Lwówek Śląski to jedno z najdroższych miast powiatowych

8
3165
fot.: Lwówecki.info

Lubań, Jelenia Góra, Lwówek Śląski – to jedne z najdroższych miast powiatowych Polski, pod względem wydatków komunalnych. Na drugim biegunie jest Bolesławiec, gdzie takie wydatki należą do najniższych.

 

Wydatki komunalne w 339 powiatowych miastach Polski już po raz trzeci przeanalizowała spółka „Curulis” Doradztwo Samorządowe, na podstawie stawek opłat i cen obowiązujących 30 czerwca 2020 roku.

Ranking powstał poprzez oszacowanie rocznych kosztów, jakie obciążają przeciętną polską rodzinę z zakresu usług komunalnych w pięciu obszarach: zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, odbioru odpadów, komunikacji publicznej oraz stref płatnego parkowania. „Obliczenie wydatków przeciętnej rodziny spowodowało konieczność skonstruowania modelu, który uwzględnia średnie zużycie wody i ścieków przez rodzinę, powierzchnię mieszkania, czy częstotliwość korzystania z komunikacji miejskiej i wjazdów samochodem do centrum miasta.” – tłumaczą autorzy rankingu, którzy zwracają uwagę, iż już rok 2019 przyniósł wysoki wzrost cen naszego koszyka usług komunalnych – o 9%, znacznie ponad poziom inflacji, wzrostu gospodarczego czy też wzrostu wynagrodzeń.

„W 2020 roku, po raz kolejny, wzrost cen dotkliwie podwyższył opłaty za odbiór odpadów. Niestety, w kolejnych latach możemy nadal spodziewać się podobnych ruchów, gdyż system ten w niewielu jednostkach się bilansuje. Wzrost cen nie ominął również dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a i w tym przypadku rok 2021 może okazać się kluczowy, gdyż wiele JST będzie musiało zmierzyć się z aktualizacją taryf.” – zauważa Mateusz Klupczyński Prezes Zarządu Curulis

W ocenie autorów rankingu wśród wymienionych kategorii usług komunalnych, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym, w 2020 r. najwięcej wydawała na wodę i ścieki (43,21%), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87%) oraz komunikację publiczną (26,62%). Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów. Roczne koszty w związku z dostawą wody i odbiorem ścieków wynoszą średnio 1.479 zł, natomiast za odbiór odpadów komunalnych rodzina poniosła w 2020 r. wydatek rzędu 920 zł.

Tak jak w przypadku poprzednich edycji rankingu, badaniu podlegał poziom cen usług komunalnych we wszystkich miastach powiatowych w Polsce. Dzięki uzyskanym wynikom, możliwa staje się ocena kosztów korzystania z usług komunalnych, które w ciągu roku przeciętnie ponosi polska rodzina. Metodologia doboru danych pozostała niezmienna w porównaniu do poprzedniego roku.

Podstawą rankingu jest przyjęty model rodziny składający się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci. Sprawdzono ile w poszczególnych miastach taka rodzina wydaje w ciągu roku na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, parkowanie w miejskich strefach płatnych, a także na podatki od nieruchomości.

W poprzedniej edycji rankingu Lwówek Śląski mógł cieszyć się z 47 oczek wzrostu i plasował się w środku tabeli (149 miejsce). Teraz sytuacja jest zgoła odmienna. Roczny wzrost wydatków komunalnych o 1.454,12 zł na rodzinę zepchnął stolicę powiatu lwóweckiego na koniec tabeli (314 miejsce).

Jeszcze więcej powodów do zmartwień mają mieszkańcy Lubania, który zanotował niemalże taki sam spadek w rankingu (-151) jak Lwówek Śląski (-149). Znaczący wzrost wydatków komunalnych na rodzinę uplasował Lubań na siedemnastej pozycji od końca tabeli, czyli na 323 miejscu. I niewielką pociechą dla lubanian jest z pewnością fakt, że są tuż obok będącej na 321 pozycji Jeleniej Góry, która zanotowała spadek o 9 pozycji.

Nie bez powodu w rankingu kilka razy wymieniany jest Bolesławiec. Okazuje się, iż jest to najtańsze miasto na Dolnym Śląsku. W rankingu ogólnym Bolesławiec nieznacznie poprawił i tak bardzo dobrą pozycję (11 miejsce) z roku ubiegłego. Z wydatkami na rodzinę rzędu 2.058,10 zł uplasował się na 8 pozycji w tegorocznym rankingu.

1. Zambrów – 1.610,72 zł rocznie na rodzinę (zmiana pozycji -3 miejsca)
2 Kozienice – 1.734,49 zł (-1)
3 Rawa Mazowiecka – 1.877,53 zł (+4)

8. Bolesławiec – 2.058,10 zł (-3)
155. Wrocław – 3.326,44 zł (+83)
221. Zgorzelec – 3.703,70 zł (+46)
233 Złotoryja – 3.760,26 zł -88
314. Lwówek Śląski – 4.367,98 zł (+165)
321. Jelenia Góra – 4.448,98 zł (+9)
323. Lubań – 4.470,82 zł (+151)

339. Choszczno – 4.926,04 zł (+22)

Cały ranking dostępny jest na stronie: https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2020

8 KOMENTARZE

  1. Bo pieniądze lecą do bastionów pisu to oni tam se mogą przerzucić koszta lub zmniejszyć podatki. Jak ktoś nie wierzy wystarczy choćby zobaczyć ile na zabytki przeznacza się na DŚ a ile na Podlasiu per zabytek… I tak jest ze wszystkim czy to dotacje czy dofinansowania czy programy rządowe. Mszczą się za Lempa……

  2. Dlaczego tak się dzieje, nikt się za nikogo nie mści, poprostu Gminy takie jak Bolesławiec mają strefę ekonomiczną, poligon, blisko autostradę i się rozwijają co na to idzie ,że mają dużo większe pieniądze z podatków i mogą mieć mniejsze koszty wywozu śmieci, cen za usługi niż biedny Lwówek, ot filozofia

    • Lwówek też ma strefę ekonomiczną…na razie grunty w tej strefie, świeżą po remoncie drogę o zwiększonej przepustowości do Bolesławca i a4, jest miastem czystym, zadbanym i ekologicznym

  3. 314 miejsce, czyli trochę miejsc po Bolesławcu jest. Czy to oznacza, że wszystkie powiaty przed Lwówkiem są w strefie ekonomicznej ???? chyba jednak nie. Hmmm, hmm to od czego zależą te koszty ?????

  4. Co za pierniczenie z tymi strefami! Albo mózgu ktoś nie ma albo sfiksował. We Lwówku wydatki na rodzinę ponad 4 tys w Bolesławcu 2 tys. Cenę za wodę i kanalizację ustalił ten sam zakład co w Bolesławcu a śmieci ta sama firma co w Kamiennej Górze. Tylko dlaczego u nas jest drożej. Moze burmistrz i radni odpowiedzą! Bo do wody może mało miasto dopłaca ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here