Burmistrz i Radni Gminy Gryfów Śląski o zrzucie ścieków do rzeki Kwisy

15
4204
roland marciniak olgierd poniźnik

Władze Gminy Gryfów Śląski zabierają głos w sprawie, z jaką przyszło mierzyć się mieszkańcom regionu i naszej przyrodzie. Ich stanowisko jest jasne.

 

 

To sprawa, która dotyczy nie tylko jednej gminy, ale mieszkańców całego regionu oraz całego ekosystemu. Chodzi o dokonywanie awaryjnych zrzutów nieczystości do rzeki Kwisy przez władze Świeradowa- Zdroju. Burmistrz Roland Marciniak twierdzi, że to wina lat zaniedbań, ale to nie kto inny tylko on od 16 lat sprawuje władzę w tym mieście i efektów działań normujących sytuację nie widać. Redakcja Lwówecki.info regularnie, niemal po każdych opadach deszczu nad kurortem pokazuje dramatyczną sytuacje, z jaką borykają się mieszkańcy i turyści. Ulicami Świeradowa- Zdroju płyną ścieki, odchody i wszystko to, co może się znaleźć w kanalizacji, z ciężkimi środkami chemicznymi stosowanymi w domowych i hotelowych kuchniach i łazienkach włącznie.

Burmistrz Marciniak chcąc „odsunąć problem na bok” zawnioskował do PGW Wody Polskie o zgodę na dokonywanie zrzutów ścieków z kanalizacji ogólnospławnej wprost do rzeki Kwisy. W tym celu za niemal 100 tysięcy złotych przy ulicy Bocznej wybudował przelew burzowy, którym to po otrzymaniu od Wód Polskich stosownych zgód, w sytuacji awaryjnej, – czyli po większych opadach deszczu – puszcza nieczystości do Kwisy.

 

 

Tak prymitywne rozwiązanie problemu nie wszystkim się podoba. Poirytowani sytuacją są niektórzy świeradowscy radni, głowami z niedowierzania kręcą turyści, oburzenia nie kryją mieszkańcy gmin położonych poniżej uzdrowiska, czy wędkarze korzystający z Jeziora Złotnickiego. Podczas lutowej sesji swoje niezadowolenie wyrazili radni gminy Mirsk, którzy do burmistrz Marciniaka wystosowali apel o podjęcie skutecznych działań rozwiązujących problem.

Teraz głos w sprawie zabierają władze Gminy Gryfów Śląski. Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 21 marca 2023 roku Burmistrz Olgierd Poniźnik i Radni pochylą się nad apelem do burmistrza Świeradowa- Zdroju o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania wprowadzenia ścieków z kanalizacji ogólnospławnej stanowiących mieszankę wód opadowych lub roztopowych ze ściekami komunalnymi z przelewu burzowego przepompowni ścieków przy ul. Bocznej w Świeradowie- Zdroju do rzeki Kwisy w km 120+995.

Mając na uwadze dobro środowiska, jakość wody rzeki Kwisy, zdrowia mieszkańców korzystających z dobrodziejstw rzeki i wizerunku gmin położonych wzdłuż biegu rzeki Kwisy,
Rada Miejska Gminy oraz mieszkańcy Gminy Gryfów Śląski zwracają się z apelem o podjęcie
efektywnych i szybkich działań zmierzających do całkowitego wyeliminowania wprowadzania
ścieków z terenu miasta Świeradów Zdrój do rzeki Kwisy.

 

 

Stwierdzony w lutym br. zrzut ścieków do rzeki Kwisy wzbudził wielkie zaniepokojenie wśród mieszkańców Gminy i Miasta Gryfów Śląski, licznych lokalnych i przyjezdnych wędkarzy i turystów.

Wydana 2 stycznia 2023r. przez Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie decyzja zezwalająca na wprowadzenie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej pochodzących z istniejącego przelewu burzowego przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej w Świeradowie- Zdroju do rzeki Kwisy w km 120+995 została przez naszych mieszkańców przyjęta z oburzeniem. Walka gmin leżących nad rzeką Kwisa o ochronę rzeki, jej jakości wody, ochronę fauny i flory, zdrowie mieszkańców okazuje się przysłowiową walką z wiatrakami. Ścieki ze Świeradowa- Zdroju spływają bardzo szybko, prawie nie zostawiając tam śladów, natomiast poniżej skutecznie będą niszczyć i zatruwać rzekę a nasze jeziora Złotnickie i Leśniańskie, będąc jeszcze atrakcją turystyczną, staną się szambem. Będzie to miało także negatywny wpływ na wizerunek, nie tylko Świeradowa- Zdroju ale także między innymi Gryfowa Śląskiego.

