Wybory Prezydenckie 2020: Pustki komisjach wyborczych

11
1472

Koronawirus odstrasza przed pracą w komisjach wyborczych. Rekrutacja, z którą przy poprzednich wyborach nie było większych problemów, tym razem okazała się klapą.

 

Dla przykładu w Gminie Lubomierz do prac w komisjach według stanu na dzisiejszy poranek zgłoszonych zostało 18 osób, a brakuje ich 47. Niewiele lepsza sytuacja jest w sąsiednich gminach.

Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze do poniedziałku ma czas na przedstawienie składów komisji wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja.

Pierwszy termin zgłaszania kandydatów upłynął z końcem ubiegłego tygodnia. Widząc katastrofalną sytuację Komisarz zdecydował się na jego przedłużenie do dziś do godziny 10:00. W publikowanych na urzędowych stronach ogłoszeniach widzimy, ilu kandydatów jeszcze brakowało:

Na dzień 14 kwietnia w Gminie Gryfów Śląski do niżej wymienionych komisji wyborczych:
– Nr 1, w liczbie 7,
– Nr 2, w liczbie 7,
– Nr 3, w liczbie 7,
– Nr 4, w liczbie 9,
– Nr 5, w liczbie 5,
– Nr 6, w liczbie 7,
– Nr 7, w liczbie 3.

Na dzień 14 kwietnia w Gminie Mirsk do niżej wymienionych komisji wyborczych:
– Nr 1, w liczbie 7,
– Nr 2, w liczbie 7,
– Nr 3, w liczbie 5,
– Nr 4, w liczbie 4,
– Nr 5, w liczbie 8,
– Nr 6, w liczbie 2.

Na dzień 14 kwietnia w Gminie Lwówek Śląski do niżej wymienionych komisji wyborczych:

– Nr 1, w liczbie 6,
– Nr 2, w liczbie 7,
– Nr 3, w liczbie 7,
– Nr 4, w liczbie 6,
– Nr 5, w liczbie 9,
– Nr 6, w liczbie 7,
– Nr 7, w liczbie 7,
– Nr 8, w liczbie 7,
– Nr 9, w liczbie 5,
– Nr 10, w liczbie 7,
– Nr 11, w liczbie 7,
– Nr 12, w liczbie 7,
– Nr 13, w liczbie 7,
– Nr 14, w liczbie 4.

Na dzień 14 kwietnia w Gminie Wleń do niżej wymienionych komisji wyborczych

– Nr 1, w liczbie 7,
– Nr 2, w liczbie 5,
– Nr 3, w liczbie 7,
– Nr 4, w liczbie 5,
– Nr 5, w liczbie 3,
– Nr 6, w liczbie 3..

Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze przyznaje, iż jest zbyt mało kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze.

Na chwilę obecną, już po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń od komitetów najgorzej jest w Gminie Lubomierz, gdzie brakuje najwięcej osób do prac w komisjach a najlepsza sytuacja jest w Gminie Lwówek Śląski, gdzie biorąc pod uwagę osoby „indywidualne” można w tej chwili powołać 6 (z 12) komisji w ich minimalnych składach.

Pani Dyrektor nadmienia jednocześnie, iż składy komisji wyborczych będą mogły być uzupełniane o osoby indywidualne, które się zgłoszą do pracy w komisjach i na takie zgłoszenia teraz liczy.

 

Co z wyborami? Czy w tych tak trudnych czasach należy je przeprowadzać? Czy będą one bezpieczne? Te pytania od początku pandemii codziennie przewijają się przez media i odpowiedź na nie jest zgoła różna w zależności od tego, politycy których ugrupowań na nie odpowiadają.

A jakie jest Wasze zdanie?

11 KOMENTARZE

  1. Takie zakazy wprowadzaja a do wyborow chca lidzi gonic jak osly sami noech siedza ryzykuja zdrowie za pare zloty…. Czemu ciezko im przelozyc wybory nie zalezy im w ogole na zdrowiu obywateli….

  2. Brawo Lubomierz, jak zawsze cudowne miejsce,drugiego takiego nie ma,a Ci ludzie jak zawsze inni. Przeciez co tam tylko sie zrobi w złoto się obraca, pracy dużo, wspaniałe imprezy, na drogach nowy asfalt, tylko tam mieszkać…

  3. A szkolenie komisji to kiedy będzie i gdzie? A kto ma dać komisji środki ochrony, Premier czy PKW? Czy oni z komisji to nie muszą się chronić? Niech palce liżą jak będą liczyć głosy, bo może parę głosów przyślą ze szpitala! Powodzenia!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here