Facebook zablokował konto. Kancelaria Premiera domaga się wolności

4
1118

Blokowanie dostępu do Facebooka dla jednej z partii politycznych to realne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce – pisze Kancelaria Premiera.

 

W środę, 5 stycznia firma META poinformowała o usunięciu profilu Konfederacji na Facebooku argumentując swoją decyzję „wielokrotnym naruszaniem standardów społeczności”. Chodzi o akcje dotyczące szczepeiń i koronawirusa. Konfederacja od dawna krytykuje obostrzenia związane z pandemią. Jej przedstawiciele brali też udział w proteście razem z antyszepionkowcami. Profil partii w chwili usunięcia miał 671 tysięcy obserwujących.

Meta tłumaczy, iż usuwa treści zgodnie zasadami zawartymi w Standardach społeczności, bez względu na to, kto jest ich autorem. „Usuwamy z Facebooka strony i profile, które wielokrotnie publikują treści naruszające Standardy społeczności.” – wyjaśnia Meta.

Fragment oświadczenia Meta w sprawie powodów usunięcia profilu Konfederacji opublikowało OKO.press:

„Usunęliśmy stronę Konfederacji z powodu powtarzających się naruszeń naszych zasad dotyczących mowy nienawiści, w szczególności treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna. Usuwamy treści bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu ludzi, zgodnie ze wskazówkami wiodących organizacji zdrowia publicznego, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Usunęliśmy stronę Konfederacji z powodu powtarzających się naruszeń naszych zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne.

Chcemy, aby Facebook był miejscem, gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie, ale także czuć się bezpiecznie. Dlatego wprowadziliśmy Standardy społeczności, które określają jakiego rodzaju treści są dozwolone na naszych platformach i usuwamy wszystkie treści, które je naruszają.

W zgodzie z tymi zasadami usunęliśmy stronę Konfederacji, która wielokrotnie naruszała standardy społeczności, w szczególności dotyczące zasad walki z COVID-19 i środków ostrożności z tym związanych oraz mowy nienawiści” – napisało biuro prasowe Metae.

czytaj: Jeśli tego nie zrobisz stracisz dostęp do konta na Facebooku

Do działań giganta odniosła się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która głęboko nie zgadza się z taką decyzją, tłumacząc, iż jej skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej.

„Usunięcie całego profilu z powodu zamieszczania na nim niezgodnych z naukową wiedzą informacji na temat pandemii stanowi przykład cenzury prewencyjnej i w kontekście braku symetrycznych działań wobec innych treści tego typu, rodzi podejrzenie, że faktyczne powody decyzji administracji portalu mogły być inne, niż wskazane w oświadczeniu.” – pisze w odniesieniu do tego przypadku KPRM, która zwraca uwagę, iż Konfederacja jest legalnie działającą w Polsce partią polityczną i powinna mieć możliwość korzystania na równych prawach z platform społecznościowych, bez względu na publikowane tam treści, zwracając uwagę, iż pozycja firm technologicznych w systemie demokratycznym nie powinna dawać im możliwości arbitralnego i pozostającego poza jakąkolwiek kontrolą kontrolowania treści.

Kancelaria Premiera nie kryje, iż w tym przypadku reakcja Polskiego rządu będzie stanowcza. „Z uwagi zablokowanie dostępu do Facebooka, minister Janusz Cieszyński przekaże stanowisko polskiego rządu w sprawie usunięcia profilu Konfederacji. Liczymy na szybką reakcję właściciela portalu i przywrócenie dotychczasowej funkcjonalności strony.” – pisze dodając, iż w jej ocenie „blokowanie dostępu do Facebooka dla organizacji społecznych stanowi realne zagrożenie dla wolności słowa w debacie publicznej”.

Czy i kogo powinien blokować Facebook? Czy treści antyszczepionkowe powinny być powszechnie dostępne? I jakie kolejne działania powinien podjąć nasz rząd?

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here