Dzieci nie mają w czym trenować. Sprzęt za blisko 100 tysięcy zamknięty

10
1565
grafika poglądowa

Warty niemal 100 tysięcy złotych sprzęt sportowy marnuje się w magazynie, a dzieci z gminy Lwówek Śląski nie mają w czym trenować, w czym jeździć na zawody.

 

 

Dziś chyba każdy z rodziców wie jak trudno jest oderwać dzieci, młodzież do od komputerów, telefonów, jak trudno jest skłonić je do wyjścia na dwór, a tym bardziej jak trudno jest zachęcić je do aktywności fizycznej, do regularnych treningów, dbania o kondycję i zdrowie. Chwała tym, którzy znajdują sposoby i którzy motywują młode pokolenie do wysiłku, którzy wkładają w to swoje serce i dają nastolatkom dobry przykład. Szkoda tylko, że w XXI wieku w gminie Lwówek Śląski niektóre dzieci i młodzież chętne do aktywności nie mają dostępu do nowoczesnego sprzętu, wyposażenia, odzieży treningowej, … Sprzęt ten wprawdzie jest. Jego szacunkowa wartość to blisko 100 tysięcy złotych. Jednak zamiast służyć dzieciom został zamknięty w ciemnym magazynie i lwówecka młodzież może sobie o nim jedynie pomarzyć.

Od grubo ponad roku trwa konflikt dorosłych w Klubie Sportowym BOX Lwówek Śląski. Kontrowersje wokół działalności klubu redakcja Lwówecki.info szeroko opisywała w materiałach Lwówek Śląski: Ostre spięcia w klubie bokserskim. Poszło o …czyRozłożyli klub bokserski na łopatki”. Po walnym zebraniu, które odbywało się w listopadzie 2021 roku część członków klubu uważa, iż został on rozwiązany, a część, że podjęte na zebraniu decyzje nie były ważne. Faktem jest, iż dzieci i młodzież z gminy Lwówek Śląski nadal trenujące boks pod okiem wykwalifikowanych trenerów nie mają żadnego wsparcia ze strony samorządu i mogą liczyć tylko na rodziców.

 

 

Na treningi przychodzi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób. Jednak muszą oni mieć własne rękawice, buty, ochraniacze, … Młodzi ludzie na treningach nie mają do dyspozycji nowoczesnego sprzętu, wyposażenia, ani nawet profesjonalnych strojów, które klub gromadził przez dekadę. Te wprawdzie są, ale szczelnie zamknięte w jakimś magazynie. O ich wydanie od ponad pół roku zabiegają rodzice i działacze klubu, jednak burmistrz Lwówka Śląskiego, która przejęła sprzęt jest nieugięta.

„… informuję, że sprzęt sportowy został przekazany przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej – Klub Sportowy BOX – Lwówek Śląski na rzecz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Umową darowizny z dnia 29 grudnia 2021 r.” – tak na żądanie władz KS BOX Lwówek Śląski odpisuje z upoważnienia burmistrz Szczęsnej sekretarz Robert Szawłowski.

Działacze klubu nie odpuszczają i starają się tłumaczyć, iż po pierwsze w uchwale z 17 listopada 2021 w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia Kultury Fizycznej – Klub Sportowy BOX – Lwówek Śląski, która jak podaje Gmina była podstawą do przejęcia sprzętu widnieje zapis o ustanowieniu trzech likwidatorów a pod umową darowizny widnieją podpisy jedynie dwóch likwidatorów. Przejęcie sprzętu na podstawie umowy, gdzie brakuje podpisów wszystkich likwidatorów działacze KS BOX uważają za bezprawne. Ponadto wskazują, iż na walnym zebraniu nie było kworum a wiec nie można mówić o podjęciu tak ważnych decyzji, jak likwidacja Stowarzyszenia.

czytaj: Pięściarze KS Box wracają z obozu sportowego

 

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się do M. Szczęsnej z prośbą o wyjaśnienia, m.in. o to czy w chwili przyjęcia sprzętu burmistrz posiadała wiedzę o tym, ilu likwidatorów ustanowiono oraz ilu z nich podpisało się pod umową darowizny sprzętu sportowego a także, czy ci, którzy złożyli podpisy uczynili to osobiście w obecności urzędnika Gminy i Miasta Lwówek Śląski?

