Wczoraj odbyła się licytacja Złotego Rogu. Czy znalazł się kupiec?

4
2887

Niegdyś jedna z piękniejszych kamienic w centrum Lubomierza, dziś strasząca wszystkich ruina trafiła pod młotek. W poniedziałek 7 lutego w Urzędzie Gminy i Miasta Lubomierz odbyła się licytacja Złotego Rogu.

 

Położony w centrum Lubomierza budynek nie miał w ostatnich czasach szczęścia do właścicieli. Ci nie dbali o niego, nie przeprowadzali remontów, … obiekt stopniowo popadał w ruinę. Dopiero na początku 2019 roku nie widząc dla tej kamienicy innej szansy Burmistrz Gminy Lubomierz postanowił ją odkupić. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Olbrzymi dług, który wisiał nad zabytkową kamienicą został przed zakupem przez Gminę umorzony. To otworzyła dla obiektu szansę na nowe życie.

Władze Gminy Lubomierz nie kryły, iż z budynkiem wiążą kilka planów, jednak w pierwszej kolejności będą chciały go sprzedać inwestorowi, który zobowiąże się go wyremontować i przywrócić mu dawny blask. Na początku października 2021 r na stronach magistratu zawisła informacja o nieruchomości do zbycia. Była to działka zabudowana budynkiem usługowym o powierzchni użytkowej 915,23m2 położona w obrębie Lubomierza, oznaczona w ewidencji gruntów numerem 78 o powierzchni 0,0555 ha.

W poniedziałek, 27 grudnia 2021 r. na stronach urzędu pojawiło się ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż działki zabudowanej budynkiem tzw. Złotego Rogu. Jest to budynek o dwóch kondygnacjach z poddaszem nieużytkowym, budynek podpiwniczony. Układ funkcjonalny budynku to: piwnica składająca się z korytarzy, dawnego baru, pomieszczenia socjalnego, kuchni z zapleczem magazynowym i pomieszczeniem pomocniczym. Całość o powierzchni 197,43m2. Na parterze znajduje się korytarz, klatka schodowa, dawny bar i pomieszczenie socjalne. Całość o powierzchni 359,10m2. Natomiast piętro to korytarz, klatka schodowa, pokoje i pomieszczenie socjalne. Piętro ma 358,70m2. W budynku instalacje wewnętrzne są zdemolowane.

Obiekt posiada projekt koncepcyjny remontu. Ten będzie musiał odbywać się pod okiem konserwatora, bo Złoty Róg wpisany decyzją A/5825/1059/J z dnia 3 grudnia 1990 roku jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Wszelkie prace budowlane wewnątrz i na zewnątrz budynku, prace konserwatorskie i restauratorskie oraz prowadzenie innych prac tj. zmiana funkcji, przebudowy, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, prace przy zabytkowym wystroju i wyposażeniu, montaż reklam i instalacji wymagają uzyskania pozwolenia Konserwatora Zabytków.

Cena wywoławcza została ustalona na 241.300 złotych.

Do przetargu stanęło dwóch kupców. Jeden pochodzący z Krzeszowa, a drugi, to inwestor, który nie tak dawno temu kupił działkę w centrum Lubomierza, na której zamierza wybudować pokaźny hotel. Już podczas prezentacji koncepcji tego hotelu wyraził on głośno swoją chęć udziału w przetargu i kupno Złotego Rogu.

czytaj: Hotel Lubomierz

W poniedziałek 7 lutego obaj kupcy przystąpili do licytacji. Bitwa z pewnością była zacięta, bo cena poszła w górę o sto tysięcy. Ostatecznie licytację wygrała spółka Luxburg Carolath, która jak zapowiadał jej właściciel zamierza w Złotym Rogu zrobić kompleks restauracyjno- kawiarniany, który będzie współgrał z nowym hotelem.

4 KOMENTARZE

  1. Ile bym dala żeby w piękny letni poranek przy kawie zapalić Papierosa na tym balkonie. Ehhh. Zamykam oczy i czuje letnie powierztrze.
    Ohhh ale mi się marzy.
    Szkoda , że tego nie kupilam

  2. To ten Hrabia kupił, na remonty zabytków połowę zwracają gościu myśli ,tylko jak on ogarnie tyle inwestycji ,w Maciejowcu Pałac już ile czasu remontuje i końca nie widać.

  3. Ja chcialem to kupic…mimo wspanialego piekna w srodku bylo strasznie. Mokro, zaniedbanie okropne, zdemolowany/zdemontowany interior.

    Podzielam opinie, ze obecny wlasciciel moze sobie nie poradzic. Tutaj bylaby wskazana nas wszystkich pomoc. Niech to w koncu stanie na nogi!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here