Poznaliśmy koncepcję nowej zabudowy w Lubomierzu

28
5787

W środę, 19 stycznia 2022 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz odbyło się spotkanie władz gminy z inwestorem i projektantem. To podczas tego spotkania zaprezentowana została koncepcja nowej zabudowy w centrum miasta.

 

Perła Dolnego Śląska

Lubomierz to bez wątpienia architektoniczna perła Dolnego Śląska. Nie zniszczony przez II Wojnę Światową zachował kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Malowniczość miasteczka oraz terenów gminy spowodowała, że nakręcono tu osiem filmów, w tym m.in. kultowy już film „Sami Swoi” i cały tryptyk Sylwestra Chęcińskego. To wydarzenie przysporzyło Lubomierzowi sławy i od lat ściąga do miasta tysiące turystów.

Teraz przed Lubomierzem kolejne wielkie wydarzenie. Inwestycja, która może znacząco wpłynąć na jego rozwój. Jak już informowaliśmy prywatny inwestor kupił jedną z działek w centrum Lubomierza i ma wobec tego miejsca poważne plany. Chodzi o działkę, na której niegdyś stały kamieniczki. Te zburzone zostały w latach 80- tych i od tamtego czasu cały kwartał stoi pusty.

Zdjęcia nieistniejącej zabudowy w Lubomierzu z kolekcji Marcina Zająca

Jak Fenix z popiołów

Plany inwestora związane z zabudową tej części miasta poznaliśmy podczas specjalnie zorganizowanej konferencji. Gospodarzami spotkania byli: Pan Marek Chrabąszcz – Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz oraz Pan Adam Skrzydłowski – Wiceburmistrz Lubomierza. Udział w spotkaniu wzięła spora część lubomierskich radnych w osobach: Michał Pater – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni: Anna Kalińska, Krystyna Andrzejczak, Tadeusz Andruszków, Wojciech Nowicki, Mariusz Kozłowski i Krzysztof Mytych. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił także Pan Wiesław Ziółkowski – były burmistrz a obecnie radny, członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego. Najważniejszymi osobami byli jednak goście: inwestor, hrabia Friedrich Graf v. Luxburg Carolath oraz projektant Pan Artur Sumisławski.

Uczestnicy spotkania ws. koncepcji budowy hotelu w Lubomierzu

 

Zakochał się w Polsce

Pan hrabia w rozmowie z Lwówecki.info nie kryje, iż ma wielki sentyment do Polski. Przyznaje, że jego żona jest Polką i mają nieruchomości na terenie gminy Lubomierz a poza tym mieszkając tu od lat dostrzega ukryty potencjał turystyczny.

Lubomierz turystyką stoi

Lubomierz już dziś odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów. – Ruch turystyczny jest uzależniony od wielu czynników. Panuje tutaj również duża sezonowość. Główny ruch turystyczny zaczyna się z początkiem maja i kończy we wrześniu. – wyjaśnia Michał Pater Przewodniczący Rady Miejskiej a jednocześnie pracownik Lubomierskiego Centrum Kultury, który przyznaje, iż pandemia zwłaszcza w 2020 roku spowodowała znaczny spadek liczby turystów odwiedzających miasto, niemniej w roku 2021 tylko Muzeum Samych Swoich odwiedziło ich blisko 20 tysięcy! To rewelacyjny wynik biorąc pod uwagę, iż nie wszyscy goście odwiedzają muzeum.

Radny Pater zwraca uwagę, iż do tej pory Lubomierz nie mógł mówić o „turystach”, a raczej o „odwiedzających”. – Z punktu widzenia definicji turysty, to jest dla nas raczej odwiedzający, bo ci ludzie tutaj nie zostają. A turysta to jest ktoś, kto opuszcza swoje miejsce zamieszkania w celach niezarobkowych na dłużej niż 24 godziny. Czyli jeżeli nocuje on w Świeradowie, to Świeradów może sobie go przypisać. – tłumaczy dodając, że Lubomierz nie ma hotelu gdzie goście mogliby zatrzymać się na dłużej.

W Lubomierzu powstanie hotel

To jednak wkrótce może się zmienić i miasto Kargula i Pawlaka będzie dysponowało nie tylko hotelem, ale także dużym obiektem restauracyjnym, basenem i spa.

