Lwóweckie obchody Święta Policji

13
4640

Dziś swoje święto obchodzą lwóweccy policjanci oraz pracownicy cywilni KPP w Lwówku Śląskim. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której były awanse, wyróżnienia, gratulacje i życzenia.

 

105. rocznica utworzenia Policji

24 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej. W tej zapisano, że Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa oraz organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Pamięć o tym to przejaw przywiązania policjantów do chlubnej historii, tradycji i munduru. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji, które stało się okazją do refleksji, podsumowań i podziękowań.

Najliczniejsza służba mundurowa w Polsce

Polska Policja to najliczniejsza formacja mundurowa w naszym kraju licząca około stu tysięcy funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. Tylko w powiecie lwóweckim służbę pełni 105 policjantów. Z roku na rok dostrzegalny jest tu wzrost liczby kobiet w niebieskim mundurze. Zatrudnionych jest także 25 pracowników cywilnych.

„CSI” w Lwówku Śląskim?

Na co dzień na naszych ulicach najbardziej widoczni są funkcjonariusze pełniący służbę w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego. Często spotkać możemy także dzielnicowych. Natomiast zupełnie niewidoczni dla przeciętnego mieszkańca są technicy. A pewnie każdy, choć raz śledząc pracę techników kryminalistyki w jednym z popularnych amerykańskich seriali zastanawiał się czy u nas ich praca wygląda podobnie? Jak przekonuje Krzysztof Król technik kryminalistyki z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w KPP w Lwówku Śląskim samo zbieranie i zabezpieczanie śladów niczym się nie różni.

– Jeżeli chodzi o sprzęt do ujawniania i zabezpieczania śladów dysponujemy bardzo podobnym. Aczkolwiek ten proces pracy nad śladami w amerykańskim filmie to tak ładnie wygląda i zamyka się w ciągu paru minut, jednego odcinka, natomiast w praktyce trwa to o wiele dłużej. – wskazuje policjant.

Ciekawe stanowiska w Policji

Technicy kryminalistyki są na miejscu każdej zbrodni. Zajmują się poszukiwaniem śladów i dowodów, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy przestępstwa, a następnie w postawieniu mu zarzutów i udowodnianiu mu zbrodni. Ci nieumundurowani funkcjonariusze są wszędzie tam, gdzie kluczowe jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów, od włamań, drobnych kradzieży, przez wypadki drogowe po zabójstwa.

– Na miejscu zdarzenia technik to jest najważniejsza osoba. To on decyduje o przebiegu całych oględzin. Technik zawsze pierwszy wchodzi na miejsce zdarzenia a dopiero po nim reszta policjantów. – zaznacza Krzysztof Król z lwóweckiej policji, który podkreśla, iż praca technika zawsze była, jest i będzie bardzo ważna, czego dowodem są działania tzw. „Archiwum X”, specjalnej grupy, która bada ślady niewyjaśnionych zbrodni sprzed wielu, wielu lat, co przy dzisiejszej technice pozwala na zatrzymywanie sprawców. Takie przypadki mieliśmy także na terenie powiatu lwóweckiego.

Nieodzownym atrybutem każdego technika jest walizka kryminalistyczna zawierająca niezbędne narzędzia i materiały umożliwiające pracę na miejscu przestępstwa. Dzięki tym narzędziom technicy zabezpieczają ślady daktyloskopijne, traseologiczne, biologiczne, zapachowe oraz przedmioty mające związek z przestępstwem dostarczając niezbitych dowodów zbrodni pozwalających skazać ich sprawców.

Osoby obejmujące to stanowisko muszą być specjalistami w wielu dziedzinach. – Ważne są umiejętności manualne. Umiejętność wykonywania rysunków, szkiców sytuacyjnych, czy sporządzania portretów. Ważna jest również cierpliwość. A co najważniejsze, to odporność na stres, który towarzyszy przy większości zdarzeń zwłaszcza tych tragicznych. – zaznacza Krzysztof Król, który zachęca wszystkie osoby zastanawiające się nad swoją przyszłością do rozważenia pracy w Policji, a w szczególności pracy na stanowisku technika kryminalistyki.