Mając na uwadze art. 7 ust. 1 pkt. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( tj Dz.U. z 2023r. poz. 40 ) wskazującym zadania własne gminy, a także art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. ( Dz.U. Nr 78 poz. 483 z późn. zm. ) nakazujący władzom publicznym zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ( tj. Dz.U. z 2022r. poz. 916 z późn. zm. ) zobowiązujący administrację publiczną do dbałości o przyrodę, apelujemy o natychmiastowe podjęcie działań ograniczających zanieczyszczenie wód rzeki Kwisa.

 

 

W związku z powyższym Radni Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski obradujący w dniu 21 marca 2023 r. na LVI Sesji Zwyczajnej Rady zwracają się z apelem do Pana Rolanda Marciniaka Burmistrza Świeradowa- Zdroju o niezwłoczne podjęcie stosownych działań eliminujących wprowadzanie ścieków z kanalizacji ogólnospławnej do rzeki Kwisy.” – takiej treści apel ma być podjęty podczas sesji w dniu dzisiejszym. Podpisy pod nim mają złożyć Radni Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Czy popieracie działania władz Mirska a teraz Gryfowa Śląskiego, czy raczej stoicie po stronie zgodnych z prawem, bo realizowanych za pozwoleniem pani dyrektor Wód Polskich działań burmistrza Świeradowa- Zdroju?

15 KOMENTARZE

  1. wody polskie w Lwówku Śl. nie mają najmniejszego pojęcia na temat zanieczyszczeń wód, siedzą na stołkach i biorą za nic kasę, powinno się ich wykopać ze stanowisk.

  2. Niszczenie rzeki Kwisa oraz jezior: Złotnickiego i Leśniańskiego to ogromna krzywda dla mieszkańców gmin, gdzie ma to miejsce. Traci również Świeradów Zdrój jako uzdrowisko – bo uzdrowiskiem być przestaje ! Jeszcze kilka lat temu Świeradów Zdrój był urokliwym uzdrowiskiem, a obecnie to żałosny moloch z wieloma koszmarnymi wielkimi hotelami. A całego zła dopełnia fakt, że molochów przybywa, a nikt nie zrobił niczego by przebudować sieć kanalizacyjną, dostosowaną do ogromnych hoteli z setkami przybywających tam gości ! Kwisa prowadzi swoje wody dalej do Bobru, a następnie do Odry. Nic tylko czekać na kolejną katastrofę tych rzek. Oprócz tego Świeradów Zdrój stracił na zawsze walory widokowe i rzeczywisty charakter miejscowości wypoczynkowej.

  3. Przykład Odry raczej nikogo nic nie nauczył. Smutne to. Oczyszczalnia w gryfowie też ma swój udział i wypuszcza syf do rzeki . Nie raz był zgłaszany taki fakt . Wystarczy posiedzieć wieczorem nad rzeką poniżej rury spustowej żeby na własne oczy zobaczyć co płynie.

  4. Na razie dziękujemy dla Gryfowa Śl. za – co prawda spóźnioną – aktywność w tej sprawie. Czyżby sąsiedzi z Leśnej i inni korzystający z Rzeki już się pogodzili z siłą złego?

  5. Lasy znikają, nielegalne wysypiska, ścieki płyną w rzekach i to wszystko za zgodą ludzi, którzy mają dbać o środowisko. Wstyd. Czas was wszystkich rozliczyć

  6. Czy ktoś wreszcie zakończy tą niszczycielską działalność burmistrza Szambo Zdroju i przetnie te dziwne powiązania z panią dyrektor Wód Polskich z Lwówka Edytą Wilczacką? Pani Edyta jest synową długoletniej urzędniczki ze świeradowskiego magistratu, z którą bardzo zażyle stosunki utrzymuje Pan Egeniusz Grabas Sekretarz Gminy Świeradów. Może tym relacjom trzeba się przyjrzeć ?

  7. Żenujace działanie Rady, które doprowadziło burmistrza Szamba Zdrój i dyrektor ścieków Polskich do łez ze śmiechu! Pismo powinno być skierowane do NIK i Prokuratury! Burmistrz Szamba od wielu lat otrzymuje podobne pisma i nic sobie z tego nie robi. Radni zadajcie sobie trochę trudu, bo inaczej nie da się! Wystarczy dwa tygodnie ,żeby sprawdzić jak mieszkańcy pozbywają się ścieków. Teraz wiecie, że to mieszkańcy Szamba Zdr. wybierają burmistrza bo nie robi im krzywdy. Przecież to proste. Jest to jawne zaniechanie obowiązków. Nie macie machac szabelką tylko użyć artylerii! Bo wybory sa blisko!

  8. Jedynym i najlepszym rozwiązaniem tej kwesti jest zwrócenie się Gmin Kwisa do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z prośbą o interwencję. Ponieważ jest on dysponentem wyników badań osadów dennych rzek i jezior, znajdującej się bazie danych „OSADY”.
    Apropo przy pisaniu komentarza dwa razy pojawił mi się baner miejscowego Senatora RP…myślę, że w tym przypadku można poprosić o interwencję…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here