Czy krem na trądzik działa również na zaskórniki?

0
320

Trądzik to choroba skóry, która już dawno przestała być kojarzona jedynie z okresem dojrzewania. Obecnie w równym stopniu zmagają się z nią zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe. Niestety posiadanie skóry trądzikowej sprawia, że wybór odpowiedniej pielęgnacji staje się o wiele bardziej utrudniony. Z jednej strony produkuje ona nadmierne ilości sebum, z drugiej jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany i produkty, które wykazują się zbyt agresywnym działaniem. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego kremu na trądzik ma tak duże znaczenie. Sprawdź, czy dobry krem na trądzik będzie skuteczny także w przypadku zaskórników, które stanowią nieodłączny element tej choroby skóry.

 

Trądzik – to warto o nim wiedzieć

Trądzik to zapalna i przewlekła choroba skóry, która może posiadać bardzo duży wpływ nie tylko na samopoczucie chorej osoby, ale także na jej kontakty z innymi. Nierzadko zdarza się, że staje się ona źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Dobra wiadomość jest taka, że trądzik jest możliwy do wyleczenia. Niestety jest to proces, który będzie trwać co najmniej kilka miesięcy i będzie wymagał od nas wiele determinacji oraz systematyczności.

Co ciekawe, skłonności do trądziku w dużej mierze są uwarunkowane genetycznie. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest szczególnie wysokie, jeśli w młodości z trądzikiem zmagali się rodzice chorego. Oprócz tego trądzik związany jest z nadmierną produkcją sebum, niewłaściwym rogowaceniem naskórka, a także nadmierną aktywnością bakterii Propionibacterium acnes. Stanowią one naturalny element mikrobiomu skóry, jeśli jednak zostanie on zaburzony, zaczynają się namnażać i infekują skórę, czego efektem są łatwe do zauważenia niedoskonałości.

Co zaostrza trądzik?

Istnieje wiele czynników, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a które również mogą przyczynić się do powstawania na naszej skórze zmian trądzikowych. Czynnikami, które mogą zaostrzać trądzik, są:

  • nadmierny stres;
  • niewłaściwa ilość snu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • nieodpowiednia dieta;
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim radzić?

Jedną z odmian trądziku jest trądzik zaskórnikowy. To niezapalna postać tej choroby, która charakteryzuje się obecnością wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników zamkniętych i otwartych. Zaskórniki zamknięte mają postać bardzo drobnych, białawych grudek, z kolei zaskórniki otwarte to charakterystyczne, ciemne kropki potocznie nazywane wągrami. Choć trądzik zaskórnikowy nie jest tak uciążliwy jak jego inne postacie, dla wielu osób stanowi on duży problem estetyczny. Co więcej, warto mieć na uwadze, że zaskórniki otwarte mogą w bardzo łatwy sposób ulegać nadkażeniom bakteryjnym, dlatego nie powinniśmy ich wyciskać.

Aby zmniejszyć widoczność trądziku zaskórnikowego, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, a także pielęgnacja dobrana do potrzeb naszej skóry. Bardzo często zdarza się, że jest on wywołany właśnie kosmetykami, które nie są właściwie dopasowane. Szczególnie częstym błędem jest sięganie po produkty, które bardzo mocno oczyszczają i złuszczają naskórek, czego efektem jest pozbawienie go warstwy hydrolipidowej i produkowanie większej ilości sebum, które prowadzi do zablokowania porów.

Krem na trądzik – czy działa na zaskórniki?

Podstawą pielęgnacji skóry z zaskórnikami, oprócz prawidłowego oczyszczania, jest jej regularne nawilżanie. Dlatego też kosmetykiem, którego w takiej sytuacji nie powinno zabraknąć, jest krem na trądzik. To kosmetyk, który oprócz dostarczania skórze niezbędnego nawilżania działa na nią korygująco i leczniczo. Dobrze dobrany krem na trądzik będzie działał nie tylko na grudki i krosty, ale również na zaskórniki, które z pozoru wydają się nieszkodliwe. Skuteczny krem na trądzik będzie charakteryzował się działaniem przeciwzapalnym, keratolitycznym oraz przeciwbakteryjnym.

Wybierając krem na trądzik, warto zwracać uwagę na to, jakie składniki aktywne są w nim zawarte. Substancje, które okażą się pomocne w walce z zaskórnikami, to: kwas salicylowy, kwas azelainowy, siarka oraz cynk.

-/Materiał partnera/-Lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here