Lubomierscy radni w obronie mostu kolejowego w Pilchowicach

14
727
SONY DSC

Radni Rady Gminy i Miasta Lubomierz w obronie mostu kolejowego w Pilchowicach wystosowali apel do Generalnego Konserwatora Zabytków. Lubomierscy radni zachęcają także inne samorządy z regionu do przyłączenia się do akcji.

 

 

Radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz.

Pani Magdalena Gawin
Wiceminister MKiDN
Generalny Konserwator Zbytków

Szanowna Pani Minister,

Zwracamy się do Pani – Generalnego Konserwatora Zabytków, jako radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz – na której terenie leży część Jeziora Pilchowickiego, zbiornika nad którego brzegami rozpostarty jest most kolejowy – niezwykły zabytek techniki.

Mostem tym, położonym malowniczo w parku Krajobrazowym Doliny Bobru zainteresowała się ekipa filmowa Alex Stern, która zamierza dokonać eksplozji na moście na potrzeby filmu.

Dla kilku scen filmowcy chcą zniszczyć ponad 100 letni zabytek techniki, o unikatowej nitowanej konstrukcji, długości 130 m, zawieszonej 40 m nad wodami jeziora.

Wspaniałe widoki krajobrazowego parku Doliny Bobru mają udawać plenery w Szwajcarii.

Most jest częścią jednej z najpiękniejszych, widokowych linii kolejowych w Polsce wiodącą przez tunele wydrążone w skale i małe urocze stacyjki. Największą atrakcją przejazdu stanowiła przeprawa pociągu przez stary most, gdy zdawało się że wagony z podróżnymi ”zawisają” nad wodą! Tak było do 2016 roku, gdy linia 283 łącząca Lwówek Śląski i Wleń z Jelenią Górą została zamknięta ze względu na stan techniczny.

Linia powinna zostać poddana rewitalizacji, by być atrakcją Kotliny Jeleniogórskiej, przyciągając turystów, a tym samym umożliwiając rozwój turystyczny regionu. W tym celu Dolnośląski Urząd Marszałkowski planuje przejęcie linii od PKP PLK.

Piszemy do Pani Minister, ponieważ most figurując w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz stanowiąc część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków jest dopiero w trakcie procedury wpisywania do rejestru, a przygotowania do wysadzenia obiektu przez saperów trwają. W Ośrodku Dokumentacji Zabytków w Warszawie most posiada kartę zabytku techniki z uwagą, że należy objąć go pełną ochroną. Niestety nie zrobiono tego przez ponad dwadzieścia lat.

Piszemy do Pani Minister, ponieważ most figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz stanowiąc część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków jest dopiero w trakcie procedury wpisania do rejestru. , który władny jest powstrzymać szkodliwe plany i nie dopuścić do unicestwienia mostu Wkrótce ma zapaść decyzja o podpisaniu umowy i w konsekwencji o jego wysadzeniu. Bez tego mostu linia kolejowa już się nie odrodzi.

Piszemy do Pani, jako Głównego Konserwatora Zabytków, który władny jest powstrzymać szkodliwe plany i nie dopuścić do unicestwienia mostu. Wkrótce ma zapaść decyzja o podpisaniu umowy i i w konsekwencji o jego wysadzeniu. Bez tego ostu linia kolejowa już się nie odrodzi.

Prosimy Panią, by pozwoliła Pani mu istnieć dalej obejmując go swoją pieczą i ochroną prawną.

Z poważaniem
Radni Rady Miejskiej Gminy Lubomierz

 

 

To cenny głos w sprawie ratowania tej pięknej linii kolejowej i wiszącego nad jeziorem pilchowickim mostu. Czy inne samorządy pójdą w ślad Lubomierza? Warto dodać, iż kilka dni temu apel w sprawie ratowania mostu do Premiera wystosował również Prezydent Jeleniej Góry.

14 KOMENTARZE

  1. Brawo!!! Ten most to nie zabawka. Już tyle zabytków zostało zniszczonych, że czas to powstrzymać. Szacun dla całej rady! Dobrze by było, gdyby Gryfó i Lwówek oraz starostwo przyłączyło się do waszej akcji bo po tym co widać to tylko wspólny protest jest w stanie zahamować dewastację

  2. Pani radna z Gryfiogórskiej suche konary lecą na chodnik koło Pani domu z wyschniętego kasztana dziwne że Pani tego nie widzi, I do innych na plac zabaw z wózkiem nie idzie wjechać koryto wyschniętej rzeki na wejściu.

  3. widze sami żołnierze Misie-cza sie odezwali. Ta Siwa, Wojtek L zwany papciem, A.J była d. z liceum i sołtys z P. Najździwniejsza grupa ludzi jaka moze byc hahaha.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here