Pan Artur Sumisławski zaprezentował podczas konferencji projekt, który zakłada budowę w centrum Lubomierza okazałego hotelu. Jego elewacja od północnej strony będzie zachowana w stylu nawiązującym do istniejących kamieniczek.

– Na tyle na ile pozwalał nam materiał archiwalny, który otrzymaliśmy od konserwatora zabytków jak i różne zdjęcia przedwojenne, na tyle próbowaliśmy odtworzyć w tym projekcie kształt tej starej zabudowy. Najważniejsze z punktu widzenia konserwatora jest to, żeby ten obrys zewnętrzny kwartału był wiernie odtworzony. Jeżeli chodzi o wewnętrzną część, czyli tą, którą doprojektowujemy, to na naszej koncepcji my nie wchodzimy głęboko w architekturę, a pokazujemy bardziej kubaturę i chcemy zaznaczyć, że to będzie nowoczesna architektura ukryta na zapleczu pseudo zabytkowej fasady. – tłumaczył projektant.

Zdjęcia projektów prezentowanych podczas konferencji dotyczącej koncepcji budowy hotelu. Projekty – Luxburg Carolath Sp. z o.o.

 

I faktycznie od południowej strony zabudowa będzie miała nowoczesny charakter. Ściany będą przeszklone a w środku powstanie przeszklone patio, które ma służyć, jako miejsce spotkań gości, bankietów, konferencji, czy koncertów.

Hotel Lubomierz

Nowy hotel w centrum Lubomierza ma mieć ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i dysponować 117 pokojami. – Takim plusem tej naszej inwestycji jest to, że wprowadziliśmy dosyć dużo takiej powierzchni przeznaczonej na spa i basen. Naszym zdaniem to jest taki argument, który może przyciągnąć potencjalnych turystów. – wyjaśnia Pan Sumisławski, który nie kryje, iż jest przekonany, że w sezonie ten hotel będzie świetnie funkcjonował, a poza sezonem liczą, że to właśnie spa i basen będą tym magnesem przyciągającym do lubomierskiego hotelu turystów.

Z zaprezentowanych podczas spotkania koncepcji dowiadujemy się, iż  117 pokoi ma mieć łącznie powierzchnię 3.101,72 m2, komunikacja, czyli wszystkie korytarze i klatki schodowe to 1.476,06 m2, do tego lobby o powierzchni 234,41 m2, kawiarnia o powierzchni 273,25 m2, restauracja – 198,45 m2 i sala bankietowa licząca 375 m2. Na basen i spa projektant przeznaczył 1.316,61 m2.

czytaj także: Rusza największa inwestycja w historii Lubomierza

Nadzieja dla Lubomierza

Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąsz w rozmowie z Lwówecki.info nie kryje, iż z projektem wiąże nieco obaw, ale głównie wielkie nadzieje. – Obawy są zawsze, bo to jest dość duża inwestycja, i wiem z doświadczenia, że te pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych trwają dość długo. Niemniej jednak widać zapał ze strony inwestora, bo dość szybko sobie z tą koncepcją poradził. Wygląda to bardzo fajnie a przede wszystkim połączenie tej starej części z tą taką nowoczesną wygląda imponująco. – mówi burmistrz, który projekt porównuje z powstający obecnie obiektami w zabytkowych częściach wielkich europejskich miast.

– Na pewno znajdą się przeciwnicy i zwolennicy takich rozwiązań. Jak popatrzymy na duże miasta europejskie, Paryż, Londyn, to tam też jest połączenie starego z nowoczesnym i powiem, że mi osobiście takie rzeczy bardzo się podobają. – przyznaje Marek Chrabąszcz.

