Zbierają podpisy pod petycją o otwarcie rynku miejskiego

37
2996
grafika poglądowa

Prośbę motywują m.in. spadkiem dochodów przedsiębiorców tym, iż większość nowopowstałego placu w rynku jest niezagospodarowana, bezpieczeństwem na ulicy Mickiewicza.

 

Stowarzyszenie Po Stronie Mieszkańców reprezentowane przez Wiceprezes Aleksandrę Rusinek skierowało petycję do Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna, w sprawie „OTWARCIA LWÓWECKIEGO RYNKU”.

Przebudowa górnego rynku w Lwówku Śląskim wywołała sporo kontrowersji. Wielu mieszkaniom nie podobało się wycinanie dorodnych drzew. Wprawdzie te po przebudowie zastąpiono, ale młode drzewka dopiero za wiele lat będą w stanie stworzyć w tym miejscu dawny klimat. Część mieszkańców twierdzi, iż po przebudowie powstała tam „kamienna pustynia”. Inni są jednak zachwyceni obszernym placem. Tak, czy inaczej sposobu przebudowy nie da się już zmienić.

Jednak przebudowa wniosła z sobą zmianę, którą zdaniem Stowarzyszenia nie tylko można, ale wręcz trzeba znieść. Chodzi o organizację ruchu w tym miejscu. Po przebudowie górna część rynku została zamknięta. Wjazd na nią mają tylko osoby posiadające specjalne przepustki wydawane przez władze miasta. Aczkolwiek i tu pojawiają się głosy, iż z tym ograniczeniem wjazdu bywa różnie. Jak wskazują nam mieszkańcy pod restauracją, szczególnie w weekendy, w godzinach wieczornych pojawia się sporo aut. Zwróciliśmy się do lwóweckiej policji z zapytaniem, czy prowadzili w tym miejscu kontrole, czy wystawiali mandaty osobom, które wjechały tam bez zezwolenia. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż policja nie ewidencjonuje w systemie miejsc wystawiania mandatów, dlatego nie ma możliwości stwierdzić, czy na rynku były wystawiane mandaty.

Zakaz wjazdu samochodów (poza wyjątkami) spowodował wiele zmian. Zniknęły miejsca do parkowania, które były niegdyś przy ratuszu, zmieniła się płynność ruchu, wzrosło natężenie ruchu na ulicy Mickiewicza. Wszystkie te argumenty w petycji podnosi lwóweckie stowarzyszenie. Dokument od pewnego już czasu jest w obiegu i mieszkańcy złożyli pod nim sporo podpisów. W tym czytamy:

„My, niżej podpisani mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z gminy Lwówek Śląski, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wystąpienie o zmianę organizacji ruchu drogowego przy ulicy Plac Wolności. Wnosimy o zniesienie zakazu wjazdu, zezwolenie na postój oraz ponowne wyznaczenie parkingów w zachodniej części rynku.”.

Stowarzyszenie Po Stronie Mieszkańców swój wniosek o zmianę organizacji ruchu na rynku miejskim i otwarcie tego miejsca argumentuje tym, iż ilość miejsc parkingowych jest zbyt mała, natomiast obecnie większość nowopowstałego placu w rynku jest niezagospodarowana, więc można przeznaczyć część powierzchni na ponowne wytyczenie parkingów. Członkowie Stowarzyszenia przypominają także, iż historycznie również w tej części rynku znajdowały się parkingi dla wozów oraz później pojazdów zmechanizowanych.

Zdaniem autorów petycji otwarcie rynku pozwoli to oprócz lepszej komunikacji w centrum i szybszego przemieszczania się pojazdów z różnych części miasta na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zmniejszenie ruchu przy ulicy Mickiewicza, którą to drogą obecnie zmuszone są poruszać się wszystkie pojazdy wcześniej mogące przejechać przez rynek. Ponadto w ich ocenie przywrócenie przejazdu w stronę ulicy Kościelnej pozwoli również na ułatwienie dojazdu karetek pogotowia ratunkowego do szpitala.

 

Ważnym argumentem w sprawie jest też ten mówiący o zamieraniu tej części rynku, z której wynoszą się przedsiębiorcy.

