Student polskiej uczelni, chciał zarobić na przemycie Irakijczyków

0
358
fot NOSG

Dowodem na to, że to Białorusin, student jednej z polskich uczelni odpowiadał za pomoc w przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy było nagranie w telefonie dokumentujące moment przekroczenia granicy przez pięciu Irakijczyków. 20-latek będzie musiał wrócić na Białoruś. Dzień wcześniej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali Ukraińca, który usłyszał podobne zarzuty.

 

Straż Graniczna w Zgorzelcu we współpracy z niemiecką policją zatrzymuje cudzoziemców próbujących nielegalnie przekraczać wewnątrzwspólnotową granicę na Nysie Łużyckiej. Przy okazji zatrzymywani są ludzie pomagający uchodźcom z bliskiego wschodu dostać się do Niemiec.

W niedzielę 1 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali w pobliżu granicy państwowej 4 obywateli Syrii w wieku od 47 do 52 lat oraz 46-letniego obywatela Ukrainy – kierowcę auta, którym ta grupa podróżowała. Przeprowadzona wobec obywateli Syrii kontrola legalności ich pobytu w Polsce wykazała, że cudzoziemcy na terytorium naszego kraju dostali się nielegalnie, usiłowali także niezgodnie z przepisami przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Wobec obywateli Syrii oraz Ukraińca prowadzone są dalsze czynności procesowe.

Natomiast 2 maja, po północy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, dzięki natychmiastowej wymianie informacji z niemiecką policją zatrzymali 20-letniego obywatela Białorusi — studenta jednej z polskich uczelni.

Cudzoziemiec został zatrzymany za udzielenie pomocy, w celu uzyskania korzyści majątkowej, 5 obywatelom Iraku w przekroczeniu granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom z Polski do Niemiec.

Jak ustalili funkcjonariusze, obywatel Białorusi posiadał w swoim telefonie nagranie dokumentujące moment przekroczenia granicy polsko-niemieckiej przez Irakijczyków. Nagranie to miało dokumentować fakt wykonania „usługi”, w celu otrzymania zapłaty. Cudzoziemiec poniesie odpowiedzialność karną za pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej przez cudzoziemców. Wobec cudzoziemca wydana zostanie decyzja, która zobowiąże go do powrotu na Białoruś. Cudzoziemiec otrzyma także czasowy zakaz wjazdu do Polski oraz innych krajów Schengen.

-/NOSG/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here