Ponad 2 mln złotych na projekt edukacyjny dla ZSE-T w Rakowicach Wielkich

0
163
ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich otrzyma ponad 2 miliony złotych na projekt edukacyjny! Jest to potężny zastrzyk gotówki, dzięki któremu poczynione zostaną zakupy nowego sprzętu – doposażone zostaną pracownie zawodowe, zakupiony zostanie nowy samochód do nauki jazdy, czy nowoczesny ciągnik rolniczy. Gro środków przeznaczone zostanie na dodatkowe zajęcia, kursy zawodowe nadające dodatkowe kwalifikacje, kursy podwyższające kompetencje uczniów i staże zawodowe. Ponadto w jego ramach przeprowadzone zostaną szkolenia i inne formy podwyższania kwalifikacji dla nauczycieli zawodu.

 

Rozwój kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli z unowocześnieniem bazy dydaktycznej w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich” – to nazwa projektu, który opiewa na nieco ponad 2 miliony złotych. Środki te wkrótce trafią do rakowickiej szkoły.

W ramach tego projektu dokonanych zostanie sporo zakupów nowego sprzętu. O tych najważniejszych mówi nam Pani Mariola Wasilewska nauczyciel ekonomii w ZSE-T. – Najważniejsza rzecz to zakup ciągnika rolniczego i zakup samochodu, na którym uczniowie będą podnosić kwalifikacje i którego będziemy wykorzystywać do nauki jazdy – tłumaczy opiekunka projektu z ramienia szkoły, która wyjaśnia, iż nowym samochodem będzie Toyota Yaris. – Najbardziej nam zależało na tym doposażeniu, bo jednak niezmiernie ważne jest, żeby młodzież uczyła się na nowym sprzęcie. – dodaje.

Oprócz zakupów nowego wyposażenia uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych będą mieli możliwość odbywania zajęć dodatkowych, kursów zawodowych nadających dodatkowe kwalifikacje, kursów podwyższających kompetencje, czy staży zawodowych.
Tych kursów zaplanowaliśmy bardzo dużo ze względu na to, że chcielibyśmy, aby młodzież wychodząc ze szkoły miała dodatkowe kwalifikacje, żeby byli bardziej atrakcyjni na rynku pracy – wyjaśnia Pani Mariola Wasilewska, która przedstawia obszerny zakres planowanych zajęć i kursów:

Dodatkowe zajęcia językowe i językowe specjalistyczne:
Język niemiecki, angielski, francuski,
Język angielski jako skuteczne narzędzie w komunikacji,
Język angielski zawodowy w branży hotelarskiej,
Język angielski zawodowy w branży logistycznej,
Język niemiecki w branży gastronomicznej,
Język niemiecki w branży samochodowej,
Język niemiecki w branży rolniczej

Dodatkowe zajęcia matematyczno-przyrodnicze:
Matematyka w przedmiotach zawodowych – zajęcia wyrównawcze, matematyka wyrównawcza dla technikum, matematyka zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego, fizyka, chemia, biologia, informatyka

Kursy zawodowe nadające dodatkowe kwalifikacje:
Kurs spawacza, kurs obsługi wózków jezdniowych, prawo jazdy kat. C+E kurs prawa jazdy kat. T, kurs operator koparko-ładowarki

Kursy podwyższające kompetencje uczniów w zakresie IT:
Programowanie serwisów www, administrowanie sieciami na bazie urządzeń CISCO

Dodatkowe zajęcia specjalistyczne w ZSET:
Stylizacja paznokci, tipsy, wizaż i pielęgnacja urody, carving, barman, barista, kurs obsługi obrabiarek skrawających, planowanie i realizacja usług w recepcji, obsługa gości w obiekcie hotelarskim, wewnętrzna organizacja pracy hotelu – zajęcia w branżowym języku angielskim, obsługa konsumenta w hotelarstwie – zajęcia w branżowym języku angielskim.

Ponadto w ramach tego projektu ponad dwustu uczniów skorzysta ze staży zawodowych we współpracy z okolicznymi firmami i gospodarstwami rolnymi.

Zadowolenia z całości projektu nie ukrywa Pan Marek Łukasik Zastępca Dyrektora ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który przyznaje, iż dla niego bardzo ważne jest nowoczesne wyposażenie, jak na przykład pełne wyposażenie sali do nauki jazdy, zakupy sprzętu, samochodu, ciągnika, ale równie istotne są kursy, w tym ten wyjątkowy:
Takim najważniejszym kursem jest kurs na prawo jazdy na samochody ciężarowe wraz z przyczepami – przyznaje Pan Marek Łukasik, który tłumaczy, iż grupa uczniów opuszczając mury szkoły będzie miała w ręku prawo jazdy kategorii C+E.

