Ile za korzystanie z hali sportowej, siłowni i sauny?

9
1688

Powstała dekadę temu. Jej koszt to 10 milionów złotych. Czy hala sportowa w Lwówku Śląskim wraz z siłownią, sauną … są dziś wykorzystywane?

 

Hala sportowa w Lwówku Śląskim

Budowa Międzyszkolnego Centrum Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała 9.374.033.54 złotych. To tylko kwota, jaką należało zapłacić wykonawcy inwestycji, bez projektów, czy nadzorów. Na budowę Gmina zaciągnęła 5 milionów kredytu. Prace ruszyły w 2009 roku. Budowa hali w tamtym czasie była wielkim wyzwaniem.

Przez ostatnią dekadę obiekt służył dzieciom podczas lekcji wychowania fizycznego, ale był także areną pokazów, koncertów, czy festynów. Dziś nadal korzystają z niego uczniowie, a popołudniami oraz w weekendy czy inne dni wolne od nauki, jak na przykład ferie, czy wakacje dorośli. Szczególnie w sezonie jesienno- wiosennym, kiedy na zewnątrz jest zimno, pada deszcz czy śnieg hala przeżywa oblężenie. Chętnych do grę w piłkę nożną, siatkówkę, czy koszykówkę nie brakuje. Sporym zainteresowaniem cieszy się także „sala lustrzana”, na której odbywają się zajęcia np. jogi, czy pilates. Od letnich miesiącach zainteresowanie halą z oczywistych powodów spada. Ludzie wolą trenować na świeżym powietrzu.

Hala to tak naprawdę nie tylko jedno wielkie pomieszczenie, które jest najbardziej znane mieszkańcom ale także i przyjezdnym, którzy mieli okazję gościć tu na różnego rodzaju wydarzeniach. Jest tam także „mała sala”, sala konferencyjna, jest siłownia, czy sauna. Do tego oczywiście szatnie, toalety i prysznice.

Rządzi dyrektor

Właścicielem obiektu sportowego jest Gmina. Natomiast administrowanie obiektem sportowym należy do Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2, działającego za pośrednictwem kierownika gospodarczego. Cennik oraz godziny korzystania z hali określa zarządzenie burmistrza. Ostatnie jest z września 2020 roku.

Blaszana hala

Temat hali powrócił kilka dni temu. Wywołała go pośrednio burmistrz M. Szczęsna, która złożyła radzie projekt uchwały zakładający budowę „konkurencyjnego” obiektu. Projekt zakładał wygospodarowanie w budżecie Gminy kwoty 300 tysięcy złotych na budowę tzw. hali namiotowej na terenie stadionu. Głosy w radzie od samego początku były mocno podzielone. Ostatecznie większość radnych nie uzyskała przekonujących wyjaśnień co do potrzeby i celu jej budowy, co w efekcie końcowym skutkowało odrzuceniem propozycji.

Wywołali wilka z lasu

W trakcie dyskusji nad zasadnością budowy nowej hali radni niejednokrotnie poruszali temat wykorzystania istniejącej hali przy SP 2. Jak się okazuje z tym wykorzystaniem to jest tu bardzo różnie. Po publikacji materiału pt.: „Radni sprzeciwili się propozycji burmistrz Lwówka Śląskiego” do redakcji Lwówecki.info zgłosiły się osoby, które twierdziły, iż sama „duża hala” to i owszem jest wykorzystywana, ale na przykład siłownia czy sauna nie są udostępniane.

Sprawdzenie tych informacji zajęło raptem chwilę. Okazało się, iż nie do końca potwierdziły się informacje przekazane przez czytelników.

Jak się dowiedzieliśmy wynajęcie hali w sezonie jesienno- wiosennym np. żeby pograć na niej w piłkę nożną nie jest w cale takie proste. Okazuje się bowiem, że są dni, w których harmonogram zajęć jest napięty do granic możliwości. Niemniej zdarzają się dni, w których ze znalezieniem wolnego terminu nie będzie większych problemów. Zanim się więc wybierzemy na halę każdorazowo trzeba wpierw zadzwonić i sprawdzić dostępność terminów.

Z pewnością zdecydowanie łatwiej niż dużą halę będzie wynająć „salę lustrzaną”, salkę konferencyjną czy saunę. Niestety, siłownia jest niedostępna.

Siłownia jest zamknięta

Jak udało nam się ustalić wraz z pojawieniem się pandemii ówczesny dyrektor zamknął siłownię. Ta wprawdzie teraz mogłaby zostać otwarta, ale sprzęt wymaga gruntownego sprawdzenia pod względem bezpieczeństwa oraz osoby, który nadzorowałaby odbywające się tam zajęcia, a której nie ma. Dlatego na razie siłownia jest niedostępna.

W ostatnich dniach z redakcją Lwówecki.info skontaktował się mężczyzna, który nie krył, iż jest on mocno zainteresowany wydzierżawieniem siłowni i prowadzeniem na niej zajęć. Niestety, jak na razie jego starania spełzły na niczym. Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 przyznała nam, iż ona nie może samodzielnie decydować o wynajęciu siłowni, bo jest to obiekt Gminny, jednak po wpłynięciu do niej takiej oferty z pewnością przedłoży ją Burmistrzowi do akceptacji.

Godziny otwarcia hali sportowej

Cennik korzystania z Hali Sportowej od poniedziałku do piątku w godz. od 15:00 do 22:00 w okresie roku szkolnego, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 22:00 w dni wolne od zajęć dydaktycznych (ferie, przerwy świąteczne) oraz w soboty i w niedziele w godzinach od 10:00 do 18:00.

