Zrealizowali kolejną dużą inwestycję

0
1330

Ta inwestycja kosztowała ponad sześćset sześćdziesiąt tysięcy złotych. Korzystać z niej codziennie będzie grubo ponad sześćset osób. Mowa o kotłowni w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich, która siłami Powiatu Lwóweckiego oraz WFOŚiGW została zmodernizowana.

 

Stara kotłownia miała ponad dwie dekady i wymagała pilnej zmiany. – To był ostatni dzwonek – przyznaje dziś pan Andrzej Burdynowski, Inspektor Nadzoru w branży instalacji sanitarnej, który nie tylko nadzorował modernizację, ale brał także udział w opiniowaniu tego projektu, gdyż Starostwo realizowało go w systemie zaprojektuj- wybuduj.

Dziś nowa kotłownia nie tylko cieszy oko, ale przede wszystkim działa. Zapewnia uczniom i nauczycielom ciepłą wodę oraz ciepłe kaloryfery. – Budowa została zakończona, teraz robimy tzw. kosmetykę tj. podłoga, naklejki, żeby to ładnie wyglądało. Odbiór technologiczny odbył się zgodnie z umową. – tłumaczy pan inspektor.

W ramach zadania wykonana została instalacja dwóch kotłów olejowych o mocy 405kW każdy wraz z wymianą wszystkich urządzeń technologii kotłowni, w tym instalacji olejowej i uzdatniania wody zasilającej urządzenia oraz kompletnej instalacji elektrycznej i automatyki. Efekt ekologiczny to redukcja CO2 o 32,37 Mg/rok i redukcja NOx o 0,02 Mg/rok.

Założeniem całego projektu było ogrzanie szkoły, czyli wszystkich budynków szeroko pojętej szkoły, czyli 3 węzły cieplne są ogrzewane z tej kotłowni: w siłowni, w szkole wraz z salą gimnastyczną i na warsztatach. Natomiast internaty są zasilane bezpośrednio z kotłowni. – mówi nam pan Burdynowski, który wspomina, iż kotłownia ma jeszcze pewną rezerwę.

Piece są zasilane olejem. – Niestety, Rakowice Wielkie nie są objęte systemem gazu ziemnego i w związku z tym mieliśmy do wyboru albo instalację węglową, środowiskowo niezdrową, albo nowoczesną olejową. – mówi pan Dawid Kopeć Naczelnik Wydziału Rozwoju, Integracji Europejskiej i Promocji w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim, który przyznaje, iż wybór metody przyjaznej środowisku wydawał się oczywisty.

Zadowolenia z ważnej inwestycji w szkole w Rakowicach Wielkich nie kryje Dyrektor ZSE-T Marek Łukasik. – Idzie to ku dobremu – mówi dodając, iż to kolejna duża inwestycja w szkole.

Całość to spory wydatek. – Nie da się ukryć, iż bez pomocy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej byłoby ciężko inwestycję zrobić. Dostaliśmy dofinansowanie i dzięki niemu można było zadanie zrobić. – dodaje Pan Dawid Kopeć.

Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 663.585 zł. Na tę kwotę złożyły się środki: 108.733 zł dotacji oraz 326 201,96 zł pożyczki z WFOŚiGW i 228.650,04 złotych środków własnych z budżetu Powiatu Lwóweckiego.

Pan Marek Łukasik Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich mówi, iż wykonawca firma Servermaster z Jeleniej Góry spisał się na medal.

 

Tu warto wspomnieć, iż kotłownia w szkole Rakowicach Wielkich jest drugą w tym roku z oddawanych po modernizacji do użytku. Na początku roku władze Powiatu odebrały kotłownię w DPS-ie w Nielestnie, a już wkrótce odebrana zostanie także zmodernizowana kotłownia w DPS-ie w Mirsku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here