– Praca jest bardzo ciekawa. Nie ma dwóch takich samych zdarzeń. Zawsze jest coś innego. – dodaje funkcjonariusz KPP w Lwówku Śląskim

Praca w Policji w Lwówku Śląskim

Lwóweccy policjanci przyznają, iż dla osób chętnych wstąpić w ich szeregi mają jeszcze kilka wolnych wakatów. Najbliższe terminy przyjęć do służby na terenie województwa dolnośląskiego to 9 września 2024 r., 30 października 2024 r. i 30 grudnia 2024 r. Niezbędne informacje możecie uzyskać dzwoniąc pod numer 47 87 35 265.

Święto Policji w Lwówku Śląskim

Uroczystości związane ze Świętem Policji w Lwówku Śląskim odbyły się w środę, 10 lipca 2024 roku. Te zapoczątkowała Msza Święta w intencji policjantów i pracowników Policji, która została odprawiona w Kaplicy przy Fundacji Świętego Krzysztofa w Lwówku Śląskim. Po Mszy w stylowych wnętrzach Starej Kotłowni odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której nastąpiło wręczenie odznaczeń oraz nominacji na wyższe stopnie policyjne a także wręczenie nagród i wyróżnień policjantom i pracownikom Policji.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektor Norbert Kurenda, Starosta Powiatu Lwóweckiego Małgorzata Szczepańska, Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego Olgierd Poniźnik, Dawid Kobiałka – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, pod nieobecność Burmistrza Gminę i Miasto Gryfów Śląskim reprezentował Pan Robert Skrzypek Przewodniczący Rady Gminy, Artur Zych – Burmistrz Gminy i Miasta Wleń, Andrzej Jasiński – Burmistrz Gminy i Miasta Mirsk, Mariusz Warowy – Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim Tomasz Jankowski, Roman Chorab Prezes Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Mróz a także gospodarz tego miejsca ksiądz dziekan Krzysztof Kiełbowicz.

Wszystkich powitał insp. Jarosław Baran Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim.

– Policja to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. To my policjanci codziennie wychodzimy na ulice aby służyć i chronić. Nasza służba często wymaga poświęceń i niesie z sobą najwyższe ryzyko, co pokazuje chociażby ostatni przykład naszego kolegi z Bolesławca, który podczas interwencji został ciężko ranny. Ale w takich chwilach pokazujemy też naszą mundurową solidarność – przypomniał Pan Komendant, który podziękował wszystkim za wsparcie w tych trudnych chwilach i pomoc rannemu funkcjonariuszowi.

– W tym szczególnym dniu pragnę wyrazić naszą wdzięczność wszystkim naszym funkcjonariuszom oraz pracownikom Policji. Przyjmijcie proszę życzenia satysfakcji z wykonywanej służby, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz szacunku od tych, o których bezpieczeństwo dbacie. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, gotowość niesienia pomocy i za to, że każdego dnia udowadniacie, że jesteście godni noszenia policyjnego munduru. Zdaję sobie sprawę, że nie moglibyśmy na Was tak bardzo liczyć, gdyby nie wsparcie i wyrozumiałość Waszych najbliższych. Proszę przekażcie swoim najbliższym te życzenia. – mówił insp. Jarosław Baran, który pogratulował wszystkim awansowanym i nagrodzonym funkcjonariuszom a także podziękował samorządowcom za codzienne wsparcie.

Jednym z głównych punktów uroczystości było wręczenie policjantom aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Te funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczali: I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektor Norbert Kurenda oraz Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosław Baran.

Na stopień starszego posterunkowego mianowani zostali:

 • post. Michał Brodziński
 • post. Oliwia Kołodziejska
 • post. Oliwia Malarska
 • post. Adrian Marczuk

Na stopień sierżanta mianowany został:

 • st. post. Jakub Maniakowski

Na stopień starszego sierżanta mianowani zostali:

 • sierż. Anna Firek
 • sierż. Kamil Łabno
 • sierż. Łukasz Moszczyński
 • sierż. Izabela Tabańska

Na stopień sierżanta sztabowego mianowani zostali:

 • st. sierż. Michał Dominik
 • st. sierż. Michał Hajdul
 • st. sierż. Paweł Żołpa
 • st. sierż. Piotr Zarówny

Na stopień młodszego aspiranta mianowana została:

 • sierż. szt. Olga Łukaszewicz

Na stopień aspiranta awansowany został:

 • mł. asp. Łukasz Gwara

Na stopień starszego aspiranta mianowany został:

 • asp. Dariusz Bielawski

Na stopień aspiranta sztabowego mianowany został:

 • st. asp. Marcin Malich

Na stopień aspiranta sztabowego mianowany został:

 • st. asp. Robert Karnicki

Tradycją Święta Policji jest to, że władze samorządowe wyróżniają policjantów i pracowników policji. Również w tym roku z okazji dzisiejszego święta – Starosta oraz Burmistrzowie Gmin z terenu powiatu lwóweckiego wyróżnili:

Starosta Lwówecki Pani Małgorzata Szczepańska wyróżniła nagrodą pieniężną:

 • sierż. szt. Piotra Zarównego
 • sierż. szt. Marcina Żołopę
 • panią Dorotę Pawlikowską

Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Pan Dawid Kobiałka wyróżnił nagrodą pieniężną

 • Przewodnika psa służbowego st. sierż. Izabelę Tabańską oraz Ritę – policyjnego psa tropiącego

Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Mariusz Warowy wyróżnił nagrodą pieniężną

 • dzielnicowego sierż. Jakuba Maniakowskiego

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński wyróżnił nagrodami pieniężnymi:

 • dzielnicowego st. asp. Adama Kobyłkę
 • starszego dzielnicowego asp. szt. Roberta Karnickiego

Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Pan Daniel Koko wyróżnił nagrodami pieniężnymi

 • dzielnicowego st. sierż. Michała Hajdula
 • dzielnicowego asp. szt. Mateusza Wereckiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odznaczył srebrnym medalem za długoletnią służbę Komendanta Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim komisarza Remigiusza Mirka oraz brązowym medalem za długoletnią służbę Prezydent odznaczył I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim nadkomisarza Wojciecha Pawluka. Medale zostaną wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji we Wrocławiu.

Za szczególną pracowitość, sumienność, dokładność, zaangażowanie oraz umiejętność współpracy ZŁOTE PIÓRO od Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim otrzymał:

 • sierż. szt. Marcin Żołopa – detektyw Zespołu do spraw kryminalnych Posterunku Policji w Mirsku.

Ponadto Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, wyróżnił lwóweckich funkcjonariuszy medalami i odznakami honorowymi.

Medalem Krzyż Niepodległości ZG NSZZ Policjantów wyróżnił:

 • Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim insp. Jarosława Barana

Medalem 30-lecia NSZZ Policjantów zostali wyróżnieni:

 • asp.szt. Karolina Hubska,
 • asp.szt. Aneta Gelleta,
 • asp.szt. Tomasz Horanin,
 • st.asp. Tomasz Panasewicz,
 • st.asp. Marcin Wypych
 • mł.asp. Dariusz Nowicki

Komenda Powiatowa Policji w Lwówku Śląskim od wielu lat wspiera dydaktycznie adeptów z klas policyjnych z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubomierzu. W tym szczególnym dniu Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim nagrodził czworo uczniów za szczególne osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie oraz zaangażowanie w wydarzenia szkolne związane z policyjną służbą. Nie byłoby to możliwe bez opiekunów klas policyjnych, którzy w profesjonalny sposób przekazują wiedzę, a swoją postawą zaszczepiają poszanowanie i odpowiedzialność w służbie Polskiej Policji.

Nagrodzeni zostali: komisarz w stanie spoczynku Wojciech Czafurski wraz z uczniami klasy policyjnej ZSET w Rakowicach Wielkich: Nadią Pokładek oraz Bartłomiejem Jasińskim, a także Rafał Głowacki wraz z uczennicami klasy policyjnej ZS w Lubomierzu: Sandrą Chrzanowską oraz Wiktorią Grzybek.

Święto Policji w Lwówku Śląskim stało się także okazją do złożenia podziękowań i wyróżnienia osoby, która w znaczący sposób wspiera przedsięwzięcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy lwóweckiej komendy. Jak podkreślają policjanci jego zaangażowanie i poświęcenie czasu jest dla nich nieocenione, a efekty wspólnych działań są widoczne w postaci uśmiechów na twarzach dzieci i młodzieży z powiatu lwóweckiego.

Tym wyróżnionym jest mieszkaniec Lwówka Śląskiego Pan Paweł Wójtowicz.

Podczas krótkich wystąpień najserdeczniejsze życzenia Policjantom złożyli samorządowcy.

– Święto Policji jest szczególną okazją, aby złożyć podziękowania wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną ofiarną służbę. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Wasze nieustanne oddanie i poświęcenie dla społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Dziękujemy za odpowiedzialne í rzetelne pełnienie obowiązków służbowych dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców naszej Gminy. Pozostajemy w nadziei na dalszą owocną współpracę, życzymy dobrego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym í zawodowym. – napisali w liście Pan Daniel Koko Burmistrz Gminy Gryfów Śląski i Pan Robert Skrzypek Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski.