Dzięki nowej podstawie programowej opracowanej przez MEN już od nowego roku szkolnego uczniowie techników i szkół branżowych będą mogli ubiegać się o prawo jazdy C i C+E. Ma to poprawić sytuację na ryku pracy w branży transportowej. Obecnie koszt takiego kursu na wolnym rynku są bardzo wysokie i niewielu na niego stać. Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich dostrzegli taką możliwość i wykorzystali szansę. Od nowego roku w rakowickiej szkole młodzież będzie zdobywała uprawnienia pozwalające na prowadzenie samochodów ciężarowych z przyczepą dzięki finansowemu wsparciu unijnemu.

My idziemy w kierunku takiego wyposażania młodzieży w dodatkowe umiejętności. Ja im powtarzam: zawód jest z jednej strony, a z drugiej muszą być dodatkowe umiejętności. Jak młodzież wykorzysta pobyt w szkole, gdzie jest mnóstwo kursów to nie ma tylko np. zawodu mechanika pojazdów samochodowych, ale ma dodatkowe kwalifikacje. – tłumaczy Pan Marek Łukasik.
Chcielibyśmy aby ta młodzież wychodząc ze szkoły była wyposażona w dodatkowe kwalifikacje. Właśnie w takie certyfikaty, gdzie będą mogli przyszłemu pracodawcy pokazać, że oprócz wykształcenia, które zdobyli w szkole mają jeszcze dodatkowe umiejętności – dodaje Pani Mariola Wasilewska.

Dyrekcja i nauczyciele ZSE-T już niejednokrotnie skutecznie zabiegali o środki zewnętrzne. W tym też celu powstało Stowarzyszenie Nasza Szkoła, które wspiera działalność placówki. – W tej chwili jest realizowany przez Stowarzyszenie wniosek na prawie 500 tysięcy złotych i dzięki temu wnioskowi młodzież też odbywała staże, wyremontowaliśmy gabinety, doposażyliśmy je, zrobiona została nowa pracownia chemiczna … – mówi Pan Marek Łukasik.
Mamy też projekt ze Starostwa we współpracy z Syntea. To jest projekt „Kompetencje i praca” i tam też były kursy zawodowe i staże zawodowe. – dodaje Pani Mariola Wasilewska.

Jednak to ten obecnie rozpoczynany projekt jest największym w dotychczasowej historii szkoły i największym w tym rozdaniu – Muszę powiedzieć, że żadna pojedyncza jednostka nie uzyskała, z tego co wiemy, takiego dofinansowania jak Rakowice. Są projekty na 3,5 mln złotych ale na 4-5 szkół, czyli średnio wychodzi po ok. 800 tysięcy złotych. Natomiast ponad 2 miliony złotych to żadna szkoła nie uzyskała aż takiego mocnego dofinansowania. – przyznaje wicedyrektor.

Napisanie tego projektu to był olbrzymi wysiłek i dodatkowe godziny pracy dla grupy nauczycieli, którzy bardzo mocno zaangażowali się w jego stworzenie. – Trzeba powiedzieć, że to był tydzień pracy komisji. – wyjaśnia wicedyrektor. – Tutaj bardzo wiele osób pracowało. Stworzyliśmy taką grupę – nauczyciele z przedmiotów zawodowych, panie od niemieckiego, od angielskiego – razem wspólnie pisaliśmy. Tu bardzo dużo pracy należało włożyć, aby taki projekt mógł powstać. – tłumaczy współautorka tego projektu Pani Mariola Wasilewska. Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich przyznaje ponadto, iż bez pomocy władz Powiatu, w szczególności Wicestarosty Lwóweckiego Pana Zbigniewa Grześków tego projektu nie udałoby się przeprowadzić.

Lada dzień nastąpi podpisanie umowy. Przed nauczycielami i dyrekcją szkoły stoi teraz duże wyzwanie polegające na realizacji wszystkich zamysłów projektu, ale jak przyznaje Pani Wasilewska, nauczyciele są z tego zadowoleni. Wiadomo, że będzie dużo pracy w przyszłym roku, ale robimy to dla młodzieży. Są sytuacje, że my potrzebujemy od nich pomocy i oni nam pomagają, więc wtedy kiedy my możemy w jakikolwiek sposób im się odwdzięczyć to takie projekty tworzymy, żeby oni wychodząc ze szkoły coś dodatkowego mieli.

 

Będąc, czy to rodzicem, czy uczniem ostatniej klasy szkoły podstawowej, lub gimnazjum warto poważnie rozważyć wybór na dalszą drogę nauki w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, wybór szkoły, która dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli stwarza młodym ludziom znakomite warunki nie tylko do zdobywania zawodu, ale także wielu dodatkowych umiejętności i certyfikatów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here