Lwówek Śląski: Mieszkańcy wywalczyli zmianę projektu. Ile to będzie kosztować?

9
1413
ulica Jana Pawła II w Lwówku Śląskim

W lipcu burmistrz Szczęsna odebrała wart ponad 180 tys. zł projekt przebudowy ulicy Jana Pawła II. Po protestach mieszkańców projekt trafi do zmian. Ile to będzie kosztować?

 

 

Po raz kolejny mieszkańcy Lwówka Śląskiego pokazali, że zależy im na miejscu, w którym żyją i chcą by ich głos był słyszalny, by ewentualne zmiany w przestrzeni publicznej dokonywane były za ich wiedzą i aprobatą i by służyły one im, ich dzieciom i następnym pokoleniom.

Tym razem brawa należą się dla mieszkańców ulicy Jana Pawła II w Lwówku Śląskim, którzy po tym jak dowiedzieli się o planach przebudowy swojej ulicy, które przewidywały m.in. likwidację pasa zieleni i wycinkę 74 drzew, zaczęli głośno wyrażać swoje niezadowolenie. Organizowane spotkania z sąsiadami utwierdziły liderów w przekonaniu, że mają rację. Dzięki swojemu zaangażowaniu i determinacji doprowadzili do tego, iż burmistrz Szczęsna mając już w ręce gotowy projekt zgodziła się na spotkanie z mieszkańcami. To odbyło się w połowie października br.

Godziny spędzone przez mieszkańców na ustaleniach, analizie dokumentów oraz pomiarach w terenie pozwoliły im znakomicie przygotować się do tej debaty. Ich argumenty i oczekiwania były od samego początku jasne i zdecydowane. Chcieli, by wykonano nowy projekt, poprawiono obecny tak, by ten uwzględniał ich oczekiwania.

 

 

– Myślę, że chyba każdemu jak tu jesteśmy zależy na tym, żeby przebudowa tej drogi nastąpiła. I pewnie przez kolejne 20, 30, 40 lat nikt nie będzie tej drogi ruszał. Czyli to ma służyć kolejnym pokoleniom. Nie pani burmistrz, mnie też już nie. Jest to przebudowa historyczna tej drogi, w związku z tym przy przebudowie historycznej nie może być tak, że nie bierzemy pod uwagę różnych wariantów, bo do tego zmusza nas – powiedziałbym tak – pewna uczciwość, ale też dołożenie wszelkiej staranności po państwa stronie, po stronie pana architekta, żeby to zaprojektować w taki sposób żeby to naprawdę na lata służyło mieszkańcom, ale żeby też w jak najmniejszym stopniu powodowało jakieś niezadowolenie u ludzi. – argumentował podczas spotkania w lwóweckim magistracie jeden z mieszkańców ulicy Jana Pawła II.

Mieszkańcy domagali się zmian w posiadanym przez gminę projekcie. Chcieli, żeby pozostawiono ulicę po prawej stronie patrząc od Alei Wojska Polskiego bez naruszania, czyli pozostawiono chodnik i pas zieleni wraz z drzewami, natomiast zwężono chodnik po lewej stronie i to po lewej stronie drogi zaprojektowano miejsca parkingowe.

– Problem jest jeden. Auta parkować powinny po lewej stronie. – mówił podczas spotkania jeden z mieszkańców, który wskazywał m.in., iż po lewej stronie drogi jest 7 wjazdów na posesje a po prawej tych wjazdów jest 15, co w sposób oczywisty zmniejsza możliwości tworzenia miejsc parkingowych. – Większość mieszkańców podczas głosowania na naszej ulicy zadecydowało, że chcemy chodnik po lewej stornie i to my tam mieszkamy, nie pan projektant, ani pani burmistrz, nie pan zastępca. – argumentował mężczyzna.

 

 

– Pan mówi o całkowicie nowym tutaj projekcie. O całkiem czymś innym. Drodzy państwo jesteśmy tu i teraz. Mamy zrobiony projekt. Tak jak powiedział burmistrz mamy pieniądze. Do marca musimy zrobić przetarg. Rok czasu trwało opracowanie tego projektu. Więc zakładając to, do czego pan dąży potrzebujemy znowu rok czasu. Więc drodzy państwo. Róbmy, albo nie robimy. – mówiła zwracając się do przedstawiciela mieszkańców M. Szczęsna.

Mieszkańcy ulicy Jana Pawła II pozostali nieugięci i twardo do samego końca domagali się wprowadzenia zmian w projekcie, które będą zgodne z ich oczekiwaniami. Burmistrz Lwówka Śląskiego po raz kolejny uległa naciskom.

W odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info M. Szczęsna przyznaje, iż od 6 lipca 2022 roku jest w posiadaniu dokumentacji projektowej przebudowy tej ulicy. Prace nad nią trwały rok i kosztowały one bagatela 183.319,20 złotych. Jednak projekt zostanie zmieniony. Gmina już zwróciła się już do projektanta o wskazanie szacowanego czasu realizacji nowego projektu oraz kosztów.

 

 

„Koszt wykonania zamiennej dokumentacji projektowej to 43.050,00 zł brutto. Termin sporządzenia opracowania to min. 2 miesiące, przy czym nie jest nim objęty czas niezbędny na dokonanie wszelkich uzgodnień oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.” – przyznaje burmistrz Szczęsna, która zaznacza, że wykonanie zamiennej dokumentacji projektowej wymagać będzie od gminy przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Z jednej strony można odczuwać dumę z mieszkańców i zadowolenie ze zmian zgodnych z ich oczekiwaniami, ale z drugiej nasuwa się pytanie, czy takiego spotkania nie można było zorganizować wcześniej, czy nie można było przeprowadzić konsultacji z mieszkańcami zanim powstał pierwotny projekt i gmina wyłożyła z publicznych pieniędzy ponad 180 tys. złotych? Gdyby tak się stało nie trzeba by było ogłaszać nowego przetargu i wydawać ponad 40 tysięcy złotych na zmiany.

Teraz należy mieć nadzieję, że projektant zdąży wykonać projekt w te szacowane dwa miesiąca, a gmina zdąży ze wszystkimi uzgodnieniami do połowy marca, kiedy to – jak podczas spotkania z mieszkańcami zapewniali włodarze – koniecznie trzeba ogłosić przetarg na prace budowlane, bo inaczej przepadną pieniądze z dofinansowania.

czytaj także: Lwówek Śląski. Podwyżka podatków i opłat za śmieci

9 KOMENTARZE

  1. A jak zakorkowaną A4 mają zamiar tylko pas dorobić dodatkowy fragmentami plus awaryjny to dopiero będzie inwestycja, zamiast zrobić tak jak miało być najlepiej drugą nitkę koło Pielgrzymki od razu nasz rejon by ruszył a tak nie będzie nic i wieczne korki kilka lat dobudowania pasów.

  2. Następny wniosek do prokuratury o niegospodarność i marnowanie publicznych środków. To tylko jej wina, że nie potrafi rozmawiać i konsultować tak ważnych decyzji z mieszkańcami. Następny przykład to granitoza rynku przy ratuszu. Mądre władze w całej Polsce już dawno zaczęły odchodzić od betonozy, aby mieszkańcom żyło się lepiej. A nasza “najmądrzejsza” jest z poprzedniej epoki.

  3. Gościu – jak remontujesz coś w swoim gospodarstwie domowym i jeśli zrozumiesz że popełniłeś błąd w planowaniu, to dokonujesz korekty? Nadal robisz tak jak z błędem zaplanowałeś?

    To nie chodzi aby nic nie robić!
    To chodzi aby mądrze robić!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here