Cennik korzystania z hali sportowej

Lp. Rodzaj usług cena wartość karnetu 10- godzinnego
1. Wynajęcie hali na treningi i zajęcia sportowe 75 zł / godzinę 600 zł
2. Wynajęcie jednego z sektorów (1/3 hali) na treningi i zajęcia sportowe 30 zł / godzinę 200 zł
3. Wynajęcie hali na imprezy sportowe (turnieje, mistrzostwa, itp.) 200 zł do 6 godzin
4. Wynajęcie hali na imprezy (targi, festiwale, kabarety, koncerty, itp.) 3.000 zł za dobę
5. Wynajęcie hali obozom sportowym ceny do negocjacji

(wyciąg z Zarządzenia burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski)

Cennik korzystania z innych pomieszczeń w hali sportowej
przy Alei Wojska Polskiego 1 w Lwówku Śląskim
– Szkole Podstawowej Nr 2.

Lp. Rodzaj usług cena wartość karnetu 10- godzinnego
1. Wynajęcie salki (lustrzanej) na zajęcia rekreacyjne 30 zł / godzinę 250 zł
2. Udostępnienie natrysków po zajęciach 20 zł
3. Wynajęcie sali konferencyjnej 60 zł  / godzinę 500 zł
4. Jednorazowe wejście na siłownię 6 zł / godzinę 50 zł
5. Korzystanie z sauny w czasie poniżej 30 minut 10 zł 80 zł
6. Korzystanie z sauny w czasie od 30 do 60 minut 15 zł 135 zł

(wyciąg z Zarządzenia burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski)

Bilety ulgowe 50% zniżki przysługują przy indywidualnych opłatach: młodzieży uczącej się (powyżej 14 lat) i studentom za okazaniem odpowiedniej legitymacji, osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem za okazaniem aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, osobom powyżej 60 roku życia, osobom uprawnionym do korzystania z “Karty Dużej Rodziny”.

Z opłat za korzystania z Hali Sportowej zwalnia się: uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Lwówek Śląski w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych zgodnie z harmonogramem administratora (dyrektora szkoły), uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Lwówek Śląski w okresie zimowych i letnich ferii szkolnych, ale wyłącznie w zorganizowanych grupach pod opieką osoby pełnoletniej, członków uczniowskich klubów sportowych działających na terenie Gminy Lwówek Śląski.

Czy w gminie Lwówek Śląski potrzebna jest druga hala sportowa?

Z wypowiedzi lwóweckich radnych podczas styczniowej sesji jasno wynikało, iż nowa hala z pewnością przydałaby się w gminie, jednak są w tej chwili pilniejsze potrzeby, niż wydatkowanie pieniędzy na halę namiotową. Wśród tych pilnych potrzeb radni wskazywali w pierwszej kolejności zadbanie o przedszkole – jeżeli nie uda się pozyskać środków z Nowego Ładu na budowę nowego obiektu, to wyasygnowanie z budżetu pieniędzy na pilny remont istniejącego budynku. Mowa była także o pilnej potrzebie budowy świetlicy w Niwnicach, ale także remontach dróg, czy budowie sieci wod- kan. To priorytety wskazywane przez radnych, a jakie jest Wasze?

9 KOMENTARZE

  1. Siłownia powinna być otwarta dla mieszkańców naszej gminy. Jest tam bardzo dobry sprzęt i nie można z niego korzystać. Z sauny można korzystać ale z siłowni już nie bo pandemia gdzie tu sens i logika.

  2. Jest to hala w pełni wykorzystywana niektóre zajęcia odbywają się w tym samym czasie i jest ona podzielona na 3 części. Dobrze ,że jest. Szkoda ,że mamy niewykorzystywana hale w szkole nr 1 a z tego co wiem bardzo by się przydała na okres zimowy,żeby mogły się odbywać różne zajęcia. A niestety nie jest udostępniana ( nawet odpłatnie).

  3. Przede wszystkim przed rozpoczęciem rozmów n/t budowy nowej hali/blaszanego baraku “burmistrzy i ich świta” powinni przygotować się merytorycznie. Poziom wiedzy związany z tematem zerowy, tak jak wszystko za kadencji niniejszych władz polega na wymuszaniu, obrażaniu,manipulacji i zastraszaniu typu jak nie zrobicie tak ….. to ja ….. , jak się nie wycofasz to się na ciebie poskarżę … itp. Gdzie tu jest demokracja?

    Stąd moje pytania, które powinny być zadawane przy każdej inwestycji, a nawet przy nawet najmniejszym wydatkowaniu pieniędzy zarówno własnych a w szczególności publicznych:
    Dla kogo, czy na pewno dla niego i da niej ::)), jak zostanie odebrane to przez społeczeństwo, w jakim celu, po co, za ile, czy istnieją alternatywy, czy mamy już coś podobnego, czy można zagospodarować inne nasze obiekty bo są może nie wykorzystane, jak będzie to wykorzystywane, kto to będzie utrzymywał, jakie pozytywne działania uzyskamy wdrażając ten projekt do realizacji, czy jest to tylko element jakiegoś większego projektu czy tylko stodoła na pokaz dla wyborców?

    Można byłoby tu jeszcze długo dywagować, jednakże niewiele pomoże to decydentom we właściwym rozwoju poglądów na ten obszar społeczny …

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here