Radna Piotrowicz: Podsumowania 20 lat istnienia Powiatu Lwóweckiego

2
456

Lwówek Śląski 29.11.2019 r.

 

Dwadzieścia lat funkcjonowania Powiatu jest dobrą okazją do podsumowania minionego okresu. Na przestrzeni tych lat podejmowano trudne i odpowiedzialne decyzje, a o ich słuszności można przekonać się po latach. Powiat to ważny stopień administracji terenowej. Niestety w mojej ocenie pod względem ekonomicznym jest niewydolny. Subwencje i dotacje z budżetu państwa, przy znikomych dochodach własnych były i są niewystarczające do wykonywania nałożonych zadań. Powiat w pełni nie wykorzystał swojego potencjału. Przy stosunkowo niskich dochodach władze powiatu muszą skupić się na podstawowych usługach publicznych, podczas gdy zbyt mało czasu zostaje na działania sprzyjające rozwojowi.

 

Działania, jakie podejmował i podejmuje samorząd postrzegane są przede wszystkim przez pryzmat działalności inwestycyjnej i rozwojowej. Dokonania w tym zakresie przez miniony okres są znaczące, jednakże nie do końca zadowalają zarówno mieszkańców jak i władze.

 

Nie bez znaczenia jest harmonijna i dynamiczna współpraca wszystkich gmin powiatu, które go tworzą. Przy dobrej współpracy łatwiej jest realizować inwestycje i pracować efektywniej na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

 

Wiele się wydarzyło przez te 20 lat. To pewna wypadkowa ludzkich starań, pewnych wizji, ścierania się poglądów, ale i niekiedy zrządzenia losu. W Radzie Powiatu zasiadam od 2006 r na przestrzeni tych lat poznałam wiele osobowości i wspaniałych ludzi o różnych poglądach i różnych spojrzeniach na wiele spraw. Pokolenie osób zaangażowanych w odbudowę samorządu odchodzi z czynnego życia samorządowego, dlatego też chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania Powiatu. To dzięki ich determinacji 20 lat temu udało się uruchomić powiat lwówecki.

 

Wyrażam nadzieję, że ta i kolejne Rady Powiatu będą realizowały strategiczne kierunki rozwoju dla dobra lokalnej społeczności, że nie zabraknie odwagi i determinacji do wyznaczania nowych wyzwań i podejmowania odważnych decyzji. To, w jaki sposób będziemy wspominać Nasz Powiat w przyszłości przy okazji kolejnych jubileuszy zależy w dużej mierze od polityki Państwa, ale i od nas samych, naszych działań, inwencji, poglądów i naszej wizji przyszłości.

Radna Powiatu Lwóweckiego
Krystyna Piotrowicz

2 KOMENTARZE

  1. Proszę o konkrety, jakie efekty dały 20 lat powiatu ? / rozwiązanie problemu służby zdrowia ? w mieście powiatowym brak lekarzy specjalistów,a Gryfów Sl. rozwiązał problem .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here