym śluby cywilne zawierane w tutejszym USC – 47, zawierane poza urzędem – 9, śluby konkordatowe – 63 i transkrypcje zagranicznych aktów małżeństw – 13.

Natomiast w 2020 roku zarejestrowano 86 małżeństw, w tym 37 ślubów cywilnych zawartych w tutejszym USC, 6 zawartych poza Urzędem Stanu Cywilnego, 35 ślubów konkordatowych i dokonano 8 transkrypcji zagranicznych aktów małżeństw.

Rozwody w Lwówku Śląskim

Niestety, część małżeństw kończy się rozwodem. W 2020 w Lwówek Śląski zarejestrowano 35 rozwodów, rok wcześniej tych odnotowano o jeden więcej. Natomiast ani w 2019 roku ani w 2020 roku w Lwówku Śląskim nie odnotowano separacji.

Narodziny dzieci

Miniony rok nie sprzyjał też narodzinom dzieci. Tych w 2020 roku odnotowano 22. Spośród tych narodzin aż 19 miało miejsce poza granicami kraju: w Niemczech 9, w Wielkiej Brytanii 5, w Holandii 2, w Szwajcarii 2 i w Kanadzie 1.

W 2019 roku w Lwówku Śląskim odnotowano ponad dwa razy więcej urodzeń. Łącznie było ich 49, z czego aż 48 urodzeń miało miejsce poza granicami kraju, w tym: w Niemczech 14, w Wielkiej Brytanii 12, w Holandii 6, w Belgii 3, w Austrii 3, w Irlandii 2, w Norwegii 2, w Macedonii 1, w Szwecji 1, w Hiszpanii 1, we Francji 1, na Ukrainie 1 i w Indonezji 1.

Jakie imiona dla dzieci?

Wśród zarejestrowanych w 2020 roku aktów urodzeń dzieci było 14 chłopców o imionach: Maksymilian Gabriel, Dario, Marco, Antonii, Wojciech, Josef Paul, Jakub Felix, Miłosz, Franciszek Daniel, Antoni, Tobiasz Filip, Jan, Igor, Maksymilian i 8 dziewczynek o imionach: Julia, Jacinta, Maria, Matilda Grace, Natalia, Jessica, Ivy Stina, Barbara.

Dla porównania rok wcześniej wśród urodzonych dzieci było 28 chłopców o imionach: Oskar Jakub, Oskar, Kacper, Jan, Frank, Olivier Luis, Melvin Jan, Nael, Milan, Jack, Tymon, Nataniel Oliwier, Natan, Alan, Charlie, Axel, Maksim Trayanov, Artur, Adam, Ethan Paul, Piotr, Volodymyr, Rayan, Artur, Kacper, Oliver, Konrad, Mieczysław i 21 dziewczynek o imionach: Lilianna, Nikola, Nadia Bronisława, Sophie, Maya, Liliana, Weronika Wiktoria, Vanessa, Aleksandra Małgorzata, Coraline, Amelia, Emilia, Zoja, Lena, Zuzanna Emilia, Ines, Maria Anna, Milena, Julia, Maja Małgorzata, Kornela Lilli.

Zmiana imienia lub nazwiska

W ubiegłym roku do Urząd Stanu Cywilnego w Lwówku Śląskim wpłynęło 6 wniosków o zmianę imienia lub nazwiska. Rok wcześniej było ich 8. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

Zobacz także: Mirsk w liczbach za 2020 rok, Gryfów Śląski w liczbach za 2020 rok, Lubomierz w Liczbach za 2020 rok

Liczba zgonów w Lwówku Śląskim

W 2020 r. zmarło 233 mieszkańców Gminy Lwówek Śląski, rok wcześniej zgonów w tutejszym urzędzie odnotowano o osiemnaście mniej.

Materiał opracowano na podstawie zestawienia statystycznego za przygotowanie, którego dziękujemy Pani Karolinie Pacuła – Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i Pani Katarzyna Karpowicz z Wydziału Ewidencji Ludności UGiM w Lwówku Śląskim.

6 KOMENTARZE

  1. To chyba jakieś bzdury….”(…)narodzinom dzieci. Tych w 2020 roku odnotowano 22. Spośród tych narodzin aż 19 miało miejsce poza granicami kraju” – czyli dzieci “lwóweckie” urodziły się tylko w ilości sztuk 3(w szpitalach okolicznych, np Lubań, Bolesławiec, Jelenia), a reszta za granicą? No nie, no kuffa no nie. Na bank to nie jest zgodne z prawdą. Chyba ktoś kto opracowywał dane, to tylko ślepo przepisał z dokumentów z których chyba nie wynika tylko prawda. Podejrzewam, że każdy z nas zna minimum 4 dzieci urodzonych w 2020r w kraju, a mieszkających obecnie na terenie Lwówka.

    • Zanim baranku coś napiszesz zastanów się. Przecież w Lwówku Śląskim nie ma porodówki, wiec, jeżeli dziecko urodziło się np w szpitalu Jeleniej Górze, to tam zarejestrowane są jego narodziny. Podejrzewam, że każdy z nas zna podobnych baranków, które nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

      • Zanim osiołku coś odpiszesz, to pomyśl: skoro we Lwówku nie ma porodówki, to gdzie niby ta trójka dzieci się urodziła idąc twoim tokiem rozumowania? W stodole sąsiada? I skąd byłyby informacje o dzieciach “lwóweckich” jeśli urodzone byłyby np w jeleniej? Skoro nie ma porodówki we Lwówku to skąd we Lwówku zarejstrowano 22 dzieci? Mówisz, że rodzone w Jeleniej, tam są rejestrowane. No nijak nie pasuje to co mówisz. Wychodziłoby, że dzieci we Lwówku jest 0 bo nie ma porodówki. Dziecko może urodzić się nawet w Tokio, ale jeśli jest rejestrowane w Lwóweckim USC, to jest przypisane do Lwówka. Pojmujesz czy zwolnić? Podejrzewam, że nikt drugiego takiego jak ty osiołka nie zna.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here