Maszyna do cięcia plazmą — w tych segmentach rynku sprawdzi się idealnie!

1
318

Pod względem jakości i dokładności w wycinaniu laser plazmowy do metalu nie ma sobie równych. Do tego jego cena nie jest wygórowana. To zaś sprawia, że maszyna do cięcia plazmą jest coraz chętniej wykorzystywana przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które poszukują precyzyjnego sprzętu, ale w przystępnej cenie. W których sektorach przemysłu urządzenia tego typu sprawdzą się najlepiej? Co warto wiedzieć o tej technologii?

 

Wycinarki plazmowe CNC – co to takiego?

Wycinarki plazmowe CNC to sterowana numerycznie, ultranowoczesne maszyny do cięcia głównie różnego rodzaju topliwych metali. Sprawdzają się w przypadku materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Wykorzystują one podgrzewanie termiczne, niejako roztapiając obrabiane materiały.

Maszyna do cięcia plazmą jest w stanie rozdzielić materiał nawet o grubości 160 mm. Natomiast w przypadku maszyn tlenowo-plazmowych wartość ta wzrasta do 300 mm. Jeszcze lepsze efekty zapewnia stół CNC do plazmy (wodny lub odciągowy).

Umożliwia on zminimalizowanie odkształceń, uzyskanie wyrazistych krawędzi oraz ograniczenie zapylenia. Profesjonalny laser plazmowy do metalu znaleźć można w ofercie firmy Eckert – https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma. Mowa o specjalistach z zakresu technologii CNC. Firma od ponad 30 lat oferuje najwyższej klasy urządzenia do cięcia materiałów. Poza maszynami plazmowymi, w asortymencie dostępne są między innymi urządzenia do cięcia wodą.

W przypadku jakich materiałów sprawdzi się maszyna do cięcia plazmą?

Cięcie metalu znajduje zastosowanie między innymi w hutach i zakładach produkujących metalowe urządzenia. Wynika to z faktu, że wycinarki plazmowe CNC stosuje się głównie do obróbki metali. Niemniej jednak znajdują one również inne zastosowania. Dla przykładu laser plazmowy jest w stanie poradzić sobie również z drewnem oraz wieloma tworzywami sztucznymi.

Technologia ta jest uniwersalna, pod warunkiem dostosowania urządzenia i techniki cięcia. Niewątpliwie obsługą maszyn CNC wykorzystujących cięcie plazmowe powinien zajmować się profesjonalista. Potrafi on dopasować ustawienia do potrzeb oraz poprawnie przeprowadzić cały zabieg obróbki.

W jakich sektorach wykorzystuje się technologię CNC?

Technologia CNC jest wykorzystywana w różnych branżach. Nowoczesne maszyny z oprogramowaniem CAD/CAM dają możliwość uzyskania dowolnych kształtów i wymiarów obrabianych elementów. Nie ma wątpliwości, że precyzja jest jedną z głównych zalet maszyn do cięcia plazmą.

Jednym z obszarów, w których najczęściej korzysta się z technologii CNC, jest budownictwo. Ponadto, stół CNC do plazmy oraz laser plazmowy do metalu znajdują zastosowanie w przemyśle maszynowym. W tych branżach maszyna do cięcia plazmą zapewnia:

  • ograniczenie do minimum strat materiałowych,
  • zmniejszenie kosztów produkcji poszczególnych elementów,
  • skrócenie czasu produkcji,
  • efektywną obróbkę nawet najcięższych i najbardziej skomplikowanych materiałów,
  • zastąpienie pracy manualnej człowieka przy większości czynnościach.

Maszyny do cięcia plazmowego są też chętnie wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Coraz częściej znajdują zastosowanie w górnictwie, energetyce, w firmach zajmujących się produkcją papieru, stoczniach oraz oczywiście przedsiębiorstwach związanych z metalurgią.

Jak widać, zastosowanie technologii cięcia plazmą jest naprawdę szerokie. Ponadto, warto mieć na uwadze, że omawiane urządzenia są wciąż doskonalone. Pozwala to zakładać, że obszar ich wykorzystania będzie się stawał coraz większy.

-/Materiał partnera/-OM

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here