ZSOiZ Lwówek Śląski: Bezpieczna droga

0
792
????????????????????????????????????

Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim wspólnie z dyrekcją i nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim przeprowadzili w dniu 26 września 2019 r warsztaty promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym pod nazwą „BEZPIECZNA DROGA” w ramach projektu EDWARD.

Projekt EDWARD (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” – zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy.


Nadrzędnym celem warsztatów było uświadomienie młodzieży, kierowcom i pieszym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego a co się z tym wiąże, wspólne budowanie bezpieczeństwa na drogach.

Uczestnicy zobaczyli prezentacje na temat przepisów ruchu drogowego w szczególności dotyczących „młodych” kierowców. Poruszane były kwestie związanych z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych, niedostosowaniem prędkości do warunków drogowych, zapinaniem pasów, jazdą „szybką i bezpieczną” oraz wieloma innymi aspektami bezpieczeństwa na drodze.


Młodzież po obejrzeniu materiałów zdjęciowych, obrazujących skutki nieodpowiedzialnego zachowania na drodze miała możliwość porozmawiania z policjantami o przyczynach, skutkach oraz sposobach unikania przedstawionych sytuacji.

Rozmowy i dyskusje doprowadziły do wysnucia wniosku, iż zdrowy rozsądek, poczucie odpowiedzialności i ostrożność powinny towarzyszyć każdemu kierowcy, każdy bowiem kto zasiada za kierownicą pojazdu mechanicznego musi czuć się odpowiedzialny nie tylko za samego siebie ale także za innych uczestników ruchu drogowego. Młodzież zauważyła także, że nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się i traktowania innych na drodze, mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, zatem zmiany na lepsze powinniśmy zaczynać od siebie samych!


Każdy z nas jako uczestnik ruchu drogowego, ma wpływ na to bezpieczeństwo!

Warsztaty miały na celu popularyzowanie prawidłowych zachowań na drodze. Młodzież poznała konsekwencje jakie może nieść za sobą nieodpowiedzialne zachowanie, co zapewne przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Osobami prowadzącymi byli:

Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim aspirant Grzegorz Maniakowski,
starszy posterunkowy Olga Łukaszewicz,
młodszy aspirant Michał Kamieński,
aspirant sztabowy Krzysztof Skorzeńc,
oraz Jacek Żojdzik – nauczyciel ZSOiZ.

-/ ZSOiZ Lwówek Śląski /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here