„Prośbę motywujemy również spadkiem dochodów przedsiębiorców prowadzących działalność w tej części miasta, które zagraża zamknięciem kolejnych działalności ze względu na wcześniejsze decyzje UGiM.” – czytamy w petycji.

W dniu jutrzejszym, to jest w sobotę 21 maja od godziny 12:00 członkowie Stowarzyszenia Po Stronie Mieszkańców wraz z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w rynku reprezentowanymi przez Panią Grazyne Mizerską na lwóweckim rynku będą osobiście zbierać podpisy pod petycją, do podpisywania której serdecznie zapraszają mieszkańców.

37 KOMENTARZE

 1. A ja się wos pytom: Gdzie byliście wszyscy jak był robiony projekt-radni, przedsiębiorcy i inni zainteresowani? Powstała pustynia w rynku- praktyczna ale nie estetyczna. W Lwówku Ślaskim wszyscy robią raban już po fakcie – radni są tacy jakich wybraliśmy, głosują i nie wiedza za czym. Radni przedstawiciele społeczeństwa interesujcie się gminą i miastem a nie bezmyślnie tylko przyjmować kasę.

  • Wiadro białej farby i są miejsca postojowe.. A petycji wróżę porażkę bo ci co mają wjechać to i tak wjadą a jak ktoś nie jest znajomym królika to trudno…..
   No i nasza caryca nigdy nie przyznała się do błędu….

 2. Bogaci chcą być jeszcze bardziej bogaci. Petycja za wjazdem do sklepu samochodem . Pani Burmistrz niech Pani nie słucha tej garstki ludzi którzy widzą tylko swój interes .

 3. Bogaci chcą być jeszcze bardziej bogaci. Petycja za wjazdem do sklepu samochodem . Pani Burmistrz niech Pani nie słucha tej garstki ludzi którzy widzą tylko swój interes .

 4. I bardzo dobrze że rynek jest zamknięty!!!
  Jeszcze parkometry bym postawił bo to paranoja że człowiek w południe nie ma gdzie zaparkować samochodu bo ludzie z bloków mimo to że mają miejsce do parkowania za blokami to i tak 24 na dobę stoją od strony ulicy!!!!!

  • To chyba osoby mieszkające w blokach w rynku powinni mieć gdzie zaparkować, a nie przyjezdni? Osobiście nie mieszkam w samym rynku, ale już teraz zaparkować pod domem to jest tragedia. A zaraz będą madki z bąbelkami lamentować, że nie można przejść z wózeczkiem, bo wszędzie te samochody wstrętne…

 5. To samo było w Bolesławcu z ulicą Prusa najpierw zamknęli, działalności upadły same lokale do wynajęcia to się obudzili i otworzyli ale po bruku nikt już nie jeździ…

 6. Hahhaha ręce opadają. Co przeszkadza ten mały zamknięty odcinek. Jakie tam są sklepy, ludzie jak będę potrzebował pójść do np. księgarni to nie muszę wjechać do środka. Praktycznie cały rynek jest otwarty 10 metrów można przejść. W większości mias jest rynek z zakazem wjazdu ale nie we Lwówku trzeba do sklepu wjechać bo inaczej właściciel zbankrutuje Ludzie co z wami ??!!!

 7. W takich małych miastach jak Lwówek Śląski, Wleń czy Lubomierz, nie zamyka się ruchu w rynku!!! obecnie w Lwowku są pustki, do tego przejazd od strony Bolesławca fatalny

 8. Tylko głupcy twierdzą, że zamknięcie rynku spowodowało spadek dochodów sklepikarzy, jacy są tam sklepikarze ?. Chociaż nie za bardzo popieram Panią Burmistrz to uważam, że dobrze zrobiła, a rynek powinien być całkowicie zamknięty, albo albo ustawione parkometry .

 9. Jest pięknie ??? Z której strony ? Sama granitoza bez skweru zieleni. W lecie jak będą upały proponuję naszym włodarzom spacery po rynku i odpoczynek na ławeczkach -ZAPRASZAMY ! Kto jest za zamknięciem ruchu w rynku proponuję pomyśleć o zamknięciu parkingów przy Lidlu, Biedronkach i innych marketach. Jaki byłby płacz i lament.

