„Węgla mamy pod dostatkiem” – zapewnia premier Morawiecki

14
1187
zdjęcie poglądowe

Rząd czuwa nad bezpieczeństwem energetycznym Polski i polskich rodzin. Ciepło w każdym domu to podstawowe prawo człowieka. – zapewnia premier Morawiecki, który spotkał się z samorządowcami i podsumował dystrybucję węgla do gmin.

 

 

Rząd przyjął projekt ustawy i dystrybucję węgla przerzuciła na barki samorządów. Zgodnie z rządowymi założeniami Samorządy mają kupować węgiel za 1500 zł i odsprzedawać mieszkańcom za maksymalnie 2000 zł. Różnica między kupnem od importera a sprzedażą to koszty związane z dystrybucją.

Dystrybucja węgla przez gminy i pośredniczące podmioty węglowe – w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym – miała spowodować istotne obniżenie cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne z czterech, czy trzech i pół tysiąca złotych za tonę do ok. 2 tys. za tonę.

Premier mówił, iż spółki Skarbu Państwa importujące węgiel w 2022 r. sprowadziły do kraju ok. 14 mln ton węgla. To rekordowa ilość, jeśli chodzi o wydolność polskich portów. Węgiel zabezpieczył przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale będzie wykorzystywany także w ciepłownictwie i energetyce. Jak zapewniał Mateusz Morawiecki sytuacja na rynku węgla jest na bieżąco analizowana, aby szybko reagować na zmieniające się realia.

 

 

Szef rządu podczas konferencji prasowej zapewniał, że węgla w kraju nie brakuje.

Jeśli samorządowi brakuje węgla, to proszę zgłosić się do wojewody, bo przyczyną może być zła komunikacja albo zła wola. Bo węgla mamy pod dostatkiem, również przesianego, i takie głosy z samorządów słyszę” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał także, iż dostawy surowca do gmin będą realizowane do końca sezonu grzewczego, zgodnie z zapotrzebowaniem.

14 KOMENTARZE

 1. To wyżej pokazane symboliczne zdjęcie z “ogromem ton” węgla na składzie nienaruszonego dla żenady przez żadnego kupującego aby wyglądało pocieszająco, przypomina mi z dawnej komuny gdy brakowało już praktycznie wszystkiego poza octem i węglem jak jeden politruk (nie pamiętam nazwiska ale zwiał niedługo potem do USA) promował,że za nieduże pieniądze można wypiekać “chrupiące bułeczki” dla cierpiącej masy ludowej z powodu sankcji przez imperialistyczne Niemcy i USA (czy to się nie powtarza w propagandzie dobrej zmiany?). Dziś 20.01.2023 jeden pan,którego za nic w świecie nie będę promował mówi w telewizji,że węgla mamy pod dostatkiem,dobrej jakości tylko zapomniał powiedzieć w jakiej cenie!!! Ten pan a także wicepremier Kowalczyk i wicepremier Sasin a także szef NBP Glapiński,który stopy procentowe uzgadnia z ludźmi na plaży w Sopocie cały czas mówią,że przechadzając się po sklepach nie widzą tak dużych skoków cen towarów. Może ci panowie chodzą po swoich sklepach,podobnych jak za komuny dla VIPów? To co dziś Morawiecki w telewizji mówił o węglu to tak samo można jemu wierzyć jak Putinowi gdy ogłaszał zawieszenie broni w prawosławne Boże narodzenie. Ten sam Morawiecki w czasie głębokiej pandemii w Tomaszowie Mazowieckim 1.07.2020 roku mówił “…- Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju – przekonywał Morawiecki. – Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca…”.A my emeryci tłumnie już za 10 miesięcy pobiegniemy oddać głos na Morawieckiego podobnym. I na koniec fraszka Jana Kochanowskiego chyba w sprawach polskich proroka …..Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,Nową przypowieść Polak sobie kupi,Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi…..

 2. Czego tu nie rozumiecie? Dobrze prosperujące składy opału zostały pozbawione towaru do sprzedaży!
  Kilka składów się zamknęło a ci najwytrwalsi podpisali umowę z Gminą na dystrybucję węgla.
  Składy i tak nie miały czym handlować więc ratując się podpisały umowę z Gminą .
  Gmina ma za darmo plac , sprzęt oraz dystrybucję praktycznie za darmo !
  Która branża zostanie następną ofiarą systemu?

  • Składy ściągały węgiel z Czech itp. za 1200-, i zaczeli sprzedawać po 3600-,a nawet ponad 4000,- tak było ,chcieli wykorzystać sytuację wojny i zdzierać z ludzi ,a Państwo im pokrzyżowało plany dużego biznesu .

   • Pomyśl a później pisz.
    Odpowiedz na proste pytanie – nie wnikając czy prawdą jest kupno po 1200 a sprzedaż po 4000 zł, kto najbardziej korzystał na różnicy cen ?
    To ja Ci odpowiem: PAŃSTWO !!! Im większa cena, tym większy podatek, to takie proste.
    To Twoje ukochane PAŃSTWO doi nas z każdej strony, na wspomaganie wojny najwięcej – w końcu jesteśmy sługami… A to kosztuje.

    • Fakture ludzie biorą za węgiel na prywatnych składach? większość ludzi nie bierze , mało chłopie wiesz co wyrabiają,jak omijają wszystko żeby nie płacić. A po zatym piszesz że moje ukochane Państwo a ty kim jesteś ruski,niemiec? to swoimi krajami się zainteresuj ,patriota chyba rosji lub niemiec.

     • Nie rozumiem, czyżby to nasze PAŃSTWO nie tropiło, może inaczej, nie miało czasu wytropić przez 6 lat tych co oszukują na składach ?
      Różnica pomiędzy nami jest jedna. Ty utożsamiasz się z PAŃSTWEM, jesteś pełen podziwu dla PAŃSTWA które pokrzyżowało składom węgla duże biznesy… Czyli u Ciebie PAŃSTWO to władza czyli PIS.
      Ja uważam inaczej, PAŃSTWO to ja, Ty i władza wybrana przez nas.
      A skoro każdy trzeźwo myślący jest dla Ciebie “ruskim czy niemcem” ?
      Trudno, przesiąkniętego nienawiścią do myślących nie uleczę.

     • Nie kręcę, po prostu jestem odporny na toporny przekaz medialny rodem z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR…
      Jestem przeciwko każdej wojnie, jaka by ona nie była – w każdej giną ludzie.
      Chcesz wysyłać broń na wojnę – wysyłaj, ale za swoją kasę, nie za moją

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here