Gryfów Śląski w liczbach

11
3157

Ilu mieszkańców przybyło? Ilu mężczyzn zamieszkuje Gminę Gryfów Śląski, a ile kobiet? Ilu ślubów udzielono? Ile zarejestrowano aktów urodzeń i jakie imiona nadawano dzieciom? Ile osób zmarło na terenie Gminy Gryfów Śląski? Ile osób zmieniło imiona lub nazwiska?

 

Gmina Gryfów Śląski prezentuje podsumowanie 2019 roku w danych Urzędu Stanu Cywilnego.

 

W oparciu o dane statystyczne uzyskane z ewidencji ludności Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski na dzień 31 grudnia 2019 r. Gmina Gryfów Śląski liczy 9533 mieszkańców. W 2018 roku, dla porównania, Gminę zamieszkiwało: 9618 osób (spadek o 85 osób). Miasto zamieszkuje 6507 osób (w tym: mężczyzn 3059 i kobiet 3448) i sołectwa gminy: 3026 osób (w tym: 1493 mężczyzn i 1533 kobiet).

 

Warto też przytoczyć dane o ilości zawartych w 2019 r. związków małżeńskich. W 2019 roku w Gryfowie Śląskim 37 par zawarło związek małżeński, czyli o 25 par mniej niż w roku poprzednim. 12 to liczba małżeństw cywilnych zawartych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gryfowie Śląskim, 21 to małżeństwa konkordatowe (śluby wyznaniowe) i 4 małżeństwa zawarte poza granicami kraju, zarejestrowane w USC Gryfów Śląski.

 

Niestety część małżeństw kończy się rozwodem. W 2019 zarejestrowano 20 rozwodów i 1 separację. Jest to liczba porównywalna do 2018 roku, w którym to zarejestrowano 21 rozwodów. Jest to liczba utrzymująca się od kilku lat na podobnym stałym poziomie.

 

W oparciu o dane statystyczne uzyskane z ewidencji ludności Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski, w 2019 roku urodziło się 65 nowych mieszkańców (35 dziewczynek i 30 chłopców) o 26 osób mniej niż w 2018 roku.

 

W rejestrze stanu cywilnego Gryfów Śląski odnotowano 40 aktów urodzeń, dla porównania w 2018 roku – 42. Wszystkie urodzenia miały miejsce poza granicami naszego kraju. Niemcy- 17 urodzeń, Wielka Brytania- 15, Holandia – 2, Irlandia – 2, Włochy – 1, Dania – 1, Ukraina – 1, Kazachstan – 1.

 

Wśród zarejestrowanych dzieci jest 23 chłopców o imionach: Liam, Denis, Jonatan, David, Jakub, Gabriel, Maximilian, Eduard, Kacper, Marcel, Jerzy, Piotr, Marcin, Jan, Tadeusz, Leon, Aleksander, Kerstin, Julian, Bartłomiej, Francis, Leonardo, Alexander i 17 dziewczynek: Nicola, Adela, Liliana, Kaja, Vanessa, Nicole, Yvonne, Aurora, Aurelia, Amelia, Lena, Maryna, Alicja, Polina, Mila, Liliana i Lena.

 

Do Urząd Stanu Cywilnego w Gryfowie Śląskim wpłynęło 10 wniosków o zmianę imienia lub nazwiska, wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

 

W oparciu o dane statystyczne uzyskane z ewidencji ludności Urzędu Gminy i Miasta Gryfów Śląski, w 2019 r. zmarło 133 mieszkańców Gminy Gryfów Śląski, o dwie osoby mniej niż w roku poprzednim.

 

W USC Gryfów Śląski zarejestrowano 82 zgony, jest to liczba porównywalna do 2018 roku – 88 zgonów.

Zobacz także: Mirsk w liczbach za 2020 rok, Gryfów Śląski w liczbach za 2020 rokLubomierz w liczbach za 2020 rok

Niepokojącym faktem jest informacja, że w dalszym ciągu odnotowujemy przewagę zgonów nad urodzinami. W 2019 roku na świat przyszło 65 dzieci, a zmarło 133 osoby, dla porównania w 2018 r. urodziło się 91, a zmarło 135 osób.

 

 

Przygotowała: Krystyna Samborska
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gryfowie Śląskim

11 KOMENTARZE

 1. A co wy myśleliście ze dacie 500 i po sprawie jak wszystko drożeje patrzcie na ceny na opłaty śmieci jak wzrosły od tego roku na wsiach o 300% przy większej ilości osób rodzina 5 osobowa nie zapłaci już 45 zł tylko 100 czy to jest normalne ceny jedzenia i ubrań w górę małe zakupy w sklepie spożywczym min 100 zł jeszcze żeby dobra jakość była a gdzie środki czystości obiad przedszkole żłobek szkoła a jakaś przyjemność wyjazd samochód skąd na to wszystko wziąć myślicie ze młodzi nie chcą dzieci otóż chcą ale jak im nie starcza na własne życie to gdzie pampersy mleka i inne ?

  • A co chciałeś zrobić dziecko i państwo ma Ci je utrzymywać? Państwo tylko dopomaga. Poprzednicy nawet tego nie dawali. To, że wszystko drożeje to fakt, ale czy tylko u nas ? Drożeje wszędzie! Drożeje w Europie, drożeje na całym świecie! Po prostu inflacja jest wkalkulowana w dzień powszedni !

 2. Imiona dzieciorów odzwierciedla w jakich rodzinach jest najwieksza dzietność. Im większa patologia tym bardziej idiotyczne imiona. Już nie ma Brajanków i Dżesik są za to Liamy i Yvonny masakra!

 3. Może to i dobrze że w większości młodzi nie dają się nabierać na różnoraką bałamutną, fałszywą propagandę, są wymagający i chcą zakładać rodziny wówczas gdy będą mieli dobre warunki materialne i wokół siebie przyzwoite stabilne otoczenie (etyka, mieszkanie, żłobek, przedszkole, szkoła, ochrona zdrowia, itp).
  Ta optymistyczna liczba 9533 mieszkańców to jest chyba fikcja, może tyle osób jest zameldowanych co nie jest jednoznaczne z przebywającymi i mieszkającymi. Jak obserwuję otoczenie to może jest 6000 a może i mniej stałych mieszkańców. Urząd może to obecnie z dużą dokładnością określić z deklaracji na odpady, ciekawe jaka jest rzeczywistość. Może burmistrz poda taką informację.

  • A czy Pani Blanka urodziła się w Gryfowie Śląskim? A może w Jeleniej Górze albo w Lubaniu? Proponuję mniej emocji na rzecz czytania ze zrozumieniem. Pozdrawiam 🙂

   • A od kiedy dzieci zaczęły się rodzić na nowo w Gryfowie, czytać ze zrozumieniem, rodzą się tam gdzie jest porodówka, a co do imion podane są te które urodziły się po za granicą państwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here