Z upoważnienia szefowej R. Szawłowski przyznaje, iż burmistrz posiadała pełną wiedzę o tym, ilu likwidatorów wskazano i potwierdza, że pod umową darowizny podpisy w obecności jednego z podinspektorów oraz sekretarza Gminy złożyło dwóch likwidatorów.

Jednym z w naszej ocenie kluczowych pytań w tej sprawie było to „o wskazanie podstawy prawnej zezwalającej burmistrz na przejęcie sprzętu umową darowizny, pod którą nie podpisali się wszyscy trzej likwidatorzy.”. Tu w odpowiedzi sekretarz Gminy R. Szawłowski pisze, iż wskazanie podstawy prawnej działania organu nie wchodzi w zakres definicji informacji publicznej”.

Jak udało nam się ustalić wartość sprzętu należącego do Stowarzyszenia Kultury Fizycznej KS BOX Lwówek Śląski na dzień jego przejęcia przez burmistrz Lwówka Śląskiego umową z dnia 29 grudnia 2021 roku wynosiła 93.041,83 zł. Cały ten sprzęt jest składowany w byłej szkole podstawowej w Niwnicach. Sekretarz Szawłowski zapewnia, że sprzęt ten mimo pojawiającym się pogłoskom nie został rozdysponowany do innych placówek.

 

 

„Czy a jeżeli tak, to kiedy burmistrz zwróci sprzęt sportowy zakupiony ze środków prywatnych oraz dotacji z Gminy i Powiatu dla SKF KS BOX Lwówek Śląski?” – pyta redakcja Lwówecki.info.

„Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski zajmie stanowisko w sprawie zwrotu sprzętu dla Stowarzyszenia Kultury Fizycznej – Klub Sportowy BOX – Lwówek Śląski po zakończeniu toczących się postępowań przed Prokuraturą Rejonową w Lwówku Śląskim, jak i przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu IX Wydziałem Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego”. – odpowiada w imieniu burmistrz Szczęsnej sekretarz Szawłowski.

Działacze związani z lwóweckim klubem bokserskim wskazują, iż ich stowarzyszenie nie zostało rozwiązane. „Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej we Wrocławiu, przed którym toczy się postępowanie z wniosku Starosty, może jedynie rozstrzygnąć czy w uchwały podjęte w dniach 17.01.2022 r. oraz 06.02.2022 r. są wiążące. W przypadku orzeczenia, że w/w uchwały nie są wiążące Sąd może jedynie ustanowić kuratora celem przeprowadzenia nowych wyborów. Sąd nie ma kompetencji do likwidacji stowarzyszenia wbrew woli jego członków” – piszą do M. Szczęsnej działacze KS BOX Lwówek Śląski.

Mijają dni, tygodnie, miesiące… Sędziowie odliczają czas. pięściarze przyjmują od losu kolejne ciosy, jednak mimo to twardo stoją w ringu i walczą. Dzieci i młodzież z pasją trenują boks, wyjeżdżają na obozy sportowe, sparingi… I marzą jedynie o tym, aby “gra” była fair play, aby byli traktowani tak, jak na to zasługują.

10 KOMENTARZE

 1. Jak skierowali sprawę do sądu to nie mogą dostać sprzętu do czasu zapadnięcia wyroku rozstrzygającego.
  Było założyć nowe stowarzyszenie czy klub i zwrócić się z prośbą o użyczenie sprzętu zamiast walczyć latami.
  Najpierw niech klub upewni się czy pomieszczenia gdzie trenują spełniają wszystkie warunki bhp i ppoż bo nikt z moich znajomych nie ma pojęcia o istnieniu klubu i ich siedziby. Ciągle pisze się o klubie i braku sprzętu a gdzie on jest? proszę o adres tego klubu sam chętnie sprawdzę te kilkadziesiąt osób co ćwiczy. Maja swoją strone internetową? Na facebooku Klub BOX Lwówek Śląski nie ma zdjęć z tego roku a jeden post z 2022 roku to pokazuje bok w Głogowie. No to może czas zadbać o pokazanie się światu? Ostatni post z Lwówka jest z 2020 roku!!!

