Zamów kuriera do Paczkomatu?

0
782
grafika: OFF-SITE

Paczkomat czy kurier?

Badania, które w kwietniu 2020 roku przeprowadził instytut badawczy Kantar Millward Brown wskazują, że Paczkomaty wyprzedziły wreszcie kuriera jako najpopularniejsza i najczęściej wybierana forma dostawy. Aż 80% internautów wybiera dostawę do Paczkomatu, podczas gdy na zamówienie kuriera do domu lub pracy wskazało 70% respondentów. Warto zauważyć, że jeszcze niedawno – np. wg raportu Gamius o e-commerce w Polsce za 2019 rok – dostawy kurierem nieznacznie wyprzedzały Paczkomaty. Na zmianę wpływ miały niewątpliwie działania, podjęte w ciągu ostatniego roku przez InPost. Wprowadzono na rynek aplikację InPost Mobile z funkcją zdalnego otwierania skrytek Paczkomatu, pojawiła się nowa intuicyjną strona internetowa, jak również Paczkę w Weekend, która pozwala na dostawy do Paczkomatów również w weekendy. No i oczywiście pojawiły się też nowe Paczkomaty. Nie bez znaczenia jest też zapewne panująca epidemia – zamknięcie sklepów i obawy przed infekcją skierowały uwagę kupujących na sektor e-commerce, a Paczkomaty wydają się najbezpieczniejszą formą odbioru, pozwalającą na uniknięcie kontaktu z ludźmi.

Wzrosła też popularność nadań w Paczkomacie, którą wybrało aż 51% ankietowanych w badaniu Kantar. To tylko o dwa punkty procentowe mniej niż wynik Poczty Polskiej (na którą wskazało 53% respondentów), która tradycyjnie dominuje w sektorze nadań przez indywidualnych klientów. Tu również przyczyny można upatrywać w innowacjach wprowadzonych przez InPost – przede wszystkim usłudze “Szybkie Nadania” – jak i po części w obawach związanych z epidemią.

Zamów kuriera aby nadać do Paczkomatu

Jednakże z punktu widzenia osoby nadającej dużo przesyłek, na przykład w związku z działalnością na Allegro, nadawanie przez Paczkomat nie zawsze jest najwygodniejszą opcją. Lepiej byłoby jakby tak ktoś przyjechał te paczki odebrać. Dobra wiadomość jest taka, że InPost pozwala na łączenie usług kurierskich i Paczkomatowych można nadać paczkę kurierską w Paczkomacie, jak i zamówić kuriera, który odbierze paczki przeznaczone do Paczkomatu. Czy takie rozwiązanie jest wygodne? Zamów kuriera i się przekonaj!

Aby skorzystać z opcji podjazdu kurierskiego w InPost musisz posiadać konto w Managerze Paczek InPost i zdefiniować wcześniej jeden lub więcej punktów odbioru, w które kurier może podjechać po paczki. Ponieważ InPost weryfikuje podane przez klienta adresy punktów odbioru, trzeba je określić wcześniej, bo może to zająć do 24 godzin. Można je zdefiniować w ustawieniach konta, w zakładce “Nowy punkt odbioru”, gdzie znajduje się odpowiedni formularz. Podaj w nim dokładny adres miejsca (domu, miejsca pracy, albo np. magazynu, z którego wysyłasz towary klientom), z którego kurier ma odebrać przesyłki.
Kiedy już zdefiniujesz w systemie punkty odbioru, zamów kuriera do jednego z nich:

  • Po wejściu do Managera Paczek wybierz opcję “wyślij przesyłki”
  • Wybierz opcję “przygotuj wiele” u góry, jeżeli planujesz nadanie więcej niż jednej paczki (warto tak zrobić, bo zamówisz kuriera bez dodatkowych opłat przy pięciu i więcej paczkach).
  • Wypełnij formularz nadania wybierając wysyłkę do Paczkomatu (możesz też wybrać dostawę kurierem lub dowolną kombinację tych dwóch opcji). W formularzu podaj dokładne dane odbiorcy: imię i nazwisko, numer telefonu i e-mail.
  • Wskaż Paczkomat odbiorczy.
  • Określ gabaryt nadawanych przesyłek, od którego zależy ich cena. Nadając przesyłki Paczkomatowe pamiętaj, że chociaż odbiera je od ciebie kurier, to w którymś momencie będą musiały zmieścić się w skrytce Paczkomatu. Wybór gabarytu jest więc kwestią jak najbardziej praktyczną. Wszystkie paczki mają przy tym taką samą wagę maksymalną, więc tym nie musisz się przejmować (przynajmniej przy mniejszych pakunkach).
  • Wskaż miejsce nadania paczek. Dostępne opcje to nadanie w Paczkomacie i w Punkcie Obsługi Paczek oraz opcja, która interesuje nas w kontekście akcji “zamów kuriera”: “Utworzę zlecenie odbioru – przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)”. Usługa jest dodatkowo płatna jeżeli nadajesz mniej niż pięć paczek, ale koszt ten wynosi maksymalnie 5 zł.
  • Wybierz jeden z wcześniej określonych punktów nadania.
  • Zatwierdź i opłać przesyłki

Teraz pozostało ci już tylko czekać na kuriera, który przyjedzie po paczki. Zamów kuriera, to nie takie trudne!

 

-/autor: OFF-SITE /-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here