Zmarła Teresa Nozdryn- Płotnicka

1
2497

W wieku 90 lat odeszła od nas Śp. Teresa Nozdryn- Płotnicka, pochodząca z kresów mieszkanka Skorzynic, która przez 45 lat była kierownikiem zespołu „Jarzębina”.

 

 

Teresa Nozdryn- Płotnicka urodziła się 19 stycznia 1934 r. na Polesiu w miasteczku Mikaszewicze (dziś Białoruś). W wieku 10 lat musiała wraz z rodzicami opuścić dom. Jednak nie potrafiła zapomnieć rodzinnych stron.

Trafiliśmy tu już w 1945 r., jako osadnicy wojskowi. Do naszego wagonu w Katowicach dołączono kilka wagonów tarnopolan. Tak wszyscy przyjechaliśmy w rejon Lwówka Śląskiego. Z czasem Skorzynice zamieniły się w małe Polesie, bo jedni dowiadywali się od innych, gdzie są swojacy i do nich ciągnęli. – wspominała swoją podróż Pani Teresa.

Tę miłość do kresów od dzieciństwa osadnicy wyrażali w piosenkach. Aczkolwiek przez lata komuny nie mogli oficjalnie śpiewać o swoich stronach.

Za PRL my śpiewać mieli same teksty żołnierskie, przy Klubie Rolnika. Te kochane, białorusińskie były zakazane. Tęsknili my i nie było wieczoru, żeby z mężem nie usiedli na wersalce i nie pośpiewali po swojemu. – powiedziała w wywiadzie dla tygodnika Niedziela Teresa Nozdryn- Płotnicka, która zachowała Polesie i w sercu, i w pamięci.

Wciąż śpiewała piosenki, których nauczyła się od swych białoruskich koleżanek i kolegów. Z czasem z tej pasji do muzyki, śpiewania, (jesienią 1977 roku) powstał zespół „Jarzębina”. Przez 45 lat jego szefową była właśnie Teresa Nozdryn-Płotnicka.

Zespół niejednokrotnie był doceniany nie tylko lokalnie, ale wypływał także na szersze wody. Brali udział m.in. w Ogólnopolskich Biesiadach Zespołów Kresowych. W roku 1999 uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą , gdzie zajęli III miejsce. W roku 2004 na tym samym festiwalu wyróżnienie dostał nie tylko sam zespół ale także Pani Teresa Nozdryn-Płotnicka wraz Katarzyną Królczyk w konkursie “Mistrz i Uczeń”.

W 2017 roku zespół „Jarzębina” otrzymał tytuł Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski. W 2023 roku wywodzący się ze Skorzynic zespół pod kierunkiem Pani Teresy do swojej kolekcji dodał kolejny ważny tytuł. Decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zespół „Jarzębina” został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

W 2013 roku decyzją Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski Pani Teresa została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

„Dzięki swojej działalności Pani Teresa rozwija kulturę ludową przekazuje tradycje młodym pokoleniom, ponieważ w zespole .Jarzębina” występują również bardzo młode osoby. Dzięki Pani Teresie są aktywnie działającym zespołem ludowym na naszym terenie. Zespół pod kierunkiem Pani Teresy jest naszym ambasadorem, promuje i kształtuje bardzo pozytywny wizerunek Gminy i Miasta Lwówek Śląski w kraju i poza jego granicami”. – zaznaczyli w uzasadnieniu swojej decyzji radni.

Pani Teresa Nozdryn- Płotnicka została odznaczona także medalem Wincentego Witosa za upowszechnianie kultury ludowej. 

W dniu 16 kwietnia 2024 roku dotarła do nas wiadomość o śmierci Pani Teresy Nozdryn- Płotnickiej. Jej pogrzeb odbędzie się w dniu 19 kwietnia br. o godz. 14:00 w Zbylutowie.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here