Bez sprzeciwu w radzie w sprawie likwidacji szkoły podstawowej

12
1670

Trwająca od kilku lat batalia z jednej strony o likwidację a z drugiej o uratowanie szkoły podstawowej w Niwnicach, będącej od roku filią SP1 w Lwówku Śląskim dobiegła końca.

 

Celem przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim poprzez likwidację podporządkowanej jej szkoły filialnej z siedzibą w Niwnicach jest dostosowanie sieci szkolnej w Gminie i Mieście Lwówek Śląski do potrzeb wynikających z niekorzystnych zmian demograficznych oraz potrzebą racjonalizacji zadań związanych z realizacją obowiązków oświatowych. W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej w Niwnicach jest uzasadnione” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, jaka trafiła pod obrady lwóweckich radnych. Autorem projektu była burmistrz Szczęsna. Radni pochylili się nad nim 25 marca 2021 roku.

Dyskusji w tym temacie prawie w ogóle nie było, bo o czym tu dyskutować, skoro temat wałkowany był od lat, a po przekształceniu podstawówki w filię SP1 dalszy los szkoły w Niwnicach wydała się już oczywisty.

Podczas czwartkowej sesji radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim poprzez likwidację podporządkowanej jej Szkoły Filialnej z siedzibą w Niwnicach. Głosów przeciwnych w tym temacie nie było.

12 KOMENTARZE

 1. No i na likwidacji się ostanie. Nic więcej we wsi Niwnice dziać się nie będzie. Nawet obiecanej na słowie placówki przedszkolnej nie wybudują bo nie ma pieniędzy!!!!

 2. Niestety.
  Przykry czas zmiany populacji. Kiedy jako młody Niwniczanin rozpoczynałem edukację w roku 1960 , w Niwnicach największej wsi, istniały dwie szkoły 8 klasowe i jedna 3 klasowa pod Gradowkiem.
  To se newrati.

 3. Nie było głosów sprzeciwu, gdyż:
  – były 4 głosy wstrzymujące – Fuławka, Kobiałka, Koblak, Rusinek,
  – było to już drugie głosowanie – formalność, ponieważ likwidację zatwierdził kurator oświaty. W pierwszym głosowaniu głosowaliśmy przeciw likwidacji.
  Dyskusji nie było, ponieważ pierwsza sesja w tej sprawie trwała kilka godzin, była jedną z najdłuższych w historii i obie strony przedstawiły wcześniej swoje argumenty.

  • “formalność” ??????????????

   To nie kurator zamyka szkołę tylko rada gminy. Kurator może zablokować zamknięcie szkoły, ale już nie filii. Jego opinia jest w tym wypadku jedynie opinią nic nieznaczącą. Celowo najpierw utworzono filię na rok, żeby rada teraz mogła bez problemów zamknąć szkołę filialną. Nie mydlić oczu, że kurator zamknął, że formalność. To radni zamykają szkołę. Ci wstrzymujący się też bo się nie postawili reszcie. Zostanie to zapamiętane, do wyborów coraz bliżej. Brak sprzeciwu to cicha zgoda. Czyż nie?

 4. A jak głosowała Radna z Niwnic??? Jak głosowali inni Radni z okręgów wiejskich?? Czyż to nie oni OBIECYWALI że będą walczyć o szkoły wiejskie i nie dopuszczą do likwidacji, mało tego ,niektóre miały być nawet ośmioklasowe

  • Warunki będą lepsze chyba jedynie o salę gimnastyczną. Reszta była ok. Sprzęt taki, że inne mogą zazdrościć, klasy duże, przestronne, miejsca dla każdego dzieciaczka full. Teraz twoje “lepsze warunki” to będzie autobus o 7 rano, czekanie na lekcje do 8 albo nawet później, powrót podobnie – świetlica, a w szkole ścisk z nadmiaru dzieciaków. Brawo, babka/dziad z ciebie dla wnuków wzorowa/y. Wiesz co dla nich dobre 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here