Zapraszamy na lwówecką premierę filmu „Ile waży krzyż?”

4
1043

Autorem zdobywającego nagrody na festiwalach filmu jest pochodzący z Lwówka Śląskiego Szymon Wasylów. Obraz opowiada o księdzu kulturyście. Po filmie dyskusja z autorem dzieła i księdzem Arturem.

 

 

„Ile waży krzyż?” to krótkometrażowy dokument opowiadający historię księdza Artura Kapronia z niewielkiej parafii w pobliskiej Osiecznicy, którego życiową pasją jest kulturystyka. Ksiądz dzięki żelaznej rutynie i samozaparciu łączy obowiązki i posługę kapłańską z intensywnymi treningami na siłowni. Nietypowa pasja księdza sprawia, że duchowny przyciąga do siebie osoby, którym daleko do wypełniania katolickich obowiązków.

Autorem obrazu jest pochodzący z Lwówka Śląskiego Szymon Wasylów – filmowiec, dokumentalista, producent, właściciel Red Film Production.

Obraz, który swoją premierę w sieci miał w lutym 2022 roku został doceniony na kilku znaczących festiwalach. Jak wspomina jego autor wszystkie wyróżnienia dotyczyły anglojęzycznej wersji naszego filmu pt.: “The Weight of the Cross”.

„Zwyciężyliśmy na festiwalu Scarab Short Film Festival w Dubaju w kategorii Best Documentary Short, a także na indyjskim LENS FAME INTERNATIONAL FILM FESTIVAL w kategorii Documentary Short. Uzyskaliśmy także status Finalisty na festiwalu VIVA FILM Festival w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) w kategorii Religion. W tym roku na tym festiwalu nie wyłoniono zwycięzców, a jedynie najlepsze 10 filmów w każdej kategorii, które otrzymały taki sam tytuł. Pomimo, że to nie wygrana, to uważam to za nasz największy sukces, ponieważ we wszystkich 4 kategoriach wybrano do finału 44 filmy w tym nasz, a zgłoszono ok. 1600 produkcji. Pokazy finalistów odbyły się w ubiegłym roku w całej Bośni i Hercegowinie. Byliśmy w tym gronie także jedynym polskim filmem.” – wspomina Szymon Wasylów.

Teraz dzięki lwóweckiemu Stowarzyszeniu „Po Stronie Mieszkańców” oraz proboszczowi parafii św. Franciszka w Lwówku Śląskim każdy może obejrzeć ten wyjątkowy dokument a po filmie porozmawiać z jego autorem oraz z księdzem Arturem.

4 KOMENTARZE

    • Zgodnie z informacją na załączonym plakacie: Pokaz odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 marca, o g. 15:00 w sali klasztornej (I piętro), przy kościele Franciszkanów (Lwówek Śląski ul. Szkolna 1). Do zobaczenia.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here