Kiedy koniec z noszeniem maseczek? Koronawirus raport

2
2029

Maseczki w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już nie na świeżym powietrzu. Resort zdrowia rozważa zniesienie obowiązku noszenia maseczek i najprawdopodobniej jutro ma pojawić się informacja o zniesieniu nakazu noszenia maseczek.

 

Obowiązek ten nie byłby zniesiony całkowicie. W pierwszej fazie bez maseczek będzie się można poruszać w przestrzeniach otwartych. Nie wiadomo jednak czy odmrożenie w tym temacie będzie dotyczyło całego kraju, czy niektóre województwa, powiaty nadal pozostaną z tym nakazem. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, która w ostatnich dniach jest coraz bardziej obiecująca.

Minister zdrowia przekonuje, iż epidemia występuje już tylko kilku województwach a na pozostałym obszarze kraju resort odnotowuje tylko pojedyncze ogniska, które podbijają statystyki nowych zachorowań – np. w województwie śląskim, ale także w dolnośląskim.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla telewizji Polsat News zaznaczył, iż nadal są trzy województwa, w których resort rozważa utrzymanie obowiązku noszenia maseczek.

Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada. – powiedział Szumowski.

Czy to oznacza, iż mieszkańcy Dolnego Śląska nadal będą zobowiązani do noszenia maseczek? O tym przekonamy się najprawdopodobniej już jutro.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju

Mamy 148 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (18), dolnośląskiego (15), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), podlaskiego (3), lubuskiego (1), zachodniopomorskiego (1). – poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia podają, iż od początku epidemii w kraju zakażonych zostało już 21.440 osób a 996 osób zmarło. W ciągu ostatniej doby w Polsce nie było też żadnego zgonu z powodu wirusa. Takich informacji nie mieliśmy od połowy marca.

W powiecie lwóweckim wielkie oczekiwanie

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie lwóweckim napawa wielkim optymizmem. Kolejne dni upływają bez nowych przypadków zakażeń. Lada chwila mają pojawić się natomiast informacje o kolejnych osobach, które wygrały zmagania z koronawirusem.

Na dzień dzisiejszy osób objętych nadzorem epidemiologicznym w naszym powiecie jest 22, poddanych kwarantannie na podstawie decyzji PSSE jest 15, poddanych izolacji jest 22 osób a 3 osoby są hospitalizowane.

Z najnowszych danych PSSE w Lwówku Śląskim wynika, iż od początku epidemii zakażonych koronawirusem zostało 41 mieszkańców powiatu lwóweckiego. 3 osoby zmarły a wyzdrowiało już 14 osób. Mamy 24 osób, które nadal chorują.

Łącznie, licząc według miejsca zamieszkania, potwierdzone przypadki zakażeń odnotowano:

  • 2 na terenie gminy Gryfów Śląski (jedna osoba wyzdrowiała). Zakażona pozostaje jedna osoba;
  • 5 na terenie gminy Mirsk, w tym dwa śmiertelne i dwa wyzdrowienia. Zakażona pozostaje jedna osoba;
  • 5 na terenie gminy Lubomierz, w tym dwa wyzdrowienia. Zakażonych pozostaje 3 osoby;
  • 10 na terenie gminy Wleń, w tym jedno ozdrowienie. Zakażonych pozostaje 9 osób;
  • 19 przypadków na terenie gminy Lwówek Śląski, w tym jeden śmiertelny i 8 ozdrowień. Zakażonych pozostaje 10 osób.ązku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa (stan na 24.05 godz. 17:30)

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here