Zdewastowali cmentarz żołnierzy radzieckich

11
1669

To, co się dzieje na Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie bombardują objęty cywilne, domy, gdzie giną zwykli ludzie u każdego chyba człowieka wywołuje złość, przerażenie. Są jednak wśród nas osoby, które swoje emocja wyładowują na pomnikach, grobach żołnierzy radzieckich.

 

Do takiego zdarzenia doszło w ostatnich dniach w Lubaniu. Na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich niejednokrotnie dochodziło do aktów wandalizmu. Sprawcy mazali sprayami po pomnikach. Ostatni taki incydent miał miejsce kilka miesięcy temu. Wówczas ktoś pomalował farbami obelisk i betonowe płyty przy wejściu na cmentarz, hasłami stawiającymi znak równości między Putinem i Hitlerem. Te kosztem kilku tysięcy złotych lubański magistrat usunął i na cmentarzu zapanował spokój.

Po bezpardonowym ataku Rosji na Ukrainę ktoś posunął się o wiele dalej. 25 lutego ponownie dokonał dewastacji.

Jak relacjonuje portal eLuban.pl zniszczonych i rozbitych zostało 27 nagrobków żołnierzy radzieckich, którzy zginęli wyzwalając te ziemie w 1945 roku. „Zniszczona został również płyta na obelisku na której widniał napis „Sława bohaterom, którzy zginęli w walkach o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny”.” – wskazują lubańscy dziennikarze.

Mimo, że oburzenie na działania Rosji są zrozumiałe to dziwi ten sposób protestu, tym bardziej, że za naprawę nagrobków i płyty na obelisku zapłacimy wszyscy, bo utrzymanie tego miejsca, jak na razie leży w gestii samorządu.

11 KOMENTARZE

  1. To już przesada.Raptem tacy cudowni są Ukraińce a Rosjanie be.Wojna jest wojną a czy ci młodzi chłopcy z rosji to nie ludzie co giną bo mają taki rozkaz.Władze się gryzą a niewinni ludzie giną więc przemyślcie czy tylko ukraińcy są tacy biedni i czy tylko oni są ludzmi .

    • USA i Izrael napadają na Syrię i Iran, to mamy wtedy wojnę. A czym od tamtych wojen różni się napaść Rosji na Ukrainę? Banderowcy są sami sobie winni, że wybrali w powszechnych wyborach”władze” które ich do tej sytuacji doprowadziły…

    • Tadeuszu na refleksję nigdy nie jest za późno ale zanim na jednej szali położysz Ukrainców i Rosjanów tylko z tego powodu jak piszesz,że jest wojna to identycznie jakbyś na takiej samej wadze równoważąc na szalach położył 83 lata temu Niemców hitlerowskich a na drugiej szali Polaków też tylko dlatego,ze była wojna. To obraza dla zdrowego umysłu,logiki rozumowania większości z nas !………Wczoraj z żoną poszliśmy na swoją malutką działeczkę przy Bobrze aby nacieszyć się pomalutku rozkwitającą wiosną w przyrodzie.Ja modelowałem jabłonkę a żona swoje krzewy. W pewnym momencie żona przypomniała mi obrazek z telewizji z poprzedniego dnia jak młoda Ukrainka trzymając na piersiach w nosidełku maluszka z smoczkiem (na oko około roczku),jedną ręką ciągnęła może trzy-letnie dziecko a drugą ręką ciągnęła na kółkach mały neseserek. W tym neseserku jak domyślamy się był w tym momencie jej cały majątek,włacznie z jej ubraniami i jej dzieci. Przez chwilę zamilkliśmy i zaraz zaszkliły się nam oczy a żona bardziej wrażliwa poszła do altanki i popłakała się. Dlaczego Tadeuszu ta pewnie według ciebie “turystka” jak najszybciej uciekała do Polski tylko z takim dobytkiem? Dlaczego,dlaczego,dlaczego,…………….,nie wiem ile jeszcze razy dlaczego ty człowieku tego nie rozumiesz? Ja z żoną,pewnie i ty z żoną korzystając z wyjątkowo pięknej pogody jak na początek marca upiększaliśmy swoje działeczki ciesząc się z tego skrawka swojej własności,ciesząc się z nadchodzącej wiosny. Ale przecież Tadeuszu w Charkowie,w Kijowie i w innych mniejszych miastach Ukrainy też są tacy ludzie jak my,też tam mają swoje ogródki działkowe,też tam zaczyna powoli przychodzić wiosna i też chcą (chcieli) te swoje poletko porządkować ale nie mogą. Nie mogą bo zamiast kropel deszczu na ich tę ziemię zaczęły spadać Grady,Skandery robiąc spustoszenie i tylko dlatego,ze jakiś satrapa na Kremlu z naszpikowaną botoksem twarzą i z chorym całkowicie umysłem i chorymi ambicjami postanowił być nowoczesnym Dżingis Chanem czy drugim Iwanem Groźnym.A może ty Tadeuszu jesteś jednym z tych co dziś czytam (o zgrozo to mają być Polacy) grupują się w Przemyślu i Medyce na przejściach granicznych,poprzebierani w dresy,z kapturami na głowach niczym TITUSZKI Janukowicza podczas Majdanu,chcą jak piszą bronić Polaków przed przybyszami ze wschodu? Na refleksję Tadeuszu nigdy nie jest za późno aby odróżnić kata od ofiary i nazwać rzeczy po imieniu i tego ci życzę z całego serca!

  2. Przeżyłem blisko 60l w spokoju. Dziadek zmarl w wieku 40l po zsyłce na Sybir. Był piulsudczykiem. Ojciec jako Sybirak doszedł do Berlina w 45. Dzisiaj młode matki z Ukrainy z dziećmi idą do Polski. Oni wszyscy kiedyś i dziś robią to, bo chcą przeżyć. Zanim ocenisz innych, zastanów się. Cmentarz Rosjan na naszej ziemi to mogiły także ofiar wojennych. Oligarchów chowa się inaczej. Znam literaturę Poliszczika i Siemaszków. Szacunek dla wszystkich. Andrzej.

  3. Mam mieszane uczucia. Uważam, że nasze Władze powinny zastanowić się czy nie usunąć wszystkich symboli radzieckich, rosyjskich czy też putinowskich – wszelkie cmentarze, pomniki, grobowce i inne. To byłoby chyba jedyne rozsądne rozwiązanie. Przecież ci bandyci putinowscy na nic nie patrzą i zabijają niewinnych ludzi. Było tak, jest i będzie.

  4. I co do to dało? Pokonali wojska Putina? Nic z tego! Tylko zniszczyli stare pomniki żołnierzy walczących z Niemcami w 1945 roku na ówcześnie terenie III Rzeszy. Pomniki zrobili Polacy po wojnie. Lokalne Polaczki zniszczyły jedynie część własnej Ojczyzny i własną historię. Uczyć się było w szkole prymitywy. “Bohaterzy” co nic nie zrobią dobrego w życiu a tylko wstyd przynoszą Polakom i Polsce.

  5. Uczyć się czego? Zakłamanej historii o bratnim narodzie? Ani po żywym ani po martwym kacapie nie powinno zostać śladu na ziemi. Za tyle zbrodni na Polakach ? Ale to nic przecież nas wyzwalali. Tfuuu !!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here