Przewodniczący Rady Miejskiej dostrzega pewne trudności związane z inwestycją, np. dostarczenie do obiektu niezbędnej ilości wody, czy odprowadzenie ścieków, ale nie kryje nadziei na rozwój Lubomierza. – Przy powstaniu tak dużego obiektu, który potrzebowałby pewnej infrastruktury od miasta to czyni pewne obawy, ale przede wszystkim wielkie szanse. Ten potencjał widać w samej koncepcji inwestora, bo nie sądzę, że ktoś bez rozeznania rynku i sprawdzenia ile osób odwiedza Lubomierz, albo w ogóle jak ludzie przemieszczają się w tym regionie decydowałby się na taką inwestycję. Uważam, że zostało to dobrze przemyślane i to jest też bardzo ważny i dobry sygnał dla Lubomierza i innych inwestorów. – mówi Michał Pater, który wskazuje na liczne korzyści. – Ta inwestycja to na początku przecież zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców w budowę, a później osoby, które przyjeżdżałby do Lubomierza korzystając z tego hotelu korzystałby z innych usług, z gastronomii, … Jest to zawsze taki efekt mnożnikowy i dla miasta ogromna szansa. Na pewno Gmina powinna zrobić wszystko, żeby ten obiekt tu powstał. – przekonuje Przewodniczący Rady.

Kiedy powstanie hotel?

Inwestor poczynił pierwsze niezwykle istotne dla przebiegu całej inwestycji kroki. Ma już działkę, ma koncepcję. Jednak przed nim jeszcze sporo schodów. Tym pierwszym będzie akceptacja wizji przez konserwatora zabytków. Następnie pozwolenia i uzgodnienia. To w ocenie inwestora ma zająć nieco ponad rok. Później etap budowy, który szacuje na osiemnaście miesięcy do dwóch lat.

Nie powiedzieli ostatniego słowa

Co niezwykle istotne, to fakt, że już dziś inwestor deklaruje zdecydowanie większy rozmach tej inwestycji, niż mogłoby to wynikać z potencjału zakupionej działki. – Powodzenie tego projektu jest związane także z pozyskaniem sąsiedniej działki. – przyznaje projektant, który tłumaczy, iż w tej koncepcji sięgnął on na działkę, która nie jest jeszcze własnością inwestora a jest w rękach Gminy. Oznacza to, iż inwestor, który zaaprobował ten projekt będzie chciał kupić także sąsiednią działkę.

Nadzieja dla Złotego Rogu

Złoty Róg, czyli obiekt, który niegdyś tętnił życiem, a dziś mocno zrujnowany, aczkolwiek przepiękny budynek staje przed wielką szansą na drugie życie. Podczas konferencji hrabia przyznał, iż jest zainteresowany także kupnem jego i ulokowaniem w nim m. in. restauracji dla gości hotelowych, ale nie tylko.

Inwestycja dla przyszłych pokoleń

Hrabia przyznał nam także, iż inwestycja ta nie ma być tylko jego inwestycją, a inwestycją rodzinną, którą przejmować będą kolejne pokolenia rodu.

W Lubomierzu warto inwestować

Lubomierz zawsze miał wielki potencjał. Jednak ta inwestycja może znacząco wpłynąć na rozwój miasta, otworzyć przed nim nowe horyzonty a co niezwykle istotne wskazać ścieżkę dla innych inwestorów, że w Lubomierzu warto inwestować.

28 KOMENTARZE

 1. Jeśli to się zrealizuje to szacun.
  Oby nie było jak z browarem w Lwówku,też miało być pięknie za władania chyba Niemca.
  Warto poczytać o tym nazwisku w google bo kolorowo nie jest.

 2. Z tego co wyżej pisze to teren sprzedany . Dla wiadomości mieszkańców można wiedzieć za ile jaką cenę został sprzedany, w artykule nic nie pisze na ten temat?.

 3. a ponoć w Lwówku Szczęsna burmistrz zamknęła część rynku bo turyści pieszo chodzą i teraz tłumy tu przesiadują dzień w dzień. i zbudowała sadzawkę koło Bobru. i święto agatów przeniesiono do Lubania. to ponoć wszystko dla dobra turystów.

 4. Gminy zamiast wspierać młodych co chcą się rozwijać to kłody pod nogi rzucają, podatek od prowadzenia działalności m2 24zł! a wielce hrabi malo w tyłek nie wejdą.

 5. Nic z tego nie będzie. Wystarczy zobaczyć jak postępują prace przez tą firmę tego pana w Maciejowcu. Oni kasy nie mają na dokończenie pałacu a do Lubomierza się pchają, chyba im chodzi tylko o działkę. Być może za grosze kupił. No ale zobaczymy i za dwa lata się o tym przekonamy.

