Zbiornik Leśniański. Kąpiemy się w szambie?

2
364

Z terenu ośrodka wypoczynkowego, który znajduje się nad Zbiornikiem Leśniańskim zostały spuszczone ścieki. To szokujące, ale na jego terenie – nieoficjalnie – ma funkcjonować specjalnie przygotowana do tego procederu instalacja!

Historia wydarzyła się w niedzielę (28 lipca). Był piękny, ciepły i słoneczny dzień. Nad akwenem przewijała się masa turystów, w tym miłośników leżakowania. Wielu z nich, w tym małe dzieci, przez cały dzień regularnie chłodziło się w wodzie. Brzeg zbiornika okupowała też grupa wędkarzy.

Łowiłem ze znajomym w okolicy tamy zbiornika. To było koło 20.30. Poczułem straszny smród. Do tego usłyszałem, że coś leci do wody. Gdy poszedłem sprawdzić co się dzieje złapałem się za głowę. Z niebieskiego węża fekalia lały się wprost do jeziora. Za takie coś właściciel ośrodka powinien ponieść surowe konsekwencje – powiedział nam świadek zdarzenia, wędkarz z Leśnej. – Później zostaliśmy wyproszeni z łowiska. Osoby tłumaczyły, że już późno i zamykają bramę ośrodka – dodał wędkarz, który o zdarzeniu poinformował Społeczną Straż Rybacką Powiatu Lubańskiego. – Niezwłocznie zawiadomiłem policję, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. O sytuacji zawiadomiony został także Urząd Gminy w Leśnej – relacjonuje Wiesław Wojtoń, komendant SSR Powiatu Lubańskiego. Z naszych informacji wynika, że przybyli na miejsce funkcjonariusze policji zastali widok opisany przez wędkarza. Nieoficjalnie mieli także ujawnić, że na terenie ośrodka funkcjonuje instalacja, która służy do opróżniania nieczystości. – Ośrodek w godzinach wieczornych jest zamykany. Ponadto poziom lustra wody normalnie znajduje się około 1,5 metra wyżej a wtedy rury są pod wodą – daje do myślenia wędkarz, który nad Zbiornikiem Leśniańskim gości regularnie.

Organ Policji powiadomi instytucje celem podjęcia działań w ramach posiadanych kompetencji. Zdarzenie to w stanie prawnym wstępnie zakwalifikowane zostało jako wykroczenie – mówi asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, rzeczniczka KPP w Lubaniu.

Dodajmy, że to nie pierwszy przypadek związany z nieczystościami wpływającymi do zbiornika w 2019 roku. Kilkanaście dni wcześniej do podobnego zdarzenia doszło w innej części Zbiornika Leśniańskiego. Podobnie jak w powyższym wypadku sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jedno jest pewne. Edukacja o ekologii i ochronie środowiska to jedno, a rzeczywistość to już zupełnie co innego. Dlaczego woda w naszych zbiornikach zaporowych latem przypomina szambo przestaje być tajemnicą.

autor: eLuban.pl

eLuban.pl

2 KOMENTARZE

 1. Miasto Leśna zostało opanowane przez alkoholików!Każdego dnia od bladego świtu przesiadują na ławkach w ścisłym centrum dosłownie pod drzwiami ratusza.Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych o ile wiem jest zabronione ??? Nie mówię o jednym czy dwóch starszych kloszardach!SZOK GDZIE JEST WŁADZA I GODNOŚĆ LUDZKA ???

  • To nic nowego.
   Lesna to szambo psychiczne.
   Okradli mnie tam narkomani pod wodza Jachimka a pozniej krolowali tak zwani Arkadiusze….
   Szkoda,bo tereny iciekawe turystycznie i dobra wode tu mamy…
   Dom w tym miasteczku mam zabezpieczony jak bank..
   Gdy wyjezdzam na dluzej,to ciagle zastanawiam sie czy ktos juz sie tam wlamal czy tylko obserwuje czy juz wyjechalem..
   Policja przyjazni si e zntymi typami,wiec na nich nie ma co liczyc.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here