Kolejne prace ekshumacyjne w regionie

1
1107
fot.: Pomost

Archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” prowadzili prace ekshumacyjne na przykościelnym cmentarzu, gdzie odkryli groby sześciu żołnierzy niemieckich.

 

Na stronach Lwówecki.info niejednokrotnie informowaliśmy o efektach badań oraz prac członków poznańskiego stowarzyszenia. Archeolodzy po przeprowadzeniu w roku ubiegłym badań w okolicach szpitala w Gryfowie Śląskim znowu zawitali w nasze regiony. Tym razem do położonej w powiecie lubańskim Rudzicy, gdzie jak informują na cmentarzu przykościelnym zlokalizowali kwaterę sześciu żołnierzy niemieckich poległych w walkach o Lubań na przełomie lutego i marca 1945 r.

„Ich groby odkryliśmy w oparciu o materiały pochodzące z Archiwum Państwowego w Bolesławcu.” – wspominają archeolodzy ze Stowarzyszenia Pomost i dodają” „Część grobów została zniszczona w trakcie remontu kościoła pw. Św. Katarzyny. Przy szczątkach odnaleźliśmy dwa żołnierskie znaki tożsamości.”

Ponadto po raz kolejny zwracają się z apelem do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej o informowani ich o tym. “Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich”. – tłumaczą.

fot.: Pomost

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here