Wygasili mandat radnego

5
1220

W środę, 9 sierpnia, na nieco ponad pół roku przed końcem kadencji, radni podjęli uchwałę wygaszającą mandat jednego ze swoich kolegów. Tym samym rada będzie teraz 14 osobowa.

 

 

Rola radnych w lokalnych samorządach jest niezwykle istotna dla funkcjonowania demokratycznego systemu, umożliwiając obywatelom bezpośredni udział w podejmowaniu decyzji dotyczących ich społeczności. Mandat radnego jest wyrazem zaufania społeczności, która wybrała daną osobę do reprezentowania jej interesów na poziomie lokalnym. Radny jest głosem swoich wyborców i ma za zadanie podejmować decyzje służące dobru wspólnoty oraz rozwoju gminy.

Jednak radni, z uwagi na swoje prywatne życie często dokonują zmian miejsca zamieszkania. I nie ma problemu, jeżeli robią to w granicach jednej gminy. Natomiast jak wyprowadzają się poza teren gminy, w której uzyskali mandat, to tracą tzw. Prawo wybieralności, a tym samym możliwość reprezentowania sąsiadów.

 

 

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w gminie Lubomierz. W dniu 9 sierpnia 2023 roku Rada Miejska Gminy Lubomierz podjęła uchwałę w sprawie: wygaśnięcia mandatu radnego, gdyż jak wskazano, radny zmienił miejsce zamieszkania.

„Rada Miejska Gminy Lubomierz uchwala, co następuje: § 1. Stwierdza się wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej Gminy Lubomierz Pana Radosława Chorążyczewskiego w okręgu wyborczym Nr 7 Pławna Górna wybranego z listy Nr 15 „Komitet Wyborczy Wyborców Marka Chrabąszcza „Razem dla Gminy Lubomierz”, wskutek utraty prawa wybieralności i braku stałego zamieszkania na terenie Gminy Lubomierz.”. – wskazali radni.

Najprawdopodobniej z uwagi na biegnące terminy do końca kadencji, to jest do kwietnia 2024 roku, na kiedy to zaplanowano wybory samorządowe, funkcja radnego w okręgu Nr 7 będzie nieobsadzona.

5 KOMENTARZE

  1. Wszystkim powygaszać mandaty, tak nic nie działają, niech każdy na koniec roku wykarze co zrobił i załatwił dla danej ulicy, np.Wolności,Gryfiogórskiej, Majowej ,nic i kompletnie nic, zero komunikacji z mieszkańcami ulic ,przed wyborami ukłony za to będą.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here