Co zrobić, żeby dostać 800+ na dziecko?

9
4022

Na Dolnym Śląsku wpłynęło już 354 tys. wniosków na 536 tys. dzieci. W całej Polsce wniosków o 500+ zostało wysłanych 4,6 mln na 7,2 mln dzieci.

 

 

– Nadal 500+ jest wypłacane na dotychczasowych zasadach i wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenie przez nie 18. roku życia. Pojawiające się głosy jakoby ZUS już wypłacał 800 zł są nieprawdziwe – mówi Iwona Kowalska- Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– To są tylko plotki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, co więcej o wyższą kwotę wcale nie trzeba będzie wnioskować, bo będziemy wypłacać 800 zł z tzw. automatu – dodaje.

 

 

Rzeczniczka zapewnia, że w momencie wejścia zmian w wysokości wypłaty – ZUS będzie przygotowany.

– Przewidziane w ustawie podniesienie od 1 stycznia 2024 r. wysokości świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało składania do nas nowych wniosków gdyż my podniesiemy wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych – mówi Kowalska- Matis.

Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500+ pozostaną niezmienne. A to oznacza, że na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco.

 

 

ZUS przypomina, że obecnie wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Świadczenie przysługuje do ukończenie przez dziecko 18. roku życia. Przy czym co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start 300+.

Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, powinien zrobić to jak najszybciej. Wniosek złożony w lipcu oznacza, że prawo do 500+ przysługuje dopiero od lipca, jako miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to sytuacji, gdy składamy wniosek na nowo narodzone dziecko. Wtedy mamy na złożenie wniosku trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka, aby prawo do świadczenia zostało ustalone od tej daty.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

9 KOMENTARZE

  1. A co z dziećmi z Ukrainy ? Im też się należy I do lekarza specjalisty trudno się dostać , bo goście mają pierwszeństwo , hm bogata ta nasz Polska a my podatnicy płacimy składki zdrowotne a Oni??

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here