Ilu stulatków jest w naszym powiecie?

3
1434
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 191 osób, które mają 100 i więcej lat. Wśród najstarszych Dolnoślązaków są 162 stulatki i 29 stulatków. Na terenie należącym do legnickiego oddziału ZUS mieszka 30 wiekowych seniorów, na terenie wałbrzyskiego 50 oraz wrocławskiego 111. Najstarszą mieszkanką naszego regionu jest pani Stanisława, która skończyła już 108 lat.

 

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku. Rok wcześniej (2020) było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto.

– Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na terenie działania legnickiego oddziału ZUS, dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 30 osób, które mają 100 i więcej lat. Trzy wśród nich to osoby już 105 letnie. Są to dwie seniorki panie Maria i Franciszka oraz pan Mikołaj.

Rzeczniczka zaznacza, że to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci znani ZUS.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

– To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie maja wypracowanej emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie, której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

3 KOMENTARZE

  1. Dziś pożegnaliśmy Ciocię Irenkę nestorke rodziny Sprycha miała 103 lata, Mimo pandemia i choroby najbliższych uroczystość była skromna ale doniosła. Wyrazy współczucia dla wojka Wiesława mojej cioci Małgosi i celej rodziny
    Ryszard Sprycha z rodziną

  2. Z wyzej zalaczonej tabelki wynika, ze najstarsza osoba w regionie walbrzyskim to Pani Stanislawa majaca 108 lat. Tymczasem wdal sie pewien blad, poniewaz najstarsza zyjaca osoba zamieszkujaca region walbrzyski jest mieszkaniec Swidnicy Pan Stanislaw Kowalski majacy (wg.dzisiejszych danych, zaczerpnietych z wikipedii) 111 lat i 287 dni, jest druga najdluzej zyjaca osoba w Polsce i jednym z najstarszych obecnie zyjacych mezczyzn na swiecie. Jako ciekawostke warto dodac, ze Pan Kowalski w wieku 105 lat pobil rekord swiata w biegu na 100 metrow (oczywiscie w swojej kategorii wiekowej)

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here