Wielcy patrioci z małej szkoły

5
1520

To z pewnością jedna z najmniejszych, jeżeli nie najmniejsza szkoła w Polsce. Uczęszczają do niej dzieci, które miłość do Ojczyzny mają w sercach, co pokazały podczas uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

 

Położona we Włodzicach Wielkich szkoła podstawowa z pewności jest jedną z mniejszych placówek w kraju. Uczęszczają do niej dzieci z Włodzic Wielkich, Włodzic Małych, ale także z Suszek, Ocic i Bolesławca.

– Szkoła od 2012 roku jest prowadzona przez stowarzyszenie i w tej chwili mamy 51 uczniów i 16 przedszkolaków. – wyjaśnia Dyrektor Anna Lelko, która nie kryje, iż prowadzenie takiej małej, stowarzyszeniowej placówki nie jest łatwe, ale jest możliwe i wykonalne. – Szkołę zlikwidowano, jako szkołę publiczną filialną na tamte lata z racji tego, że generowała bardzo wysokie koszty i od tego momentu stowarzyszenie przejęło prowadzenie szkoły. Jak sobie radzimy? Wynagrodzenia są niższe niż w szkołach publicznych, to jest główny tajnik, bo wszystko inne i tak musimy kupić i opłacić. – tłumaczy Pani Dyrektor, która podkreśla, iż dzięki uprzejmości samorządu są zwolnieni z dzierżawy, a pomocne w prowadzeniu placówki są środki pozyskane z różnych projektów. – Dużo staramy się o środki zewnętrzne. Rok w rok realizujemy projekty. Ratujemy się różnymi konkursami grantowymi. – dodaje.

14 listopada 2022 roku uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej we Włodzicach Wielkich, z okazji 11 Listopada – Narodowego Święta Niepodległości, przygotowali autorski montaż słowno- muzyczny, który ukazał drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Wydarzenie zostało zorganizowane pod okiem nauczycielki Pani Katarzyny Sulik.

Chłopcy i dziewczęta ze starannością wyśpiewali utwory o wolności, jednak najbardziej wzruszające były chwile, w których uczniowie odczytali fragmenty wspomnień cywilów z lat 1814 – 1985. Punktem kulminacyjnym było wykonanie tańca z gołębiami do fragmentu ścieżki muzycznej pt. “Czas honoru”.

Stroje utrzymane w czarnej kolorystyce przełamywały biało- czerwone opaski, które zostały przygotowane specjalnie na tę uroczystość.

– Dojrzałość, zainteresowanie historią i pracowitość wychowanków jest efektem licznych projektów, które są realizowane w tak małej szkole. – podkreśla Pani Katarzyna Sulik.

Dzieciom i młodzieży po występie pogratulował burmistrz Lwówka Śląskiego. 

Wydarzenie było także okazją do wręczenia uczniom nagród za udział w szkolnych konkursach.

5 KOMENTARZE

  1. Takiego występu nikt się by nie powstydził. Wystąpić w nim to wielki zaszczyt. Okazuje się, że gdy dobry dyrygent, to i na instrumencie zagra każdy, a i do muzyki każdy zaśpiewa, zatańczy. Jestem dumny, że Tu chodzę do szkoły.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here