 6. Jak na razie to Lubomierz wszysto wysprzedaje ,ten plac był już raz sprzedany za czasów innego włodarza i został spowrotem odkupiony przez Gminę za trochę więcej, żeby nie było tzw. powtórki z rozrywki.

  • Cena wywolacza 62000pln. Nie zdazylem dojechac a nikogo wiecej nie bylo. ALe ciesze sie ze jest pomysl na ta dzialke i Zloty Rog. JA bym hotelu nie postawil, a tak jest szansa na ciekawy rozruch Lubomierza.

 7. Hotele hotelami nowa zabudowa w rynku a co z ludźmi i barakami na majowej? Ile czasu jeszcze będą tam mieszkać jak w slamsach.Na czas przeprowadzki mieli możliwość później wrócić do domów spod arkad.Teraz widać że nie będzie im to dane bo to hrabiowskie mieszkania…

 8. Trzymam kciuki… Oby tylko zagraniczny inwestor nie stracił entuzjazmu gdy zetknie się z polską rzeczywistością i biurokracją. A wszyscy wiemy, że to czeski film i odjazdowe sci-fi razem wzięte.

  • Tak…mi to mowisz. Ktos kto nie lubi tracic energii na bzdury to zle do Polksi trafil…Rzeczy niemozliwe sa zalatwiane od reki…a proste zaplacenie podatku od nieruchomsci konczy sie 9 osobistymi odwiedzinami w urzedzie…we Wleniu

 9. Ta firma co ma budować te kamieniczki, kapitał na start ma zaledwie 10 000. No to zobaczymy co ona zwojuje na ten temat i czy w urzędzie nie było czasami jakiegoś przekrętu.

 10. Szanowni Czytelnicy, informujemy, że wspomniany w artykule hrabia przed wykupieniem tytułu szlacheckiego i uzyskaniem wraz z żoną kolejnej tożsamości, również znanym władzom oszustem, odsiedział około dziesięciu lat w więzieniu,
  Obecnie jest zamieszany w nieuzasadnioną defraudację majątku znanej platformy JuicyFields.io, powodując jej zamknięcie, aw konsekwencji kradzież milionów euro od niczego niepodejrzewających inwestorów na całym świecie. Oczekiwanie, aż sprawiedliwość wytoczy swój bieg po pozwach zbiorowych podjętych przez Hiszpanię, Niemcy, Francję, Włochy itd. Proszę nie nawiązywać żadnych relacji z tymi osobami. Są to międzynarodowi oszuści, którzy wykorzystują fundusze sprzeniewierzone tysięcy rodzin na skraju rozpaczy, aby sfinansować inne projekty przestępcze. Zdecydowanie zaleca się przeprowadzenie badań online w sprawie JuicyFields.io i wyrobienie sobie osobistej opinii, a także rozpowszechnienie tej wiadomości w całej Polsce. Z poważaniem od oszukanego inwestora

 11. Zachęcam autora artykułu do zainteresowania się historią „hrabiego”, który zamieszany jest w największe oszustwo internetowe ostatnich lat, platformę Juicy Fields, w którą zainwestowało pół miliona osób na całym świecie, aby w lipcu tego roku stracić swoje oszczędności. „Hrabia” von Luxburg jest międzynarodowym przestępcą, który oskarżany jest o przejęcie części z 900 milionów euro ukradzionych użytkownikom platformy Juicy Fields. W chwili obecnej trwają procesy zbiorowe w Niemczech, UK i Hiszpanii. W Polsce organy ścigania również zostały zawiadomione o sprawie. Zachęcam do wpisania nazwiska „hrabiego” w przeglądarkę wraz z frazą Juicy Fields scam, aby zapoznać się z artykułami na jego temat.

 12. Szkoda:( Czy nie można zrobić czegoś w normalnej skali? Czegoś co pasuje do innych budynków. Tam były kamieniczki a teraz będzie moloch. Za 20 lat będziemy płakać że nie mieliśmy szacunku dla takiego pięknego miasteczka

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here