Walentynki. Jak wyrazić swoje uczucia?

0
2393
walentynki kocham cię w rożnych językach

Walentynki – międzynarodowy dzień miłości czy święto o charakterze komercyjnym? Od kiedy w latach 90 ubiegłego stulecia Walentynki weszły na stałe do naszego kalendarza toczone są na ten temat niezliczone dyskusje i spory. Dla zakochanych nie mają one większego znaczenia. 14 lutego to kolejny fantastyczny dzień, by drogiej połówce powiedzieć KOCHAM CIĘ.

 

 

Nazwa Walentynki wywodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim przypada właśnie na 14 lutego.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Według legendy Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

 

 

Już w średniowieczu Walentego uznawano za patrona zakochanych. W latach 90-tych ubiegłego stulecia dotarła do Polski moda na wysyłanie kartek i wręczanie w tym dniu drobnych upominków. Taki sposób na czczenie świętego dla wielu stał się nie do przyjęcia. Uważają oni, iż tak nie powinno się świętować tego dnia. Ich zdaniem Walentynki to zwykła komercja. Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że w szarej rzeczywistości każdy gest miłości jest niezwykle ważny i potrzebny, a Walentynki są znakomitą okazją do wyrażenia uczuć.

Komercyjnego aspektu Walentynek z pewnością nie da się ukryć. Zakochanym to jednak nie przeszkadza, bo prawdziwej miłości nie da się przeliczyć na złotówki. 14 lutego z kwiaciarni znikają czerwone róże, nowych właścicieli zdobywają piękne maskotki a listonosze doręczają kartki z serduszkami. Rezerwacja stolika w dobrych kawiarniach i restauracjach jest w tych dniach niezwykle trudna. Zewsząd słychać to jedno magiczne słowo …

I choć na świecie funkcjonuje kilka tysięcy języków to w każdym z nich „KOCHAM CIĘ” oznacza to samo, choć brzmi zupełnie inaczej. Sposób wyrażania uczucia jest podobny pod każdą szerokością geograficzną. Czułe gesty, przeciągłe spojrzenia i oczywiście wspólne spędzanie czasu…

 

 

Jak to najważniejsze w życiu każdego człowieka słowo “Kocham Cię” brzmi w różnych językach?

 1. Albański – Te dua
 2. Angielski – I love you
 3. Arabski – Ana behibak (ek)
 4. Armeński – Yes kez sirumen
 5. Białoruski – Ya tabe kahayu
 6. Bułgarski – Obicham te
 7. Chiński Kantoński – Ngo oiy ney a
 8. Chorwackim – Volim te
 9. Czeski – Miluji te
 10. Duński – Jeg Elsker Dig
 11. Estoński – Ma armastan sind
 12. Fiński – Mina rakastan sinua
 13. Francuski – Je t’aime, Je t’adore
 14. Greckim – S’agapo
 15. Hawajski – Aloha wau ia oi
 16. Hebrajski – Ani ohev otah (otah)
 17. Hinduski – Hum Tumhe Pyar Karte hae
 18. Hiszpański – Te quiero
 19. Holenderski – Ik hou van jou
 20. Irlandzkim – Taim i’ ngra leat
 21. Islandzkim – Eg elska tig
 22. Japoński – Aishiteru
 23. Kanadyjski – Naanu ninna preetisuttene
 24. Koreański – Sarang Heyo
 25. Litewski – Tave myliu
 26. Łotewski – Es tevi miilu
 27. Malajski – Saya cintakan mu / Aku cinta padamu
 28. Niemieckim – Ich liebe dich
 29. Norweski – Jeg Elsker Deg
 30. Portugalski – Eu te amo
 31. Rosyjski – Ya tebya liubliu
 32. Serbski – Volim te – Serbia
 33. Słowackim – Lu`bim ta
 34. Słoweński – Ljubim te
 35. Swahili – Ninapenda wewe
 36. Szwedzkim – Jag alskar dig
 37. Tureckim – Seni Seviyorum
 38. Ukraiński – Ya tebe kahayu
 39. Węgierski – Szeretlek
 40. Włoski – Ti amo

Nie ważne w jakim języku powiesz “Kocham Cię, nie ma też większego znaczenia jaki prezent wręczysz ukochanej osobie, ważna jest pamięć i to nie tylko w ten wyjątkowo dzień w roku.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here