Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

0
406

Internetowi oszuści wykorzystują różnorodne metody. W ostatnim czasie coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Kliknięcie w podany w wiadomości link i wykonanie przelewu, może skutkować kradzieżą pieniędzy z bankowego konta.

Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – maksymalnie kilka złotych. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Niczego nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów a z konta bankowego znikają środki. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

 

Opr. na podstawie materiałów KGP, st. sierż. Dominika Kwakszys KPP w Złotoryi

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here