Wjechali autem na Zbójeckie Skały

0
2358

Niestety pomimo obowiązujących zakazów, wciąż znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wjeżdżają do lasu również w pobliże unikatowych atrakcji turystycznych.

 

Zbójeckie Skały to rozległa grupa skalna o długości około 100 metrów. Wznoszą się na wysokości 660-686 m n.p.m. nad tzw. Mniszym Lasem w Szklarskiej Porębie Dolnej, nad linią kolejową Piechowice – Szklarska Poręba. Przebiega tędy czarny szlak turystyczny wiodący wokół Szklarskiej Poręby oraz żółty z Piechowic na Wysoki Kamień. Dzięki nowo zbudowanej platformie widokowej Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie Dolnej szybko zyskują ponownie na popularności.

Niestety okazuje się, że rosnąca popularność tego miejsca przyciąga również skrajnie nieodpowiedzialnych osobników. W niedzielę (11.04) kilka osób postanowiło podjechać w okolice Zbójeckich Skał terenowym jeepem, łamiąc przy tym nie tylko podstawowe zasady uprawiania turystyki ale przede wszystkim prawo:

Z zasady, po leśnych drogach poruszać się nie wolno. Mówi o tym wyraźnie Ustawa o lasach:

Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Podobny zapis znajdziecie w Kodeksie wykroczeń, który również zabrania korzystania z dróg leśnych, ale w sposób bardziej ogólny, za to wspomina o karze:

Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Takie zachowanie, nie dość że jest nielegalne, to jest również nieodpowiedzialne. Może powodować zniszczenia przyrody, a co więcej z łatwością można wypaść z drogi lub spowodować wypadek z udziałem pieszego.

Warto pamiętać, że również na drodze na której nie ma szlabanu zakaz obowiązuje. Ponadto obowiązuje on przez cały rok a nie tylko w okresie, gdy pojawia się zagrożenie pożarem. Za wjazd do lasu grozi mandat 500 zł. Gdy dojdzie jeszcze do tego niszczenie lasu, kara jest znacznie bardziej dotkliwa.

-/24jgora.pl/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here