– Pragnę bardzo serdecznie pogratulować wszystkim awansowanym i nagrodzonym. Pragnę podziękować wszystkim za Państwa pracę. Dziękuje za Wasze codzienne wsparcie. Liczę, że ta współpraca, która zawsze była bardzo dobra nadal taka będzie. – wskazywał Pan Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy Lwówek Śląski.

– Życzę Wam, aby każdy dzień służby przynosił Wam dumę i satysfakcję z wykonywanej pracy, która stanowi ogniwo życia społecznego nie do przecenienia. Poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji jest bowiem jedną z najważniejszych potrzeb w życiu człowieka. Od jej realizacji zależy wiele- w zasadzie całe nasze życie. Przyjmujecie na siebie tę odpowiedzialność- odpowiedzialność ochrony konstytucyjnie ustanowionego porządku prawnego oraz bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli. Gotowość do poświęceń jest wpisana w Waszą pracę. Jest to w zasadzie misja. Za jej realizację dziękujemy Wam z całego serca! – w imieniu wszystkich samorządowców z terenu powiatu lwóweckiego dziękował Pan Olgierd Poniźnik Przewodniczący Rady Powiatu.

– Szanowni Państwo, w tym wyjątkowym dniu składam serdeczne podziękowania, za pełne zaangażowanie służbę i pracę dla dobra naszej Ojczyzny i jej obywateli. Wasz profesjonalizm, determinacja i wzorowe wypełnianie obowiązków jest niezwykle cenne i zasługują na najwyższe uznanie. – wskazywał w imieniu własnym i Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Norbert Kurenda.

Służba w policji to trudna i odpowiedzialna praca w obronie życia i mienia obywateli. Służba, która poza wieloma zaszczytami i podziękowaniami, jakie codziennie otrzymują policjanci niesie z sobą także wiele wyzwań i niebezpieczeństw. Policjanci stając w obronie najwyższych wartości niejednokrotnie narażając swoje własne życie. Jednym z takich przykładów były wydarzenia sprzed kilku dni w Bolesławcu, gdzie wezwany do awantury domowej funkcjonariusz został postrzelony i nadal walczy o zdrowie.

Z okazji Święta Policji wszystkim Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Policji, za codzienną walkę o bezpieczeństwo na terenie powiatu lwóweckiego, za troskę o nasze dobro, za Waszą niezawodność i oddanie w każdej sytuacji redakcja Lwówecki.info składa wyrazy podziękowania. Życzymy wszelkiej pomyślności i radości z pełnionej służby. Niech Wasze wysiłki przynoszą owocne rezultaty i dają poczucie spełnienia. Niech siła, mądrość i wytrwałość towarzyszą Wam na każdym kroku. Życzymy zdrowia i wytrwałości w codziennych zadaniach oraz społecznego szacunku.

13 KOMENTARZE

 1. Gratulacje dla wszystkich czynnych policjantów za ich jakby nie patrzeć niewdzięczną służbę. A co do pracy technika kryminalistyki to muszę przyznać że jest to bardzo ciekawe , odpowiedzialne stanowisko. Muszę też dodać z przykrością…zapomniano o tych którzy już przeszli na zasłużoną emeryturę.

   • Wszystko ładnie , piękne fotki ale czegoś a raczej kogoś mi brakuje . Nie widzę żadnego cywilnego pracownika oznaczonego nagrodą z Komisariatu Policji w Gryfowie Ślaskim . Czy to oznacza , że pracują tam same niekompetentne i nie warte uwagi osoby . Pani która siedzi na dole , jest osobą zawsze pomocną i bardzo kompetentną a przy czym miła to jest osoba warta uwagi!!! Natomiast Pani która siedzi na górze jest wiecznie nieprzyjemna i nigdy nie można z nią dojść do porozumienia plus nigdy nic nie wie i w niczym się nie orientuje . To jest naprawdę tragedia .

 2. Takie pytanko. Czy na poczęstunek zostali zaproszeni policjanci? Doszły mnie słuchy, że jednak nie byli godni zasiąść do jednego stołu z zaproszonymi gośćmi. Brawo panie Baran, jest pan godnym przykładem do naśladowania.

 3. Czyżby pani nadole była zawiedzona że nie dostała nagrody i taki zgryźliwy komentarz bo osoby ze zewnątrz nie wiedzą którą pani jest na górze a którą na dole

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here