Była szkoła idzie pod młotek

23
7422
Szkoła Podstawowa w Niwnicach /fot.: Lwówecki.info/

Tak jak przypuszczała część czytelników budynek, w którym jeszcze nie tak dawno temu uczyły się dzieci burmistrz wystawiła na sprzedaż.

 

 

Szkoła Podstawowa im. Józefa Gielniaka w Niwnicach mieściła się w zabytkowym pałacu, którego dzieje sięgają XVII wieku. Siedzibą podstawówki był barokowo- klasycystyczny pałac murowany z kamienia i cegły, otynkowany, trzykondygnacyjny, zaprojektowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem, obecnie przeszklonym. Obiekt ten jest częścią zespołu pałacowego, w skład, którego wchodzi park ze stawem z przełomu XIX i XX wieku z rzadkimi, starymi okazami drzew, w tym pomnikowym jesionem wyniosłym. Cały teren parkowo- pałacowy o powierzchni 9,7 ha otaczał niegdyś niewysoki mur, którego pozostałości nadal są widoczne.

Od 2019 roku władze miasta zabiegały o to, żeby dzieci z Niwnic przenieść do Lwówka Śląskiego i wygasić naukę w tej szkole. Ostatecznie w 2021 roku zapadła decyzja o likwidacji podstawówki.

Zgodnie z przewidywaniami części naszych czytelników władze gminy realizują plan sprzedaży okazałego obiektu.

 

 

W dniu wczorajszym burmistrz M. Szczęsna ogłosiła przetarg na sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem dawnej szkoły w Niwnicach nr 149, oznaczonej ewidencyjnie nr 47/17 o powierzchni 3,8694 ha, położonej w obrębie Niwnice. Działka o kształcie nieregularnym, zabudowana budynkiem zabytkowym (dawnej szkoły) oraz budynkami gospodarczymi.

Otoczenie budynku stanowi park pałacowy, w którym znajdują się zabytkowe drzewa, fosa oraz staw. Nieruchomość położona w pobliżu kopalni gipsu i anhydrytu „Nowy Ląd” oraz w sąsiedztwie budynków mieszkalno- gospodarczych. Nieruchomość uzbrojona. Budynek pałacowy użytkowany przez lokatorów na II piętrze jako mieszania komunalne (6 szt.). Parter i I piętro użytkowane było jako szkoła podstawowa. Budynek wolnostojący, trzykondygnacyjny, niepodpiwniczony, wybudowany w 1800 r. w technologii wykonania tradycyjnej o pow. użytkowej 1377,71 m2, wpisany do rejestru zabytków. Obecnie w budynku zamieszkuje 18 osób. Stan techniczny obiektu – średni.” – czytamy w ogłoszeniu.

23 KOMENTARZE

   • Rudy ze spółką kicha na ten pałacyk.
    Ale Łobajtek z Szydło i swoimi poplecznikami kupią bo chcą się nauczyć zachowania w pałacu i wydać miliony które zgromadzili przez przypadek.
    Stawiam na Obajtka, ma facet głowę, wie z kim trzymać i jak wydoić państwową – naszą kasę.

 1. Zaraz kupi jakiś ksiądz-biznesmen, otworzy dom spokojnej starości, przedszkole czy coś podobnego albo jakiś lekarzyna za ciężko zarobione dodatki covidowe i będzie piękna rezydencja lub hotel spa. Bisnes is bisnes.

 2. Szybko poszła likwidacja tej szkoly. To ja mam propozycję zlikwidowania połowy etatów w gminie, zmniejszyć liczbę radnych również o połowę i puste budynki przy gminie oddać pod licytację. Czy ktoś liczył jaka to będzie ogromna oszczędność a jeszcze wpłyną pieniądze do kasy ze sprzedaży budynków!

   • Kotłownia też zrobiona. Ogólnie było robione przez dyrekcję wszystko, na co udało się załatwić środki. Całe wyposażenie było jak w nowoczesnej szkole, tablice interaktywne , każde dziecko z laptopem itd. Teraz pewnie przejęte przez lwóweckie podstawówki lub się w trakcie……ulotniło 🙁

 3. Cała nasza pani burmistrz przed końcem tej złodziejskiej kadencji chce upłynnić jak naj więcej najpierw przedszkole nr 1 no a teraz szkoła Niwnice dobrze że mieszkają tam POLACY od dawna

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here