Kolejna Gmina apeluje o utrzymanie czystości w rzece Kwisa

6
1314
Gmina Leśna
fot.: Gmina Leśna

Po Gminie Mirsk i Gminie Gryfów Śląski apel do władz Świeradowa- Zdroju o utrzymanie czystości w rzece Kwisa wystosowała Gmina Leśna.

 

 

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Leśna, radni przyjęli apel do władz Świeradowa- Zdroju w sprawie utrzymania czystości w rzece Kwisa. Apel przygotowany z inicjatywy burmistrza Szymon Surmacza oraz przewodniczącej Rady Miejskiej w Leśnej Małgorzaty Borysiewicz, leśniańscy Radni przyjęli jednogłośnie.

„W ten sposób władze Leśnej dołączają do apeli władz Mirska i Gryfowa Śląskiego. O sprawie zrzutów ścieków do Kwisy pisał wielokrotnie portal lwowecki.info” – czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie.

 

 

Apel radnych Rady Miejskiej w Leśnej

Mając na uwadze dobro środowiska, jakość wody rzeki Kwisy, zdrowia mieszkańców korzystających z dobrodziejstw rzeki i wizerunku gmin położonych wzdłuż biegu rzeki Kwisy, Rada Miejska w Leśnej oraz mieszkańcy Gminy Leśna zwracają się z apelem o podjęcie efektywnych i szybkich działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania ścieków z terenu miasta Świeradów- Zdrój do rzeki Kwisy.

Stwierdzony w lutym br. zrzut ścieków do rzeki Kwisy wzbudził wielkie zaniepokojenie wśród mieszkańców Gminy Leśna, licznych lokalnych i przyjezdnych wędkarzy i turystów.

Wydana 2 stycznia 2023 r. przez Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowe Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie decyzja zezwalająca na wprowadzenie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej pochodzących z istniejącego przelewu burzowego przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ulicy Bocznej w Świeradowie- Zdroju do rzeki Kwisy w km 120+995 została przez naszych mieszkańców przyjęta z oburzeniem.

Walka gmin leżących nad Kwisą o ochronę tej rzeki, jej jakości wody, ochronę fauny i flory, zdrowie mieszkańców, okazuje się przysłowiową walką z wiatrakami. Ścieki ze Świeradowa- Zdroju spływają bardzo szybko, prawie nie zostawiając tam śladów, natomiast poniżej skutecznie będą niszczyć i zatruwać rzekę, a nasze jeziora Złotnickie i Leśniańskie, będące jeszcze atrakcją turystyczną, staną się szambem.

 

 

Będzie to miało także negatywny wpływ na wizerunek, nie tylko Świeradowa- Zdroju ale także między innymi Leśnej.

Mając na uwadze art. 7 ust. 1 pkt. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wskazującym zadania własne gminy, a także art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nakazujący władzom publicznym zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zobowiązujący administrację publiczną do dbałości o przyrodę, apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań ograniczających zanieczyszczenie wód rzeki Kwisy.

W związku z powyższym Radni Rady Miejskiej w Leśnej obradujący w dniu 28 marca 2023 roku na LXII Sesji Rady Miejskiej zwracają się z apelem do Pana Rolanda Marciniaka Burmistrza Świeradowa- Zdroju o niezwłoczne podjęcie stosownych działań eliminujących wprowadzanie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej do rzeki Kwisy.” – czytamy w apelu.

Z nieoficjalnych informacji, jakie docierają do redakcji Lwówecki.info wynika, iż Leśna nie jest ostatnim samorządem, który naciska na władze Świeradowa- Zdroju o uszanowanie przyrody, bo to nasze dobro ogólne i coś najcenniejszego, co mamy. Co więcej to pojawiają się także głosy o próbie zaskarżenia decyzji Wód Polskich zezwalającej na dokonywanie zrzutów ścieków do rzeki. Jak tylko te informację przybiorą charakter formalny, to z pewnością Państwa o tym poinformujemy.

6 KOMENTARZE

  1. A na Burmistrzu dawnego Świeradowa Zdroju, a obecnie Szambo Zdroju nie robi to żadnego wrażenie. Jego zdaniem sąsiednie gminy się wygłupiły. Już sam nie wiem, czy Rolex jest taki ślepy i głuchy czy on ma takie standardy czystości? Jedno jest pewne za dużo myśli o swojej przyszłości, a za mało o przyszłości gminy. I na pewno nie jest ekologiczny

  2. Dziwi mnie to, że Gmina Leśna jako ostatnia wydała taki apel, w końcu wszystkie ścieki z Kwisy docierają do jezior, a te są główną atrakcją tej gminy. Czemu nie reagowali wcześniej? Teraz dają apel bo inne gminy dały? Chyba trochę za późno

  3. Wszystkie gminy i miasta poniżej Świeradowa tracą i ekonomicznie i wizerunkowo przez działania “UZDROWISKA” SZAMBA ŚWIERADÓW. Wszystkie miasta poszkodowane powinny wystąpić pozwem zbiorowym do Sądu o odczkodowanie od miasta Świeradów za szkody.

  4. Rynek w Świeradowie jak z komuny.W komunie kiedy jeździłam tam jako dziecko z rodzicami wyglądał lepiej.A przytrafiło mi się jechać w czasie burzy przez Świeradów w drodze powrotnej ze Szklarskiej Poręby.Ta wybijająca kratka na środku ulicy. Szok.Dobrze,że jeżdżę wolno.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here