Gryfów Śląski: „Poznaj Język Sąsiada’’

3
782

Dnia 30 maja 2023 w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP odbył się międzyszkolny konkurs języka niemieckiego, którego celem była integracja młodzieży, a także okazja do zaprezentowania swoich umiejętności językowych i krajoznawczych. Konkurs rozpoczął taniec pt. „Schokolade”. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1- gospodarze przedsięwzięcia zatańczyli dla gości zaproszonych, następnie wszyscy uczestnicy zatańczyli ten taniec razem z gospodarzami konkursu.

 

 

 

Konkurs składał się z różnorodnych nietuzinkowych zadań. Jedno z nich odbyło się za pomocą platformy internetowej ‘’quizziz’’, uczniowie pracowali na tabletach i mieli wykazać się wiedzą o krajach niemieckojęzycznych takich jak Austria, Szwajcaria, Lichtenstein i Niemcy. Zadania i idea konkursu opierały się w głównej mierze się na baśniach i bajkach niemieckich pisarzy braci Grimm. Jednym z zadań były również niemieckie przysłowia, które były przygotowane jako rozsypanka wyrazowa. Zadanie polegało na uporządkowaniu ich w poprawnej kolejności. Kolejne zadanie to był tekst z lukami, w którym uczniowie musieli przyporządkować odpowiednie wyrazy do tekstu. W treści tekstu wykorzystano niemiecką bajkę ‘’Jaś i Małgosia’’. Zadaniem, za które uczniowie otrzymali najwięcej punktów to stworzenie plakatu na podstawie wylosowanego państwa niemieckojęzycznego, gdzie uczniowie nie mogli używać słów, a tylko symbole danego państwa. Ważnym elementem konkursu był taniec do niemieckiej piosenki ‘’Schokoladen dance’’ uczniowie zaproszeni musieli się wykazać swoimi umiejętnościami tanecznymi, a na koniec troje z nich otrzymało symboliczną czekoladę, która się świetnie wpasowała w treść piosenki.

Do konkursu zaproszono szkoły z powiatu lwóweckiego i lubańskiego. Były to SP Nr 1 z Olszyny, SP z Biedrzychowic, SP nr 2 z Gryfowa Śl, SP nr 1 z Lwówka Śl, i SP nr 1 ze Świeradowa Zdroju. W konkursie wzięło udział 33 uczniów – 11 zespołów. Uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku oraz napojów, które sponsorowała Rada Rodziców. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały panie ; Dorota Markowska i Ewelina Gosztyła, oprawa video i zdjęcia: panowie K. Buca i P. Tomczuk. Skład komisji , która typowała najlepszych tancerzy : Pani Anna Kulikowska i Krzysztof Buca. Pragniemy mocno wszystkim podziękować za okazane wsparcie, a w szczególności dla dyrekcji szkoły Jadwigi Hawryluk, bez której ten konkurs nie miał by racji bytu, która umożliwiła organizację, tak ważnej imprezy w szkole.

Mamy nadzieję, że uczniowie wyjechali od nas z ogromną ilością wrażeń, doświadczeń, i że spotkamy się w przyszłym roku, oraz mamy nadzieję że ten konkurs będzie organizowany w naszej szkole cyklicznie.

Zum Schluss möchten wir uns herzlich bei allen Teilnehmern bedanken.
Vielen Dank und herzliche Grüße.
Bald sehen wir uns wieder!!!

E.Gosztyła, D.Markowska, A.Kulikowska
SP1 Gryfów Śląski

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here