  • anonim ty wolisz asfaltoze śmierdzącą smołą w upalne dni i betonozę jak były te murki wokoło rynku gdzie teraz jest kilkadziesiąt drzew posadzonych . Ja wole drzewa ty wolisz beton z kwiatami

 10. Lwówek to miasto wyjęte z kowarskiego Parku Miniatur: zamknięty Rynek, przejazd obok Rynku arterią ul. Mickiewicza, obszerne ronda …. Tylko zminiaturyzować ludzi do ludzików …

 11. Moim zdanie. rynek jest zamknięty ale i tak nie jest bezpiecznie bo jeździ kto chce i jak chce. dzieci nie są bezpieczne nawet na tej części zamkniętej

 12. Pani Burmistrz proszę rozważyć ograniczenie ruchu dla samochodów które nie spełniają normy spalin EURO 4 ..Zaraz zrobi się luźno na parkingach. Mieszkańcy których okna wychodzą na parkingi będą mieli mniej smrodu w domu.

 13. We Wleniu przy rewitalizacji rynku nie zabrano ŻADNYCH miejsc parkingowych.Czyli można.Wcześniej jeśli ktoś chciał we Lwówku zaparkować to miał jakieś szanse.Teraz nie ma.Chyba,że na chodnikach.Więc ludzie olali niektóre sklepy-niestety .Bo jeśli mam szukać 10 minut miejsca i nie wiem czy znajdę to odechciewa mi się iść do jakiegokolwiek sklepu czy apteki w rynku.Jeśli ktoś twierdzi,że zabranie miejsc parkingowych (nie wiadomo dlaczego) to dobry pomysł to pewno sam nie ma auta albo wisi w oknie bo jest emerytem.

  • Weź nie pitol głupot. Jeden sklep upadł z racji słabego asortymentu. Reszta działa od lat i dekad. Rynek nie jest zamknięty!!! Skąd ty piszesz z Wąchocka?

 14. Skoro w dużej księgarni jest wszystko dużo drożej niż w internecie, to ludzie nie będą tam kupowali choćby można było nawet w środku zaparkować. Druga sprawa, to taka, że to już nie jest księgarnia. Tam jest zbieranina wszystkiego. Strach się obrócić, żeby jakiegoś dziadostwa nie strącić i nie uszkodzić. Obsługa też pozostawia wiele do życzenia. Czasy PRLu i takiego podejścia do klienta minęły. Dla klientów lepiej, jakby takie relikty się zamknęły. Może w ich miejsce otworzy się coś, gdzie klient będzie odpowiednio traktowany.

 15. Każde porządne miasto ma zamknięty rynek dla pojazdów (Wrocław, Gdańsk, Poznań, Jelenia Góra, Bolesławiec itd…. Nie róbcie w mieście trzody!!!!!!

 16. Nasze miasto to nie Poznań ani Wrocław ani nawet Bolesławiec. To małe, biedne miasteczko w którym nie ma nawet żadnego zakładu pracy oprócz budżetówki. Na naszym rynku jest ponuro, pusto i smutno przez wszystkie dni. Nie przewalają się tam tłumy turystów ani spacerowiczów, tylko Pan z Rycerskiej może się cieszyć bo ma do dyspozycji “hektar miejsca” a Pan z Kruka musiał centymetrem mierzyć plac na którym mógł postawić ogródek bo zrobiono jakiś śmieszny krawężnik i ławki wokół fontanny, które muszą być żeby podziwiać “sikającego lwa”. Moim zdaniem jest zdecydowanie za mało zieleni i a za dużo placu nie wiadomo do czego. Nie podoba mi się.

 17. Przez swoje głupie decyzje o zamknięciu ruchu w rynku doprowadzają do wymarcia tej części miasta. Taka jest prawda i żadne wpisy syneczka czy ludzi korzystających z profitów będąc przy korycie tego nie zagłuszy. Trzeba tą sprawą zainteresować Polsat, TVN … Poinformować Prezesa PSL pana Kosiniaka-Kamysza jakich ma działaczy w terenie – niezdolnych do współpracy ze społeczeństwem i przedstawić jeszcze wiele innych spraw.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here