Z tasakami na kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce!

5
2072
zdjęcie ilustracyjne

Grupa ludzi usiłowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Wybili także okno w jednym ze spodków obserwatorium i chcieli wejść do środka.

 

Decyzję o budowie kaplicy na Śnieżce podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch właściciel Cieplic i zamku Chojnik. Prace rozpoczęto w 1655 r. pod nadzorem Bartłomieja Nantwiga z Gryfowa Śląskiego. Zakończono je w lecie 1681, kiedy to dokonano uroczystego poświęcenia obiektu. Na Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa roku 2000 kaplicę poddano gruntownemu remontowi.

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Dla wszystkich to szok i sprawa niezwykle trudno do zrozumienia. Co kierowało ludźmi, którzy weszli na najwyższy szczyt Karkonoszy, żeby tam dokonać aktów wandalizmu i zniszczeń. O sprawie poinformował dziś Karkonoski Park Narodowy a wcześniej Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, do której należy kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce.

„Grupa ludzi usiłowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Prawdopodobnie tasakami usiłowali pokonać zamek lub rozrąbać same drzwi”. – donosi KPN.

“Pragniemy podzielić się smutną wiadomością dotyczącą naszej kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Otóż w miniony weekend dostały poważnie uszkodzone drzwi wejściowe do kaplicy. Informacje otrzymaliśmy od Panów z Obserwatorium na Śnieżce, którzy podejrzewają, że sprawcy mogli to zrobić tasakami uszkadzając drewno przy zamku oraz zewnętrzną strukturę drzwi. Postawa turystów jest tak zaskakująca, że w Obserwatorium grupa ludzi wybiła szybę, by wejść do środka! Przekazujemy wszystkim te informacje dzieląc się tym, co dzieje w postawie ludzi, którzy odwiedzają nasze Karkonosze!” – przekazała Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu

Sam budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce również ucierpiał. Grupa turystów wybiła szybę, prawdopodobnie chcąc się tam dostać.

Warto zaznaczyć, iż tak jak kaplica, tak i obserwatorium są zabytkami. Sprawą najprawdopodobniej zajmie się jeleniogórska policja.

5 KOMENTARZE

  1. Zabytki nic nie znaczą dla tych ludzi. Kiedy spłonęło Notre Dame oni najpierw śmiali się a potem płakali, że milionerzy i rząd Francji chcą odbudować dziedzictwo kulturowe. Nienawiść do sacrum zżera ich od środka. Zabytki są tożsame z tradycją a tradycja jest zła.

  2. Kiedy ten nasz Polski Naród zmądrzeje? Urządzane są z różnych stron partyjnych prowokacje i dzielą one ludzi, czy to religia czy polityka, ciągła każą nam się nawzajem nienawidzieć. Jak ludzie zamiast się dzielić to się dogadają i przegonią to całe towarzystwo polityczno religijne i pomyślą o kraju to naprawdę może być dobrze. Naród Zjednoczony to naród Niezwyciężony. Tego się boją politycy i kler ludzi samodzielnych i niezależnych.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here