  • Faktycznie zabrakło najważniejszych informacji to z ich nowego fanpage :

   Klub Sportów Walki BOKS Wieliczko Lwówek Śląski zaprasza kobiety i mężczyzn w każdym wieku, również dzieci od 10 lat.

   Na pierwsze zajęcia wystarczy zabrać ze sobą wodę oraz strój sportowy (adidasy, krótką koszulkę i krótkie spodenki – niektóre zajęcia odbywają się w skarpetkach).
   Treningi są BEZPŁATNE. Jedynie prowadzona jest zrzutka na każdym treningu na opłacenie wynajęcia sali.

   Główny Trener: Zygmunt Wieliczko

   W Rakowicach Wielkich zajęcia prowadzone są na głównej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych (Rakowice Wielkie 48).

   W Lwówku Śląskim zajęcia odbywają się na sali bocznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, ul. Henryka Brodatego 1 (wejście po schodkach w dół przy boisku do koszykówki).

 2. Rzeczywiście pan jest słabo zorientowany. A niby dlaczego mają zakładać nowe stowarzyszenie jak sprzęt jest w starym i niech stare stowarzyszenie się rozliczy co zostało kupione jak by nie było z naszych podatków

 3. Rzeczywiście pan jest słabo zorientowany. Proszę pogłębić swoją ciekawość. Bo to co pan pisze to bzdura. Oczywiście że sala posiada wszystkie warunki BHP i ppoż. Jak by pan odwiedził stronę to by wiedział gdzie i kiedy są treningi. Pewnie lepiej siedzieć w parku pić piwo i nic niewinnych ludzi teraz taka moda.

  • Swego czasu treningi były w sali przy ulicy Budowlanych, która z pewnością nie spełnia żadnych norm, WC w postaci toi toi na dworze, a sama sala jest częścią budynku, która jest wystawiona na sprzedaż przez komornika. Ciekawe co by wtedy było z całym sprzętem…? A terenie? W ogóle jest trenerem? Trzeba mieć szkolenie i papier by się tak tytułować, a gdzie stowarzyszenie działało normalnie to formalnym trenerem niestety nie był…. Ludzie jak zwykle znają pobieżne informacje i uwielbiają wypowiadać się w sieci i tylko żądać wszystkiego.

   • No właśnie widać że nie masz informacji nabierzaco dla jasności Pan Zygmunt ma wszystkie potrzebne dokumenty i śmiało może być trenerem. A gdzie mieli ćwiczyć jak gmina cały czas kopie dołki pod nogami? Dlaczego pan Tomasz nie chce się rozliczyć z dotacji robi z tego wielką tajemnice?

 4. dr ciekawski pięknie odwrócił uwagę od istoty sprawy. Rozmawiacie teraz o tym czy klub bokserski ma stronę na facebook’u jakby to miało być wyznacznikiem działania. A umyka Wam fakt, że z wypowiedzi sekretarza gminy wynika iż cyt. “burmistrz posiadała pełną wiedzę o tym, ilu likwidatorów wskazano i potwierdza, że pod umową darowizny podpisy w obecności jednego z podinspektorów oraz sekretarza Gminy złożyło dwóch likwidatorów”. Oraz drugi cukiereczek “Jednym z w naszej ocenie kluczowych pytań w tej sprawie było to „o wskazanie podstawy prawnej zezwalającej burmistrz na przejęcie sprzętu umową darowizny, pod którą nie podpisali się wszyscy trzej likwidatorzy.”. Tu w odpowiedzi sekretarz Gminy R. Szawłowski pisze, iż „wskazanie podstawy prawnej działania organu nie wchodzi w zakres definicji informacji publicznej”. Uważam, że bardziej niż bokserską stronką na facbook’u powiniśmy interesować się sposobem działania naszych urzędników.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here