Zadbają o zieleń w mieście i edukację ekologiczną

0
415

To Stowarzyszenie, które nie tylko mówi, co należy zrobić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej, ale także podejmuje konkretne działania. Te warte będą 14 tysięcy Euro (62.580 zł)!

 

 

„Przyznano nam grant 14 tys. Euro na interwencyjny projekt “Świeradów dba o zieleń!” Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.” poinformowało tuż przed weekendem świeradowskie Stowarzyszenie Flins, które wskazuje, iż projekt jest odpowiedzią na niski poziom utrzymywanie zieleni miejskiej i kiepską świadomość społeczną dotyczącą drzew w mieści.

„W miejscowości jak Świeradów to rzecz która trzeba zmienić i my to robimy!” – podkreślają członkowie Stowarzyszenia, którzy wskazują, iż projekt zakłada m.in. inwentaryzację dendrologiczną uzdrowiskowego centrum Czerniawy (wraz z nadzorem dendrologicznym, który udało się wywalczyć. To uzupełnienie projektu remontu uzdrowiska o zaniedbany aspekt ekologiczny) i kompleksu parków zdrojowych w Świeradowie. Wpisanie danych na temat drzew do ogólnodostępnego serwisu Treechecking i udostępnienie Urzędowi Gminy w celu sprawniejszego zarządzania zielenią miejską. Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł skontrolować jaki jest stan drzew na zinwentaryzowanym obszarze.

 

 

Ponadto w ramach projektu w mieście pojawią się tablice informacyjne na temat roli drzew miejskich i “pracy” jaką dla nas wszystkich wykonuje zieleń na powyższych obszarach. Wydane zostaną broszury informacyjne skierowane do mieszkańców i inwestorów, zawierające informacje;

  • od prawa regulującego zarządzanie zielenią na terenie miasta (np. rola i praktyka konserwatora zabytków)
  • po poradnik co sadzić i jak dbać by pielęgnować podizerski krajobraz.

Flins zamierza także przeprowadzić serię warsztatów dla dzieci ze świeradowskich szkół i przedszkoli, łącznie z konkursem na szukanie kandydatów na pomniki przyrody, a także spacery z dendrologiem.

Akcję, która na dobre ruszy już po wakacjach wspiera Fundacja Eko Rozwoju.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here