Burmistrz chce likwidować przedszkole. Rodzice protestują! Jak zdecydują radni?

15
2124

Na czwartek, 30 grudnia zapowiada się w Lwówku Śląskim burzliwa sesja. Jednym z jej punktów jest zamiar likwidacji przedszkola. Rodzice protestują i zbierają podpisy.

 

O problemach przedszkola, pracowników, rodziców a przede wszystkim młodych mieszkańców gminy Lwówek Śląskim pisaliśmy kilka dni temu w materiale pt.: „Komu zależy na likwidacji Przedszkola w Lwówku Śląskim?”.

Po drugim spotkaniu, jakie tuż po świętach odbyło się w lwóweckim przedszkolu rodzice nie mają zbyt wielu powodów do optymizmu. Jak słyszymy od jednego z nich zainteresowanych sytuacją placówki było siedmiu radnych, z czego sześciu wyraziło wstępne poparcie dla apeli o nie likwidowanie placówki. Jeden z radnych nie chciał wyrazić swojego zdania. Sprawa jest o tyle poważna, iż burmistrz M. Szczęsna przedłożyła radnym projekt uchwały o zamiarze likwidacji Publicznego Przedszkola Nr 1, zlokalizowanego przy Aleja Wojska Polskiego 21 w Lwówku Śląskim.

„Ponieważ w dniu 31.12.2021 r. upływa termin zapadalności Decyzji nr 7/2019 Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, rozpoczęto procedurę likwidacji Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim opracowując niniejszą uchwałę wyrażającą zamiar likwidacji w/w placówki.” – czytamy w projekcie.

„Z dniem 31 sierpnia 2022 r, zamierza się zlikwidować Przedszkole Publiczne nr 1 w Lwówku Śląskim” – pisze burmistrz M. Szczęsna.

Budynek Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim to przedwojenna willa wbudowana w 1906 roku. W tym budynku powstało Publiczne Przedszkole nr 1 w Lwówku Śląskim w 1954 roku. Jest to najstarsze przedszkole na terenie naszej Gminy.” – wspomina pani burmistrz, która jednoznacznie określa jego stan techniczny – „Ogólny stan techniczny budynku został określony, jako mierny. Z zaleceń kontrolującego wynika, że należy wykonać drenaż oraz izolację przeciwwilgociową wokół budynku, wykonać kotwienie ścian metodą wklejania prętów, by usunąć pęknięcia ścian wewnętrznych, sukcesywnie wymieniać stolarkę okienną. Utrzymanie budynku przedszkola w trybie bieżącej eksploracji bez napraw może doprowadzić do wyłączenia go z użytkowania.” – dodaje szefowa urzędu, która wspomina także, iż już we wrześniu 2019 roku straż pożarna nakazała likwidację uchybień w obiekcie.

Niestety, w tym czasie niewiele zrobiono, ostatnie lata nie obfitowały tam w remonty i działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. – Gdzie byli przez lata, dlaczego nic nie robili wiedząc o tym, że trzeba? – pytają mieszkańcy zainteresowani dalszym funkcjonowanie placówki.

Rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola Nr 1 w Lwówku Śląskim zbierają podpisy pod apelem o nie likwidowanie drugiego domu dla ich pociech. Listy mają tuż przed sesją trafić do radnych. Jak nam mówią, nie mieli zbyt wiele czasu na przeprowadzenie akcji, ale odzew społeczny – poparcie mieszkańców Lwówka Śląskiego jest bardzo duże, na tyle duże, iż w te kilka dni liczba podpisów może osiągnąć nawet tysiąc.

Od wczoraj rodzice i pracownicy w mediach społecznościowych zwracają się do wszystkich mieszkańców z gorącą prośbą o podpisywanie apeli w sprawie obrony, nie likwidowania przedszkola. Listy można znaleźć w Przedszkolu, Małej Księgarni, czy piekarni Horbacz koło totolotka. Rodziców z petycjami można spotkać także na ulicach miasta. Jak nam mówią, zrobią wszystko, żeby uchronić przedszkole od likwidacji.

Wszystkie ZA i PRZECIW likwidacji „Jedynki” pojawią się zapewne podczas jutrzejszej (30.12.2021 r.) sesji rady miejskiej. W tej uczestniczyć oprócz radnych i burmistrz mają także przedstawiciele przedszkola oraz straży pożarnej. Sesja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i powinna być dostępna online tutaj

Warto przy tej okazji przypomnieć, iż w tej kadencji burmistrz Szczęsnej i obecnej rady zlikwidowano już szkołę podstawową w Niwnicach. Czy przedszkole w Lwówku Śląskim podzieli jej los? Wszystko w rękach radnych.

15 KOMENTARZE

  1. Do Kot co ma piernik do wiatraka? Wszystko w rękach radnych. Tylko “radni”boją się bo jak zagłosują w brew woli włodarza nie mogą liczyć na wsparcie potrzeb w sołectwach.

  2. To ma piernik do wiatraka ze burmistrz nie dba o mieszkańców powiatu jak można likwidować przedszkole publiczne to jak dziecko nie będzie miało gdzie pójść do przedszkola to mam zrezygnować z pracy.A Gryfow wybudował żłobek teraz mają plany z przedszkolem zrobili piękne boiska szkolne a unas nic jak zwykle dlatego jeśli Lwowek nie był by już powiatem było by może lepiej

  3. Czyli jak zawsze chodzi o kasę, a później wszyscy się dziwią że mało dzieci się rodzi, a gdzie rodzice mają dać maluchy jak,mało jest przedszkoli tylko jak startują na
    burmistrzów to pieprzą o budowie przedszkoli a potem znowu nic ,oj włodarze przynajmniej byście nie obiecywali.

  4. czy marjolka kogoś słuchała od kiedy jest burmistszem? chyba nie. fszystko niszczy, likfiduje i sprzedaje, nawet za bezcen. zobaczycie że pszedszkole i tak zlikfiduje bo kupiec na kamienice już jest.

  5. Do Pani Burmistrz Lwówka Śląskiego
    Decyzja Komendanta Straży Pożarnej znana była Pani zapewne od jakiegoś czasu. To nie lepiej, zamiast wydawania kupę kasy na wybrukowanie rynku i ronda, które z rondami mają niewiele wspólnego, można było wybudować nowoczesną placówkę przedszkolną lub przeznaczyć i wyremontować inny budynek dla dzieciaczków. Ale po co, rynek widzi każdy przyjezdny do Lwówka Śląskiego a przedszkole widzą tylko zainteresowani rodzice.

  6. Straż wydała negatywną opinię o budynku, dlaczego nie zainteresują się przedszkolem naprzeciwko straży ? wystarczy zerknąć na wejście /kubły na śmieci / komin lewo stoi, już leciały dochówki z budynku na posesje przedszkola nr2 , drzwi wejściowe maja wiele do życzenia. Brak informacji na budynku o działalności przedszkola ,może zlikwidować szyld na przedszkolu nr1 i sprawa załatwiona. nie będzie podstawy do likwidacji

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here